021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

بلیچینگ

فهرست مطالب

سفید کردن دندان فرآیندی است که برای تمیز کردن مواد آلی یا معدنی رنگی تشکیل ‌شده در مینای دندان و بازگرداندن رنگ طبیعی دندان‌ها انجام می‌شود. در این فرآیند که به آن بلیچینگ نیز می گویند، موادی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود باعث آزاد شدن اکسیژن می شود و به این ترتیب موادی که باعث ایجاد رنگ می شوند با مواد بی رنگ جایگزین می شوند.

چند نوع روش بلیچینگ وجود دارد؟

۴ روش مختلف برای بلیچینگ دندان وجود دارد.

 1. نوع خانگی سفید کردن دندان
 2. سفید کردن دندان کلینیکی (بلیچینگ در محیط بالینی)
 3. بلیچینگ دندان تک دندان (سفید کردن دوویتال)
 4. سفید کردن دندان ترکیبی  

بیشتر بخوانید: جراحی دندان با تکنولوژی مدرن و جدید

 

کدام نوع سفید کردن دندان برای من مناسب است؟

اگر بخواهیم رنگ دندان های شما سفید شود و چند تن روشن تر شود، فقط سفید کردن دندان کلینیکی کافی است. اما اگر دندان های شما به دلیل سیگار، قهوه یا چای بسیار تیره شده است، موثرترین و کارآمدترین روش سفید کردن دندان برای شما سفید کردن ترکیبی دندان است. برای اینکه بتوانیم در مورد روش بلیچینگ دندان مناسب برای شما تصمیم بگیریم، باید معاینه شوید.

روش بلیچینگ دندان خانگی چگونه انجام می شود؟

قالب سفید کننده دندان با اندازه گیری از داخل دهان تهیه می شود. مقدار مشخصی از ژل سفید کننده (۱۰-۱۵% پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن) روی این قالب قرار داده می شود.

سفید کردن دندان های خانگی چقدر طول می کشد؟

این روش درمانی ۸ تا ۱۰ روز طول می کشد و باید حداقل ۴ تا ۶ ساعت در روز از قالب دهانی استفاده می شود.

ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی در سرسبز

چقدر ژل باید در قالب بریزم؟

نکته ای که باید در سفید کردن دندان های خانگی مورد توجه قرار گیرد این است که ژل را بیش از آنچه که تجویز شده، استفاده نکنید. در غیر این صورت، ژل سرریز شده از پلاک، لثه ها را تحریک می کند. در چنین شرایطی باید فورا لثه ها شسته شده و کرم حاوی ویتامین E روی سطح لثه مالیده شود و با دندانپزشک تماس بگیرید.

سفید کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی چیست؟

این یکی از روش های سفید کردن دندان است که در کلینیک دندانپزشکی استفاده می شود. روشی مناسب برای بیماران با محدودیت زمانی است. ژل سفید کننده ای که توسط دندانپزشک روی دندان ها اعمال می شود با کمک اشعه ماوراء بنفش یا لیزر فعال می شود و سفید شدن دندان ها به طور متوسط ​​۱ ساعت طول می کشد. این روش به عنوان “روش سفید کردن دندان با لیزر” نیز شناخته می شود.

سفید کردن دندان نوع ترکیبی چیست؟

این یک روش سفید کردن دندان است که هم در کلینیک و هم در خانه استفاده می شود. پس از بلیچینگ دندان در کلینیک، روند درمان به مدت ۲ تا ۳ روز توسط بلیچینگ خانگی پشتیبانی می شود.

دندان هایم حساسیت دارد، آیا می توانم بلیچینگ دندان انجام دهم؟

روش بلیچینگ دندان بیولوژیکی را می توان برای افرادی که دندان هایشان حساس است ، مورد استفاده قرار داد. ماده ای که باعث ایجاد حساسیت در فرآیند بلیچینگ می شود، پراکسید هیدروژن است. نسبت این ماده در ژل سفید کننده بیولوژیکی دندان بسیار کم است و باعث حساسیت نمی شود. به طور کلی توصیه می کنیم این حساسیت را درمان کنید ، زیرا حساسیت ممکن است مرتبط با بیماری های دهان و دندان باشد.

ادامه مطلب
جراحی دندان در تهرانپارس

بعد از بلیچینگ دندان ها به چه نکاتی توجه کنم؟

مانند سایر روش های بلیچینگ، در بلیچینگ بیولوژیکی به خصوص در دو هفته اول از مواد رنگی مانند چای و قهوه استفاده نمی شود. از نوشیدنی اسیدی مانند کولا و دخانیات باید اجتناب شود. در غیر این صورت، ممکن است اثر بلیچینگ کاهش یابد.

بلیچینگ تک دندان چیست؟

بلیچینگ تک دندان برای دندان هایی که پس از درمان عصب کشی تغییر رنگ می دهند، استفاده می شود. پرکردگی دندان برداشته می‌شود، ژل سفیدکننده روی فضای باز گذاشته می‌شود و سپس دندان با پر کردن موقت بسته می‌شود. جلسات درمانی در فواصل زمانی ۳ روزه تکرار می شود تا رنگ دلخواه به دست آید.

آیا سفید کردن دوویتال برای دندان مضر است؟

اگر پرکردن کانال به خوبی عایق بندی شده باشد، مضر نیست.

آیا سفید کردن دندان ضرر یا عوارضی دارد؟

روش های سفید کردن ممکن است باعث ایجاد حساسیت جزئی در دندان ها شود. این حساسیت دندان؛ می تواند در برابر غذاها و نوشیدنی های بسیار گرم و سرد باشد. این یک عارضه جانبی طبیعی است. معمولا انتظار می رود حساسیت دندان در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین برود. هنگامی که با یک عارضه غیرمنتظره مواجه می شوید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟

 1. رنگ آمیزی فیزیولوژیکی
 2. تغییر رنگ پس از پر کردن آمالگام
 3. مصرف آنتی بیوتیک در دوران نوزادی
 4. مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری
 5. تغییر رنگ از داخل دندان به دلیل درمان عصب کشی
 6. رنگ آمیزی سطح دندان در اثر استفاده طولانی مدت از قهوه، چای، تنباکو و دهان شویه.
 7. تغییر رنگ به دلیل خونریزی در دندان به دلیل نکروز بافت زنده دندان در اثر ضربه
ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی طرف قرارداد بیمه پارسیان دکتر قائمی

آیا اثر بلیچینگ دندان دائمی است؟

پس از بلیچینگ دندان ، رنگ دندان به مرور زمان شروع به تیره شدن می کند. این دوره با توجه به مصرف مایعات رنگی (چای، قهوه، کولا و …) و سیگار کشیدن ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد. اگر هر ۶ تا ۴ ماه یکبار بلیچینگ دندان تکرار شود، سفید کردن دندان دائمی می شود.

هنگام سفید کردن دندان ها به چه نکاتی توجه کنیم؟

در حین بلیچینگ دندان ، از مصرف مایعات رنگی مانند چای، قهوه و تنباکو به مدت ۲ روز اجتناب شود. در صورت استفاده، این فرآیند تاثیر نامناسبی می گذارد و دندان ها تغییر رنگ می دهند.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *