ارتودنسی در تهرانپارس

ارتودنسی در تهرانپارس

فهرست مطالب

با درمان ارتودنسی در تهرانپارس ، اختلالات شلوغی و بسته شدن دندان‌ها را می‌توان با موفقیت درمان کرد. بسیاری از افراد در سنین نوجوانی با درمان ارتودنسی روبرو می‌شوند. علاوه بر قیمت بالای براکت‌ها، ظاهر براکت‌های مورد استفاده در طول درمان و دوره طولانی درمان باعث کاهش علاقه بزرگسالان به درمان می‌شود.

 

بنابراین، آیا راه زیبایی شناختی‌تری برای انجام این کار وجود ندارد؟

 

هم رنگ‌های شفاف، نامرئی و هم رنگ‌های مختلف ارتودنسی در تهرانپارس به سرگرمی برای نوجوانان تبدیل شده است. ارتودنسی یک روش درمانی است که اختلالات بسته شدن فک را اصلاح می‌کند و به منظور ایجاد یک بایت سالم و لبخندی دلپذیر، تراز مناسب دندان‌های کج را تضمین می‌کند.

بسیاری از ما با ردیف دندان‌هایی که مانند مروارید در یک ردیف قرار گرفته‌اند به دنیا نمی‌آییم. همه ما به طور طبیعی در دندان‌های خود بی‌نظمی‌های کوچکی داریم. بی نظمی دندان‌ها و اختلالات بسته شدن ممکن است مادرزادی باشد، به دلیل کشیدن زودهنگام یا دیرهنگام دندان، استفاده طولانی مدت از بطری، عادت مکیدن انگشت شست یا ضربه.

پیچیدگی‌های جزئی؛ می‌توان آن را با برنامه‌های قابل جابه‌جایی به نام صفحات شفاف اصلاح کرد. ارتودنسی با ترازهای شفاف ممکن است کمی پرهزینه‌تر از ارتودنسی سنتی باشد، اما ممکن است زیبایی قابل قبول تری را در برخی از بزرگسالان ارائه دهد.

علاوه بر این، براکت‌های لینگوال و براکت‌های رنگی شفاف که از سطح داخلی دندان‌ها را تماشا می‌کنند، سعی می‌کنند ظاهر ناراحت کننده درمان را از بین ببرند. یادآوری ارتودنسی رنگی نیز مفید است. چه بپذیرید چه نپذیرید، این سیم ها بخشی از زندگی شما بوده یا خواهند بود.

 

 

چرا درمان ارتودنسی در تهرانپارس ضروری است؟

اگر یک اختلال بسته شدن در چانه وجود داشته باشد، حقیقت را بگویم، هیچ چیز درست نیست. دهان اولین ایستگاه دستگاه گوارش است و هنگامی که به وظیفه خود عمل نمی‌کند، تمام بدن تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد. اصلاح روابط بین دندان‌ها و فک‌ها عملکرد جویدن مؤثری را فراهم می‌کند و به محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند.

 

ارتودنسی در تهرانپارس برای رفع عواقب بالقوه اختلالات انسدادی استفاده می‌شود:

 

 1. دندان‌های شلوغ و نامنظم باعث ایجاد پوسیدگی و بروز مشکلات لثه می‌شود.

 

 1. از آنجایی که دندان‌ها به درستی روی هم قرار ندارند، اختلالات گفتاری با گذشت زمان شروع می‌شود.

 

 1. ناتوانی در انجام کامل عملکرد جویدن باعث می‌شود سایر اندام‌های دستگاه گوارش مانند معده سخت‌تر کار کنند.

 

 1. غذاهایی که ابتدا در بدن شروع به جذب می‌کنند نمی‌توانند به طور کامل مورد استفاده قرار گیرند.

 

 1. بستن نادرست فک باعث می‌شود که عضلات فک و گردن ما به طور غیر طبیعی کشیده شوند. در ارتباط با این، با گذشت زمان، مشکلات مفصل فک و سردرد ممکن است رخ دهد.

 

 1. مشکلات لوزه اغلب به دلیل تنفس دهانی در کودکانی رخ می‌دهد که به دلیل بزرگی دندان‌ها نمی‌توانند دهان خود را ببندند.
ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی دردشت

 

 1. خوابیدن با دهان باز در شب؛ باعث می‌شود هوایی که تنفس می‌کنیم بدون اینکه مرطوب و گرم شود وارد ریه‌های ما شود که می‌تواند باعث مشکلات گوش، گلو و بینی و همچنین سرماخوردگی و حتی ذات‌الریه شود.

انواع ارتودنسی در تهرانپارس:

 

انواع ارتودنسی در تهرانپارس:

ارتودنسی  در طول سال‌ها تغییر زیادی کرده است. امروزه ده‌ها گزینه مختلف از برنامه‌های رنگارنگ گرفته تا تقریباً نامرئی وجود دارد:

 

 1. براکت‌های فلزی
 2. براکت‌های کوچک (فلزی)
 3. ارتودنسی سرامیکی سفید
 4. ارتودنسی زبانی

 

 

۱.     براکت‌های فلزی.

شناخته شده‌ترین انواع براکت‌ها امروزه راحت‌تر از همیشه استفاده می‌شوند. ساخته شده از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا، این قطعات را می‌توان روی دندان‌ها چسباند و با کمک سیم ها دندان‌های شما را با موفقیت تراز کرد. باید در نظر داشته باشید که ارتودنسی را که برای براکت‌های فلزی استفاده می‌کنید، لاستیکی رنگی کنید.

 

۲.     براکت‌های کوچک.

چه مدت طول می‌کشد تا ارتودنسی در تهرانپارس قرار داده شود. فلزی، نسخه کوچک‌تر نسل قبلی خود است. آنها اغلب به دلیل نگرانی‌های زیبایی شناسی ترجیح داده می‌شوند. همچنین تمیز کردن و نگهداری آن آسان‌تر است.

 

۳.     ارتودنسی شفاف.

از سرامیک تمیز و صاف ساخته شده‌اند و تقریباً نامرئی هستند. به همین دلیل، به دلیل نگرانی‌های زیبایی شناختی، اغلب در بیماران جوان و بزرگسال ترجیح داده می‌شوند. اگرچه براکت‌های سرامیکی از نظر بصری تجربه‌ای عالی را ارائه می‌دهند، اما نسبت به برادران فلزی خود شکننده‌تر هستند. به نیاز به مراقبت دقیق‌تری از دهان و دندان دارند.

 

۴.     ارتودنسی زبانی.

آنها اغلب در موارد مناسب به دلیل نگرانی‌های زیبایی شناسی ترجیح داده می‌شوند. چنین براکت‌ها؛ بر خلاف روش سنتی به سطح داخلی دندان چسبانده می‌شود. برخی از افراد اظهار داشتند که در هنگام استفاده از این براکت‌ها مشکلات گفتاری داشتند.

 

اگر دندانپزشکی وجود داشته باشد که مرتب به آن مراجعه کنید، احتمالاً در مراحل اولیه متوجه مشکلات شما در ساختار دندان‌ها و فک می‌شود.

 

در طول دوره رویش دندان در کودکی، زمانی که دندان‌های شیری با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، بسیاری از مشکلات هم ترازی رخ می‌دهد. ارتودنتیست شما ممکن است بخواهد صبر کند تا دندان‌های دائمی کافی برای تکمیل این فرایند رویش کنند.

اکثر کودکان درمان ارتودنسی را از سن ۸ تا ۱۴ سالگی شروع می‌کنند. از آنجایی که استخوان‌های صورت هنوز در حال رشد هستند، حرکت دندان‌ها راحت‌تر است و درمان در زمان کوتاه‌تری نسبت به بزرگسالان انجام می‌شود.

درمان ارتودنسی در تهرانپارس به شرح زیر ارزیابی می‌شود:

درمان ارتودنسی در تهرانپارس به شرح زیر ارزیابی می‌شود:

 

۱.     معاینه بالینی:

پزشک ابتدا معاینه دهان را انجام می‌دهد. در این معاینه، دندان‌ها، روابط بسته با دندان‌های مقابل، ساختار فک و عملکرد جویدن به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

۲.     تصاویر اشعه ایکس:

برای تعیین موقعیت دندان‌ها باید چندین بار عکس برداری با اشعه ایکس انجام دهید. متداول‌ترین روش تصویربرداری استفاده شده رادیوگرافی پانورامیک است که تمام دندان‌های بالا و پایین را در وضعیت گاز گرفتن نشان می‌دهد. علاوه بر این، عکس‌برداری با اشعه ایکس سر می‌تواند به تعیین ارتباط فک‌ها با یکدیگر، موقعیت، اندازه و روابط دندان‌ها کمک کند.

ادامه مطلب
عصب کشی دندان

 

۳.     مدل‌های سه‌بعدی:

پزشک در حین ارزیابی درمان، مدل‌های گچ را به‌منظور بررسی سه‌بعدی روابط فک و دندان‌های شما و مشاهده آن‌ها از همه جهات دریافت می‌کند. برای این کار، مواد قالب گیری روی قاشق مخصوص قرار می‌گیرد و اندازه‌های فک پایین و بالایی شما گرفته می‌شود و به مدل گچی منتقل می‌شود.

 

۴.     استخراج بالقوه:

حتی اگر تعداد دندان‌های دهان شما طبیعی باشد، گاهی اوقات ممکن است قوس دندانی وجود نداشته باشد که این دندان‌ها به درستی ردیف شوند. در این موارد ممکن است کشیدن یک یا چند دندان بزرگسال توصیه شود.

 

۵.     ارزیابی جراحی:

در مواردی که تنها با حرکت دندان‌ها قابل اصلاح نباشد، ممکن است نیاز به جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی باشد. در نتیجه مداخله جراحی، زمان استفاده از ارتودنسی ممکن است تغییر کند.

 

۶.     آرشیو عکس:

آرشیو عکس‌های دهان، دندان، فک و صورت قانون طلایی در ارتودنسی است. به این ترتیب، پزشک می‌تواند یک برنامه درمانی ایجاد کند، آن را بر اساس داده‌های قبلی اصلاح کند و تجزیه و تحلیل دقیق انجام دهد.

بر اساس تمام این داده‌ها، ارتودنتیست شما می‌تواند بگوید که آیا ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر. در راستای خواسته‌های فردی شما، انواع ارتودنسی نیز ارزیابی می‌شود و روش درمانی مناسب تعیین می‌شود و پزشک برنامه درمانی خاصی را برای شما تهیه می‌کند. این طرح اغلب نیاز به استفاده از ارتودنسی به همراه براکت‌هایی دارد که به دندان شما متصل می‌شوند.

مراحل درمان ارتودنسی در تهرانپارس:

مراحل درمان ارتودنسی در تهرانپارس:

درمان اساساً شامل سه مرحله است. دوره تقویت پس از قرار دادن براکت‌ها، تنظیمات دوره‌ای و حذف عناصر داخل دهانی.

 

۱.     چسباندن براکت‌ها:

براکت‌های ارتودنسی اغلب به سطوح خارجی دندان‌ها متصل می‌شوند. البته در موارد مناسب می‌توان آن را به سطوح داخلی دندان‌ها نیز چسباند تا براکت‌ها را پنهان کند. در این روش که به عنوان ارتودنسی لینگوال شناخته می‌شود، دستیابی به براکت‌ها کمی دشوارتر است. براکت‌ها را می‌توان از فولاد ضد زنگ، سرامیک شفاف یا همرنگ دندان یا مواد مختلف تولید کرد. براکت‌های فلزی مدرن که امروزه استفاده می‌شوند کوچک‌تر هستند و به سختی قابل توجه هستند.

 

۲.     اتصال باندهای ارتودنسی:

باندهای ارتودنسی عناصری هستند که روی دندان‌های آسیاب زده می‌شوند و اطراف دندان را احاطه می‌کنند. قبل از اینکه باندها روی دندان‌ها اعمال شود، نوارهای پلاستیکی بسیار کوچکی بین دندان‌ها قرار می‌گیرد تا فاصله باند به دست آید. لوله باکال که به باند روی دندان آسیاب آخر متصل است، نوک سیم اتصال را در جای خود نگه می‌دارد.

۳.     آماده سازی ارتودنسی ها:

ارتودنسی ها به همراه باندها، تمام براکت‌ها را به هم متصل کرده و حرکت اصلی دندان‌ها را کنترل می‌کنند. همین دلیل در فک بالا بسیار بیشتر از فک پایین ارجحیت دارند دست فراهم می‌کند.

ادامه مطلب
درد فک؛ علت درد فک بالا و پایین به همراه درمان

 

۴.     نصب لاستیک بادبند:

از طرف دیگر، لاستیک‌های ارتودنسی با توجه به کاربردهای مختلف، بزرگ و کوچک هستند. در حالی که از نوارهای گرد کوچک برای نگه داشتن سیم روی براکت استفاده می‌شود. از انواع ضخیم‌تر و بلندتر می‌توان به عنوان حرکت دهنده برای رساندن دندان‌ها به موقعیت مورد نظر استفاده کرد.

در طول درمان ارتودنسی، ممکن است کمی درد و درد در نتیجه حرکت دندان‌ها و فشار وارد شده توسط لاستیک‌ها ایجاد شود. مقاله‌ای که در مورد چگونگی خلاص شدن از درد ارتودنسی و کارهایی که انجام می‌دهد آماده کرده‌ایم، می‌تواند به شما کمک کند که این روند را راحت‌تر طی کنید.

 

۵.     تنظیمات دوره‌ای:

پس از اینکه ارتودنسی به دندان‌های شما متصل شدند و سیم ها قرار گرفتند، ارتودنتیست شما سیم‌های متصل کننده را با سفت کردن یا خم کردن آنها در فواصل زمانی مشخص تنظیم می‌کند.

این فرایند به دندان‌ها اجازه می‌دهد تا به تدریج به موقعیت‌های جدید خود بروند. همان‌طور که استخوان فک در کنار دندان ذوب می‌شود، فضای پشت این حرکت با گذشت زمان با استخوان جدید پر می‌شود.

گاهی اوقات متخصص ارتودنسی می‌تواند از کشش بین فک پایین و بالا برای ارتقای تراز صحیح دندان‌ها در فک پایین و بالا استفاده کند. نوار لاستیکی انتخاب شده برای این کار به صورت کشیده بین دندان‌های فک پایین و بالا متصل می‌شود.

در عرض چند روز پس از تنظیمات دوره‌ای؛ ممکن است درد خفیفی در دندان‌های خود احساس کنید. مسکن‌های ساده معمولاً به تسکین درد کمک می‌کنند. در صورت درد شدید یا فزاینده باید به پزشک اطلاع دهید.

ارتودنسی در تهرانپارس

پس از جدا شدن ارتودنسی چه کار باید کرد:

 

در پایان درمان، براکت‌ها به راحتی از روی دندان شما جدا می‌شوند. دندان‌های هم تراز شما هنوز به اندازه کافی برای حفظ موقعیت جدید خود پایدار نیستند. برای این کار، پزشک پس از برداشتن سیم‌ها از تقویت‌کننده‌هایی به نام نگهدارنده استفاده می‌کند تا از بازگشت دندان‌ها به موقعیت اصلی خود جلوگیری کند.

تقویت درمانی برای حفظ نتیجه درمانی به دست آمده بسیار مهم است و در صورت غفلت از آن ممکن است بعد از درمان شاهد حرکتی در دندان‌ها به سمت موقعیت قبلی خود باشید. تقویت‌کننده‌ها معمولاً از مواد پلاستیکی قابل جابه‌جایی و شفاف ساخته می‌شوند. گاهی اوقات از یک نگهدارنده فلزی نازک که از داخل دندان‌ها عبور می‌کند نیز می‌توان برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها استفاده کرد.

 

نتیجه:

ارتودنسی روش‌های درمانی بسیار مؤثری است که کمک می‌کند دندان‌های نازک یا کج در موقعیت صحیح خود قرار گیرند و برای دستیابی به دهانی سالم و لبخندی زیبا استفاده می‌شود.

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

جراحی لیفت سینوس
بلاگ
دکتر محمد قائمی

جراحی لیفت سینوس

آیا تابه‌حال در مورد شگفتی‌های روش های پزشکی مدرن فکر کرده‌اید؟ یکی از این نوآوری‌های قابل توجه جراحی لیفت سینوس است. در این مقاله به

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields