021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

تحلیل دندان

تحلیل دندان

فهرست مطالب

تحلیل دندان چیست؟

تحلیل دندان اصطلاحی برای نوع رایج آسیب یا تحریک دندان است که منجر به از دست دادن بخشی یا قسمتی از دندان می‌شود. تحلیل می‌تواند قسمت‌های زیادی از دندان را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله:

 1. قسمت داخلی
 2. سیمان پوشش ریشه
 3. عاج، دومین بافت سخت زیر مینا
 4. ریشه

این عارضه معمولاً از بیرون دندان شروع می‌شود و به سمت داخل حرکت می‌کند.

علاوه بر از دست دادن تمام یا برخی از دندان‌ها، ممکن است متوجه تورم لثه‌ها و لکه‌های صورتی یا تیره روی دندان‌های خود شوید. با این حال، علائم جذب همیشه به راحتی قابل تشخیص نیست.

تحلیل دندان می‌تواند منجر به عفونت، دندان‌های کج، از دست دادن دندان و سایر مشکلات دندانی شود که می‌تواند باعث آسیب دائمی به دندان‌ها، لثه‌ها و فک شما شود. اگر مشکوک به این مشکل هستید، مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

dr ghaemi4e
تحلیل دندان ۴

انواع تحلیل چیست؟

تحلیل دندان بسته به محل از دست دادن دندان به صورت داخلی و خارجی طبقه بندی می‌شود. تحلیل خارجی راحت‌تر از تحلیل داخلی دیده می‌شود، زیرا معمولاً در سطح خارجی دندان رخ می‌دهد.

تحلیل داخلی دندان

تحلیل داخلی دندان روی داخل دندان تأثیر می‌گذارد. این بسیار کمتر از جذب خارجی است و اغلب مردان را مبتلا می‌کند. همچنین در افرادی که دندان‌هایی دارند که تحت عمل جراحی وسیع دهان مانند پیوند دندان قرار گرفته‌اند، بیشتر دیده می‌شود.

بسیاری از افراد از تحلیل داخلی خود آگاه نیستند، زیرا فقط بافت‌های داخل دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در عوض، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان اغلب بر روی اشعه ایکس که در طول یک معاینه معمول دندانپزشکی گرفته می‌شود، تحلیل داخلی را تشخیص می‌دهد.

ادامه مطلب
جراحی فک و صورت

در عکس اشعه ایکس، دندانی با تحلیل داخلی نقاط تیره‌ای را نشان می‌دهد که بافت داخلی از بین رفته است.

تحلیل خارجی دندان

تحلیل خارجی دندان بسیار شایع‌تر از تحلیل داخلی است. این می‌تواند هر قسمت از بیرون دندان را از ریشه گرفته تا سیمان خارجی درگیر کند.

در خارج از دندان‌ها، تحلیل خارجی ممکن است مانند سوراخ‌ها یا تراشه‌های عمیق به نظر برسد. تحلیلی که روی ریشه دندان تأثیر می‌گذارد را می توان در اشعه ایکس به صورت کوتاه شدن ریشه و صاف شدن نوک ریشه مشاهده کرد.

تحلیل طبیعی دندان چیست؟

جذب می‌تواند باعث آسیب طولانی مدت به دندان‌های دائمی شود. با این حال، در دندان‌های شیری، تحلیل بخشی طبیعی از روند رشد دندان است. با رشد کودک، ریشه دندان‌های شیری جذب می‌شود تا جایی برای دندان‌های دائمی ایجاد شود.

مکیدن دندان‌های شیری با حفره‌های دندان متفاوت است، وضعیتی که ممکن است زمانی رخ دهد که دندان‌های کودک با شکر از مایعات شیرین پوشانده شود. اغلب این اتفاق زمانی می‌افتد که والدین کودک خود را با یک بطری شیر خشک یا شیر یک شبه رها می‌کنند.

dr ghaemi1 4
تحلیل دندان ۵

چه چیزی باعث تحلیل دندان می‌شود؟

چند چیز می‌تواند باعث شود که دندان شروع به جذب کند. تحلیل خارجی معمولاً در اثر صدمات وارده به دهان و دندان ایجاد می‌شود که باعث تورم و از بین رفتن استخوان و بافت روی دندان و اطراف آن می‌شود.

چنین صدماتی می‌تواند در اثر استفاده طولانی مدت از وسایل ارتودنسی مانند بریس ها یا دندان قروچه یا سفید کردن دندان ایجاد شود.

اغلب، تحلیل داخلی به دلیل آسیب فیزیکی به دندان یا تورم داخل دندان ناشی از یک حفره درمان نشده است. با این حال، علل دقیق تحلیل دندان به خوبی شناخته نشده است.

ادامه مطلب
پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت

تحلیل دندان می‌تواند باعث تعدادی از عوارض شود، از جمله:

 1. عفونت‌ها
 2. دندان‌های کج
 3. ضعف و تغییر رنگ دندان
 4. دندان‌های بریده شده
 5. سوراخ‌های شکاف مانند
 6. از دست دادن دندان
 7. رکود ریشه‌ها
 8. درد

اگر از ظاهر دندان‌های خود خوشتان نمی‌آید، ممکن است بخواهید پس از انجام درمان تحلیل رفت، به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.

علائم تحلیل دندان چیست؟

تحلیل دندان همیشه مجموعه‌ای واضح از علائم را نشان نمی‌دهد. در بسیاری از موارد، فرد ممکن است تا سال‌ها متوجه تحلیل دندان نشود. با این حال، علائم اغلب با بدتر شدن جذب ایجاد می‌شوند.

 1. درد ناشی از ریشه، تاج یا داخل دندان
 2. تغییر رنگ تیره یا صورتی
 3. تورم و قرمزی لثه
 4. فضای غیر معمول بین دندان‌ها
 5. دندان‌های شکننده و به راحتی شکسته می‌شوند
 • سوراخ‌های شکاف مانند در دندان‌ها

تحلیل دندان
تحلیل دندان ۶

تحلیل دندان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

نحوه تشخیص تحلیل بستگی به این دارد که کدام قسمت از دندان تحت تأثیر قرار گرفته است.

با تحلیل داخلی، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان ممکن است متوجه لکه‌های تیره داخل دندان شما شود که در عکس اشعه ایکس از دهان شما ظاهر می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، آنها در مورد سابقه دندانی شما می‌پرسند تا آسیب‌های گذشته یا اقدامات دهانی که ممکن است روی دندان تأثیر گذاشته باشد را بررسی کنند.

می‌توانید از دندانپزشک خود انتظار داشته باشید که معاینه فیزیکی دندان را انجام دهد. این ممکن است شامل لمس آن با گرما و سرما و گرفتن اشعه ایکس برای درک بهتر میزان تحلیل و سایر آسیب‌هایی باشد که ممکن است ایجاد کند.

جذب خارجی معمولاً بیشتر قابل مشاهده است، بنابراین تشخیص آن آسان تر است. فرآیند تشخیص بسیار شبیه به بررسی جذب داخلی است.

ادامه مطلب
ایمپلنت

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *