جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

فهرست مطالب

دندان عقل، دندانی است که معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در پشت فک سعی می‌کند، بیرون بیاید. دندان عقل، به دلیل دردی که در دهان یا فک ایجاد می کند، بیشتر مواقع کشیده می شود. گاهی اوقات کشیدن دندان نیاز به مراجعه به متخصص دندانپزشکی دارد تا جراحی دندان عقل را انجام دهد.

دندان عقل چه زمانی باید کشیده شود؟

دندان عقل آخرین دندان در دهان است که روند رشد خود را کامل می کند. به دلیل این که آنها در ناحیه ای هستند که دسترسی به آن دشوار است، مسواک زدن و نگهداری می تواند دشوارتر از سایر دندان ها باشد. به این دلیل دندان عقل به راحتی پوسیده می شود و باعث دندان درد و بوی بد دهان می شود.

در برخی موارد به دلیل فضای محدود در فک، دندان عقل نمی تواند بیرون بیاید. آنها می توانند کاملاً نهفته باقی بمانند. دندان عقل نهفته باعث عفونت لثه می شود. این مشکل که باعث تورم ، قرمزی لثه، درد شدید ، تورم غدد لنفاوی، درد در هنگام باز کردن دهان و بلع اطراف دندان عقل می شود ، پریکورونیت نامیده می‌شود.

دندان عقل نهفته می تواند دندان های جلویی را فشرده کرده و باعث مشکلات ارتودنسی شود. علاوه بر این می تواند با وارد آوردن فشار به دندان مجاور باعث پوسیدگی این دندان شوند. دندان عقل نهفته با ایجاد کیست های بزرگ در فک می تواند مشکلات جدی در آینده ایجاد کند. حتی اگر این دندان مشکلی ایجاد نکند، ممکن است نیاز به کشیدن دندان عقل داشته باشیم تا در درمان ارتودنسی فضای کافی برای دندان های دیگر ایجاد شود.

“جراحی دندان عقل باید توسط جراحان فک و صورت انجام شود.

عکس جراحی دندان عقل

 

دندان عقل چگونه کشیده می شود؟

پزشکان از چندین روش مختلف برای کشیدن دندان عقل استفاده می کنند. روش جراحی با توجه به وضعیت دندان تعیین می شوند. اگر دندان عقل در لثه و ریشه استخوان فرو رفته باشد، نمی توان دندان را به صورت یک تکه درآورد. در چنین حالتی دندانی که قرار است کشیده شود توسط پزشک با تقسیم آن به قسمت های کوچکتر خارج می شود.

ادامه مطلب
درمان کانال ریشه ( عصب کشی دندان)

دومین روشی که برای جراحی دندان عقل به کار می رود ایجاد برش در لثه است. اگر دندان زیر لثه باشد اما در استخوان فرو نرود، این روش اجرا می شود. پس از باز شدن لثه، محیط راحت تری برای کشیدن دندان وجود خواهد داشت. پس از تمام این فرآیندها سپس توسط پزشک متخصص کشیده می شود.

آیا دندان های دیگر نیز نهفته باقی می مانند؟

به غیر از دندان عقل، گاهی دندان نیش و پرمولر نیز ممکن است نهفته باقی بماند. وقتی مشخص شد که نمی توان آنها را از طریق ارتودنسی (با بریس) تعویض کرد، باید جراحی دندان نهفته انجام شود.

جراحی دندان عقل در تهرانپارس

مراقبت از دهان و تغذیه بعد از جراحی چگونه باید باشد؟

تف کردن، مسواک زدن، تکان دادن زبان، استفاده از نی یا غرغره کردن نباید در روز اول پس از کشیدن دندان عقل انجام شود. در دو روز اول باید غذاهای گرم، دانه ای و نرم مصرف شود. پس از هر بار مصرف غذا و مسواک زدن باید از دهانشویه های ضد عفونی کننده استفاده شود. در صورت تجویز دندانپزشک، آنتی بیوتیک ها باید به طور منظم مصرف شود. در ۴۸ ساعت اول نباید سیگار بکشید، زیرا روند بهبودی را به شدت مختل می کند.

آیا بعد از کشیدن دندان عقل، درد شدیدی ایجاد می شود؟

بعد از جراحی درد زیادی وجود ندارد و با مسکن های خفیف به راحتی درد کنترل می شود.

آیا بعد از جراحی دندان عقل صورتم خیلی متورم می شود؟

تورم صورت با توجه به وضعیت دندان ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای جلوگیری از تورم، باید در ۲۴ ساعت اول از کمپرس یخ روی گونه استفاده شود. تورم خفیف کاملا طبیعی است و برای بهبودی نیاز به زمان است.

عکس جراحی دندان عقل

دندان نهفته چیست؟

دندان‌هایی که زیر لثه باقی می ماند و رشد نمی کنند، دندان‌ نهفته نامیده می‌شوند.

کدام دندان ها می تواند نهفته باقی بماند؟

دندان عقل، دندان نیش و دندان های پرمولر ممکن است نهفته باقی بمانند. وقتی مشخص شد که نمی توان این دندان ها را از طریق ارتودنسی (با بریس) درمان کرد، باید توسط جراحان فک و صورت کشیده شوند.

ادامه مطلب
ارتودنسی در تهرانپارس

دندان عقل در چه شرایطی کشیده می شود؟

از آنجایی که دندان عقل می تواند مشکلات دندانی ایجاد کند، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که نیاز به کشیدن داشته باشد.  

پوسیدگی دندان عقل

دندان عقل هنگام بیرون آمدن بین لثه فاصله می گیرد و گاهی بدون اینکه بیرون بیاید دوباره در لثه فرو می رود. در چنین مواردی، به دلیل این که بزاق، باکتری ها و ذرات غذا در دهانه لثه محبوس می مانند، ممکن است دندان قبل از بیرون آمدن شروع به پوسیدگی کند یا بعد از بیرون آمدن مستقیماً پوسیده شود.  

علاوه بر این، باکتری هایی که وارد لثه های دندان عقل می شوند، می توانند باعث آبسه دندان شوند. درمان آبسه دندان ممکن است دشوار باشد زیرا دندان عقل در لثه فرو رفته است. این درمان قطعا باید توسط متخصص در کلینیک دندانپزشکی انجام شود.

دلایل جراحی دندان عقل

بیماری لثه (پریکورونیت)

دندان عقل که مقداری رویش کرده است می تواند بعد از باز کردن لثه باعث عفونت شود. این عفونت می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند بوی بد دهان، ادم و درد در هنگام باز کردن دهان شود، علاوه بر این می تواند به ناحیه گونه و گردن سرایت کند و مشکلات بیشتری ایجاد کند.

جراحی دندان عقل به دلیل ارتودنسی

دندان عقل به دلیل محدودیت در ساختار دهان هنگام بیرون آمدن می تواند باعث فشرده شدن و کج شدن سایر دندان ها شود. در چنین شرایطی دندان عقل باید توسط متخصص کشیده شود تا ساختار دندان های دیگر آسیب نبیند.

 جراحی دندان عقل

تشکیل کیست در صورت عدم کشیدن دندان عقل

به دلیل این که دندان عقل نهفته ، باعث تشکیل کیست دندانی می شود. کیست دندان از نظر سلامت دهان و دندان موضوع بسیار خطرناکی است. ممکن است برای جلوگیری از تشکیل کیست دندان که باعث بزرگ شدن فک، تخریب استخوان و تغییر در محل دندان های دیگر می شود، نیاز به جراحی دندان عقل نهفته باشد.

ادامه مطلب
پروتز پارسیل

اگر پزشک به شما بگوید که مشکلی ایجاد نمی کند، نیازی به کشیدن دندان ندارید. ۴ حالتی که توضیح دادیم مواردی هستند که نیاز به کشیدن دندان عقل ضروری است و در صورت بروز این شرایط باید طبق نظر پزشک جراحی دندان عقل انجام شود.

هزینه جراحی دندان عقل

 عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند بر هزینه جراحی دندان عقل تأثیر بگذارد

 1. نوع جراحی انجام شده
 2. تجربه جراح
 3. کلینیک و فناوری کشیدن دندان عقل
 4. هزینه توانبخشی بعد از جراحی
 5. پوشش بیمه نیز می تواند بر قیمت جراحی دندان عقل شما تأثیر بگذارد.

لیست قیمت جراحی دندان

جدول هزینه جراحی دندان بروزرسانی شده در مورخه ۲۹ تیر ماه سال ۱۴۰۱ است و تا یک ماه این قیمت ها در کلینیک دندانپزشکی قائمی معتبر است.

فیلم جراحی دندان عقل پایین

در این ویدئو به شما نشان داده می شود که چگونه یک برش و بالا بردن فلپ برای جراحی دندان عقل پایین انجام می شود. نکات کلیدی در جراحی دندان عقل پایین عبارتند از:

 1. بالا بردن حداقل فلپ کافی است.
 2. فلپ پاکت دور دندان مولر دوم بهتر از فلپ دو طرفه است.
 3. برش باید از طریق پریوستوم قطع شود.
 4. فلپ موکوپریوستال دست نخورده باید بلند شود.
 5. عصب زبانی باید با یک ابزار جمع کننده مانند آسانسور پریوستال محافظت شود.
 6. قبل از ادامه کار، تمام بافت نرم چسبیده اطراف تاج باید برداشته شود. اگر همه این موارد به درستی انجام شود، بیمار کمترین تورم و درد بعد از عمل را خواهد داشت.

 

فیلم جراحی دندان عقل نهفته

این ویدیو دندانپزشکی نشان می‌دهد که چگونه دندان‌های نهفته می‌توانند به دندان‌های مجاور آسیب برسانند و مراحل جراحی دندان عقل نهفته قبل از بروز چنین مشکلاتی. به طور معمول، کشیدن دندان نهفته دشوار نیست، زیرا استخوان آنها معمولاً سفت نمی شوند. با این وجود، جراحی دندان عقل نهفته نیاز به درک عوارض بالقوه، و یک برنامه به دقت توسعه یافته برای جلوگیری از چنین مسائلی دارد.

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

سفید کردن فوری دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

سفید کردن فوری دندان

همه چیز درباره سفید کردن فوری دندان لبخند سفید آرزوی همه است! اکثر مردم یا رنگ دندان‌هایش زرد است یا به دلیل عادت‌هایی بد غذایی،

ادامه مطلب »
پوکی استخوان
دسته‌بندی نشده
دکتر محمد قائمی

پوکی استخوان و افتادن دندان

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها شکننده می شوند و احتمال شکستگی بیشتر می شود. پوکی استخوان شایع ترین نوع بیماری استخوانی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields