حساسیت دندان

حساسیت دندان

فهرست مطالب

آیا تابه‌حال یک بار بستنی خورده‌اید و دندانی به طور ناگهانی درد شدیدی در دهان شما ایجاد می‌کند؟ طبق آمار آکادمی دندانپزشکی عمومی، حداقل ۴۰ درصد از بزرگسال از حساسیت دندان رنج می‌برند. حساسیت دندان یک مشکل رایج دندانی است که باعث می‌شود در هنگام مواجهه با چیزی سرد یا گرم یا خوردن چیزی شیرین، درد به انتهای عصب دندان وارد شود.

خوشبختانه، دندان‌های حساس قابل درمان هستند و وضعیت بهبود می‌یابد. حساسیت دندان یک عارضه‌ای متدوال است که خیلی‌ها درگیر این مشکل هستند و خیلی ها نمی دانند که حتی حساسیت دندان دارند و سالهاست که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. اما امروز در این بلاگ با ما به شما حساسیت دندان را معرفی میکنیم و حتی دلایل و عوامل را بررسی خواهیم کرد.

حساسیت دندان چیست؟

داشتن دندان‌های حساس می‌تواند به معنای هر چیزی باشد، از پیچ خوردن خفیف گرفته تا ناراحتی شدید که می‌تواند برای چندین ساعت ادامه یابد. همچنین می‌تواند یک علامت هشدار اولیه از مشکلات جدی‌تر دندان باشد.

چه کسانی از حساسیت دندان رنج می‌برند؟

بسیاری از افراد از حساسیت دندان رنج می‌برند و ممکن است در هر زمانی شروع شود. این بیماری در افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال شایع‌تر است، اگرچه می‌تواند افراد در اوایل نوجوانی و بالای ۷۰ سال را تحت تأثیر قرار دهد. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا هستند.

dr ghaemi2 3
حساسیت دندان

علت حساسیت دندان‌ها چیست؟

بخشی از دندان که می‌بینیم دارای لایه‌ای از مینا است که از عاج نرم زیر آن محافظت می‌کند. اگر عاج در معرض دید قرار گیرد، دندان ممکن است حساس شود. این معمولاً در جایی اتفاق می‌افتد که دندان و لثه به هم می‌رسند و لایه مینای دندان بسیار نازک‌تر است. در اینجا برخی از دلایل حساسیت ذکر شده است:

مسواک زدن بیش از حد سخت (“سایش مسواک”) و مسواک زدن از یک طرف به سمت دیگر، می‌تواند باعث ساییدگی مینای دندان شود. به خصوص در جایی که دندان‌ها با لثه‌ها برخورد می‌کنند. سپس عاج تازه در معرض دید ممکن است حساس شود.

فرسایش دندان:

از بین رفتن مینای دندان ناشی از حمله اسید از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی است. اگر مینای دندان ساییده شود، عاج زیرین نمایان می‌شود که ممکن است منجر به حساسیت شود. لثه‌ها ممکن است به طور طبیعی عقب‌نشینی کنند (کوچک شوند)، و ریشه دندان‌ها نمایان می‌شوند و می‌توانند حساس‌تر شوند. سطوح ریشه دارای یک لایه مینا برای محافظت از آنها نیستند.

ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی در فرجام

لثه‌ها ممکن است به طور طبیعی عقب نشینی کنند (کوچک شوند)، و ریشه دندان‌ها نمایان می‌شوند و می‌توانند حساس‌تر شوند. سطوح ریشه دارای یک لایه مینا برای محافظت از آنها نیستند.

بیماری لثه:

تجمع پلاک یا تارتار می‌تواند باعث عقب نشینی لثه از دندان و حتی از بین رفتن تکیه گاه استخوانی دندان شود. ممکن است پاکت‌هایی در لثه‌های اطراف دندان ایجاد شود و تمیز نگه داشتن آن ناحیه را دشوار و مشکل را بدتر کند.

دندان‌قروچه:

این عادتی است که شامل فشردن و ساییدن دندان‌ها به هم می‌شود. این می‌تواند باعث ساییدگی مینای دندان شود و دندان‌ها را حساس کند.

دندان ترک خورده یا پر کردن:

 دندان ترک خورده دندانی است که شکسته شده است. 

بلیچینگ دندان:

 برخی از بیماران برای مدت کوتاهی در حین بلیچینگ یا پس از آن حساسیت دارند. قبل از انجام درمان با تیم دندانپزشکی خود در این مورد صحبت کنید.

چه زمانی حساسیت دندان بیشتر می‌شود؟

به احتمال زیاد هنگام نوشیدن یا خوردن چیزی سرد، هوای سرد که دندان‌هایتان را می‌گیرد و گاهی اوقات با غذاها یا نوشیدنی‌های گرم این حساسیت را احساس می‌کنید. برخی افراد هنگام خوردن غذاها و نوشیدنی‌های شیرین یا اسیدی دچار حساسیت می‌شوند. درد می‌تواند بیاید و برود، در برخی مواقع بدتر از دیگران است.

آیا اگر حساسیت دندان دارم از چیزی اجتناب کنم؟

ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی‌های گرم، سرد، شیرین یا اسیدی یا غذاهایی مانند بستنی می‌توانند باعث ایجاد حساسیت شوند، بنابراین ممکن است بخواهید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید. اگر هنگام مسواک زدن دندان‌های خود با آب سرد از شیر آب حساسیت دارید، ممکن است به جای آن نیاز به استفاده از آب گرم داشته باشید. مهم است که مرتباً دندان‌های خود را مسواک بزنید – اگر این کار را نکنید، این می‌تواند مشکل را بدتر کند.

آیا برای حساسیت دندان باید به دندانپزشکم مراجعه کنم؟

بله اگر برای چند هفته سعی کرده‌اید دندان‌های حساس خود را درمان کنید و هیچ بهبودی نداشته باشید.

دندانپزشک چه درمان‌هایی را برای حساسیت دندان می‌تواند ارائه دهد؟

در طول معاینه، تیم دندانپزشکی در مورد علائم شما با شما صحبت خواهد کرد. آنها به دندان‌های شما نگاه می‌کنند تا بفهمند چه چیزی باعث ایجاد حساسیت شده است و بهترین راه برای درمان آن را بیابند. تیم دندانپزشکی ممکن است دندان‌های آسیب‌دیده را با محصولات ویژه درمان کند تا به تسکین علائم کمک کند. ژل‌ها، شستشوها یا وارنیش‌های فلوراید را می‌توان روی دندان‌های حساس اعمال کرد.

ادامه مطلب
سوختگی دندان و لثه

اینها را می‌توان در جلسات منظم با فاصله یک یا دو هفته روی دندان‌ها رنگ کرد تا محافظتی ایجاد شود. رفع حساسیت ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است نیاز باشد چندین قرار ملاقات داشته باشید. اگر این باز هم کمکی نکرد، تیم دندانپزشکی شما ممکن است دور گردن دندان، جایی که دندان و لثه به هم می‌رسند را ببندند یا پر کنند تا عاج در معرض دید را بپوشانند. در موارد بسیار جدی ممکن است نیاز به پرکردن ریشه دندان باشد.

dr ghaemi4 2
حساسیت دندان ۴

آیا کاری وجود دارد که بتوانم برای درمان حساسیت دندان در خانه انجام دهم؟

مارک‌های بسیاری از خمیردندان در بازار وجود دارد که برای کمک به کاهش درد حساسیت دندان ساخته شده است. شما باید دو بار در روز از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن دندان‌های خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را روی نواحی حساس بمالید. تأثیر این خمیردندان‌ها از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. تیم دندانپزشکی شما باید بتواند به شما در مورد اینکه کدام نوع خمیر دندان برای شما بهترین است، راهنمایی کند.

چگونه می‌توانم از حساسیت دندان جلوگیری کنم؟

دندان‌های خود را آخرین بار در شب و حداقل یک بار دیگر در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید فلوراید مسواک بزنید. استفاده از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس را در نظر بگیرید. از حرکات دایره‌ای کوچک با برس نرم تا متوسط ​​استفاده کنید. سعی کنید از مسواک زدن دندان‌های خود از یک طرف به طرف دیگر خودداری کنید.

مسواک خود را هر دو تا سه ماه یا در صورت فرسودگی زودتر عوض کنید.

بلافاصله بعد از غذا مسواک نزنید – برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند مینای دندان‌های شما را نرم کنند، بنابراین حداقل یک ساعت قبل از مسواک زدن بگذارید.

غذاهای شیرین و نوشیدنی‌های گازدار و اسیدی را کمتر مصرف کنید. سعی کنید آنها را فقط در زمان غذا بخورید.

اگر دندان‌قروچه می‌کنید، با تیم دندانپزشکی خود صحبت کنید که آیا باید محافظ دهانی برای استفاده در شب درست کنید یا خیر.

اگر به فکر بلیچینگ دندان‌های خود هستید، قبل از شروع درمان در مورد حساسیت آن با تیم دندانپزشکی خود صحبت کنید.

هر چند وقت یکبار که توصیه می‌کنند، به طور منظم از تیم دندانپزشکی خود بازدید کنید.

ادامه مطلب
تعرفه کامل قیمت خدمات دندانپزشکی در سال 1402 (بروزرسانی مهر ماه)

علائم حساسیت دندان

علائم حساسیت دندان در طول شب ممکن است بسیار ظریف باشد. برخی افراد هنگام بیدار شدن از خواب احساس فشار، ناراحتی و درد در فک می‌کنند. آنها اغلب در تمام طول روز از سردرد شکایت دارند و از آنجایی که این علائم معمولاً نادیده گرفته می‌شوند، دندان‌قروچه در شب همچنان به دندان‌های شما آسیب می‌رساند.

دندان‌قروچه (براکسیسم) یکی از روش‌هایی است که بدن در برابر فشار واکنش نشان می‌دهد و اگر به درستی درمان نشود منجر به حساسیت دندان می‌شود. آسیب به آرامی در طول زمان رخ می‌دهد:

ساییدن منجر به ترک‌های کوچکی در مینای دندان می‌شود و در نهایت سمنتوم که لایه نرمی است که ریشه‌های شما را می‌پوشاند و پس از از بین رفتن عاج ریشه را در معرض دید قرار می‌دهد و دندان‌های شما را در برابر سرما و گرما آسیب‌پذیر می‌کند.

اگر شک دارید که دندان‌قروچه می‌کنید، با دندانپزشک خود مشورت کنید که ممکن است استفاده از محافظ شب را به شما و دندان‌هایتان کمک کند تا آرام بخوابید.

چگونه متوجه شوید که حساسیت دندان دارید؟

شما در حال خوردن یک نوشیدنی گرم یا خوردن یک بستنی هستید.

شما چیزی ترش یا خیلی شیرین می‌خورید.

یه چیزی رو گاز می‌گیرید.

درد یا درد پس از پیچش‌های اولیه به خوبی ادامه می‌یابد.

dr ghaemi3 3
حساسیت دندان ۵

آیا حساسیت دندان بعد از پر کردن طبیعی است؟

گاهی اوقات ممکن است بعد از پر کردن دندان دچار حساسیت شوید، اما معمولاً به سرعت از بین می‌رود. اگر حساسیت چند هفته پس از پر کردن هنوز از بین نرفت، دوباره با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دستیابی به ریشه مسائل مربوط به حساسیت دندان می‌تواند برای متخصصان دندانپزشکی چالش برانگیز باشد. بیماران ممکن است هنگام بحث در مورد نگرانی‌های مربوط به سلامت دهان و دندان از حساسیت شکایت کنند، یا ممکن است علائمی در حین تمیز کردن وجود داشته باشد که متخصص بهداشت را وادار می‌کند تا سؤالات دندان‌های حساس را بررسی کند.

آیا داشتن حساسیت دندان یک مشکل رایج است؟

حساسیت دندان می‌تواند بیش از نیمی از جمعیت را تحت تأثیر قرار دهد. این عمدتاً به این دلیل است که مردم عمر طولانی‌تری دارند و دندان‌های طبیعی خود را طولانی‌تر نگه می‌دارند. همراه با مصرف بسیاری از انواع غذاهای فرآوری شده، انتظار می‌رود افراد بیشتری به دنبال درمان برای این تحریک باشند.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

"(ضروری)" indicates required fields