021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

دندان درد

دندان درد

فهرست مطالب

اگر دندان درد دارید باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. شما هم این را می دانید. اما اگر بگویید چه کاری می توانید انجام دهید تا درد را کاهش دهید، چند کار وجود دارد که می توانید بدون آسیب رساندن به خود انجام دهید.

 

به یاد داشته باشید که بهترین کار برای دندان درد این است که نزد دندانپزشک بروید!

 

از آنجایی که ما به اندازه کافی از دندان های خود مراقبت نمی کنیم، با توجه به عوامل ژنتیکی یا باکتری ها، میکروب ها و غیره، دندان های ما می توانند پوسیده شوند و در نتیجه ممکن است درد شدید ایجاد شود. در این صورت چه چیزی برای دندان درد خوب است، این درد چگونه برطرف می شود؟

راه های مختلفی برای رهایی از دندان درد وجود دارد. در این مطلب در مورد تمامی این روش ها به تفصیل صحبت خواهیم کرد، اما این روش ها تنها تا زمانی که به پزشک مراجعه نکنید، شما را به طور موقت تسکین می دهد. به همین دلیل می توانید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کرده و به طور کامل از شر درد خلاص شوید. تنها با ۵ دقیقه درمان می توانید به طور کامل از شر این مشکل خلاص شوید.

دلایل دندان درد

چرا دندان درد می کند؟

پوسیدگی دندان اغلب باعث درد شدید دندان می شود. معاینات منظم دندانپزشکی برای درمان حفره ها قبل از بزرگ شدن حفره و پیشرفت پوسیدگی مهم است. پرکردگی های قدیمی دندان نیز می تواند باعث دندان درد شود. اغلب می بینیم که دندان های زیر روکش های دندانی نیز درد می کنند. روکش های دندانی ساخته شده با مواد با کیفیت و ساخت خوب می توانند سال ها بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گیرند.

 

روش های گیاهی برای درمان دندان درد

 

گیاهان مختلف می توانند اثر آرام بخش و بی حس کننده در دندان درد داشته باشند. آنها را می توان به روش های مختلف استفاده کرد و می تواند یک آرامش کوتاه مدت ایجاد کند. میخک دارای اثر تسکین دهنده درد است. با این حال، نمی توان راه حل کاملی برای درد شدید بود.

 

تسکین درد با میخک

می توانید با نگه داشتن یا جویدن چند تکه میخک که به راحتی می توانید در اطراف دندان های خود پیدا کنید، اثر بی حسی خفیفی از خود نشان دهید. این اثر بی حس کننده اثر آرام بخش خواهد داشت. علاوه بر این، روغن میخک نیزاثر تسکین دهنده دندان درد دارد. فقط کافیست ۶-۵ قطره روغن میخک را روی یک تکه پنبه بریزید و سپس آن را بین دندان های دردناک خود قرار دهید،این کار درد را کاهش می دهد.

تنها با ۵ دقیقه درمان می توانید به طور کامل از شر این مشکل خلاص شوید.

 

دندان درد و پوسیدگی دندان

چه چیزی برای دندان درد ملتهب خوب است؟

به دلیل تجمع التهاب، ممکن است تورم خفیفی در ناحیه فک ایجاد شود، دندان‌های شما متورم شوند .در اکثر مواقع التهاب به طور مستقیم دیده نمی‌شود، بلکه تنها باعث ایجاد درد می‌شود. اگر مشکوک هستید که به دلیل التهاب در دندان خود درد دارید، استفاده از کمپرس یخ کاری است که باید انجام دهید. برای این کاربرد، می توانید کمپرس یخ را در ناحیه ای از دهان خود که دندان درد می کند قرار دهید.

روش دیگری که می توان برای آرام کردن دندان درد استفاده کرد این است که یک تکه یخ را بشکنید و آن را کوچک کنید و مستقیماً روی دندان خود بمالید. در این روش ممکن است زمانی که تکه یخ با دندان هایتان برخورد می کند احساس ناراحتی کنید اما پس از مدت کوتاهی درد شما کاملاً تسکین می یابد. هنگام دندان درد از حرارت استفاده نکنید زیرا آب داغ باعث التهاب می شود. با افزایش التهاب، درد و تورم دندان شما افزایش می یابد.

ادامه مطلب
فیستول دندان

 

چگونه دندان درد را با دهانشویه درمان کنیم؟

غرغره کردن دندان درد شما را به طور موقت تسکین می دهد. برای این کار می توانید از دهانشویه ای که می توانید از داروخانه خریداری کنید استفاده کنید یا با آب نمک غرغره کنید. با این حال پیشنهاد می کنم به جای داروخانه به دندانپزشکی مراجعه کنید. غرغره کردن به ترمیم لثه کمک می کند.

به این ترتیب دندان درد به خصوص ناشی از پوسیدگی را متوقف می کند. همچنین دارای اثر ضد عفونی کننده ای است که باکتری های ایجاد کننده درد را از بین می برد. گاهی اوقات درد با مایع سرد تسکین می یابد. در این صورت، دهانشویه سرد نیز می تواند درد دندان را کاهش دهد. البته این نوع درد درد شدیدتری است که بعدا ادامه پیدا می کند و حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

 

چه چیزی برای درد  دندانی که پر شده خوب است؟

روش هایی که دراینجا ذکر کردیم عموماً برای پوسیدگی و دندان دردهای ملتهب کار می کنند. اما گاهی اوقات برای تسکین درد دندان های پر شده عمل نمی کنند. از آنجایی که ناحیه درد کامل شده است، نمی توانند به آنجا برسند. افرادی که از  درد  دندان پرشده رنج می برند ابتدا از کمپرس سرد استفاده کنند، گاهی اوقات این درد کاهش می یابد. سپس با استفاده از مسکن می توانند از شر این  دندان درد خلاص شوند.

 

برای رهایی از دندان درد  در خانه چه می توان کرد؟

اگر به این فکر می کنید که برای رهایی از دندان درد خود در خانه چه کاری می توان انجام داد، می توانید در وهله اول با چند روش درد خود را آرام کنید.

توصیه می کنیم ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید. هنگامی که دندان های خود را به شدت مسواک می زنید، باقی مانده های بین دندان ها که باعث درد می شوند از بین می روند.

برخی از خمیردندان ها می توانند اثر بی حسی روی دندان های شما ایجاد کنند. از آنجایی که مسواک زدن باعث از بین رفتن میکروب ها و باکتری های ایجاد کننده درد نیز می شود، دندان های شما بیشتر و بیشتر پوسیده می شوند.

به عنوان روشی دیگر می‌توانیم غرغره کردن با آب نمک را توصیه کنیم. اگر چند قاشق نمک را در یک لیوان آب بریزید و بعد از مخلوط کردن آن غرغره کنید، درد دندان تا حد زیادی تسکین می یابد.

 

آب گرم برای دندان درد

شستشوی دندان‌های دردناک با آب گرم ممکن است برای تمیز کردن باقی‌مانده‌ها و ایجاد تسکین موقت مؤثر باشد، اما اگر مشکوک هستید که دندان‌هایتان ملتهب هستند، از این روش استفاده نکنید زیرا آب گرم و استفاده داغ باعث افزایش التهاب می‌شود. با افزایش میزان التهاب، تورم و درد در دندان‌های شما افزایش می‌یابد.

 

کدام داروها برای دندان درد مفید هستند؟

مسکن‌ها وآنتی بیوتیک های مختلف (آموکسی کلاو؛آزیترومایسین؛ پنی سیلین؛ مترونیدازول و…) اغلب برای دندان درد استفاده می شوند.بهتر است  بدانید که مصرف هرگونه آنتی بیوتیک بدون تجویزدندانپزشک متخصص می تواند اثرات بدی داشته باشد و ممنوع است. آنتی بیوتیک هایی که به شما اینجا معرفی می شوند به معنای تجویز آن ها نیست و قبل از مصرف باید حتما توسط  دندانپزشک خود ویزیت شوید.

درمان دندان درد

 

چه چیزی برای درد دندان عقل مفید است؟

دندان عقل در سنین ۱۸ تا ۲۴ سالگی در فرد ظاهر می شود. این دندان ها ۴ دندانی هستند که به صورت اضافی در آخرین قسمت لثه طبیعی بیرون می آیند. اغلب اوقات، آنها می توانند برای مدت طولانی بدون ایجاد درد در محلی که از آنجا آمده اند، زنده بمانند. با این حال، در برخی موارد، از آنجایی که در ناحیه بیرون آمدن آنها فضایی وجود ندارد، با فشار دادن روی دندان های دیگر باعث خم شدن یا درد می شوند.

ادامه مطلب
درمان کانال ریشه ( عصب کشی دندان)

علاوه بر این، در برخی موارد، نیمی از دندان عقل در کام و نیمی از کام بیرون می آیند و به مرور زمان پوسیدگی شروع می شود. یکی دیگر از عواملی که باعث پوسیدگی دندان عقل و ایجاد درد می شود این است که به دلیل قرار گرفتن در ردیف عقب به درستی نگهداری نمی شوند. اگر بدون صحبت بیشتر در مورد اینکه برای درد دندان عقل چه باید کرد صحبت کنیم، اولاً اگر این دندان ها روی دندان های دیگر فشار می آورند و پوسیده شده اند، حتماً باید آن ها را خارج کرد.

زیرا اگر دندان عقل کشیده نشود قطعا می تواند به دندان های دیگر آسیب برساند. برای رهایی از دندان درد پوسیدگی دندان عقل خود می توانید از تمام روش هایی که در بالا ذکر کردیم استفاده کنید. جدای از این موارد، باید به تمیز کردن این دندان ها نیز توجه زیادی داشته باشید تا درد کمتر شود. زیرا در بیشتر مواقع باقیمانده‌های غذا بین این دندان‌ها جمع می‌شوند که به دلیل قرار گرفتن آنها در پشت نمی‌توانیم متوجه شویم.

دندان درد و تسکین درد

چه چیزی برای دندان درد در دوران بارداری مفید است؟

در دوران بارداری مقداری از کلسیم بدن مادر به جنین می رسد. برای جبران کمبود کلسیمی که در طی این فرآیند ایجاد می شود، بدن شروع به بارگذاری روی استخوان های مادر می کند و ابتدا از کلسیم دندان های مادر استفاده می کند. در نتیجه ممکن است مادر در دوران بارداری دچار دندان درد شود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها یا مسکن ها برای دندان دردهایی که در دوران بارداری تجربه می شوند قطعا توصیه نمی شود. زیرا دارویی که نادرست استفاده می کنید می تواند به کودک شما آسیب برساند. به همین دلیل غرغره کردن با جعفری، میخک، سرکه، استفاده از یخ و … برای تسکین دندان درد در دوران بارداری. باید از روش های طبیعی و خوراکی و غیر خوراکی استفاده کنید.

اگر دندان درد شما غیر قابل تحمل است، باید به پزشک مراجعه کنید. سپس پزشک مطمئن می شود که دندان شما کاملاً به دلیل بارداری یا پوسیدگی و غیره است. او تشخیص می دهد که آیا به هر دلیلی دردناک است یا خیر و مناسب ترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد می کند. در صورت نیاز به دارو، دارویی را تجویز می کند که برای زنان باردار مضر نباشد.

چه چیزی برای دندان درد ناشی از پوسیدگی خوب است؟

با گذشت زمان، در بیشتر افراد دندان درد ناشی از پوسیدگی به دلیل مراقبت ضعیف یا عوامل ژنتیکی و محیطی رخ می دهد. مطمئن ترین و دائمی ترین راه برای رهایی از درد ناشی از پوسیدگی دندان کشیدن دندان ها یا انجام روش های بسیار ساده مانند پرکردن  کانال ها است. اما تسکگین موقت دندان درد می‌توانیم چند روش مناسب را به شما پیشنهاد کنیم.

قبل از هر چیز باید بدانید که بقایای غذا می تواند به طور مداوم بین دندان های پوسیده جمع شود. به همین دلیل باید دندان های خود را مسواک بزنید تا زمانی که کاملا مطمئن شوید که هیچ اثری در دندان هایتان وجود ندارد. سپس می توانید از یکی از مسکن ها یا داروهای آنتی بیوتیکی (آموکسی کلاو؛آزیترومایسین؛ پنی سیلین؛ مترونیدازول؛ آموکسی سیلین و…) استفاده کنید. برای افزایش احساس بی حسی در دهان می توانید غرغره کنید.

ادامه مطلب
یک مخترع از امریکا یک مرطوب کننده هوا انقلابی را با الهام از فناوری مسواک به ثبت رساند.

 

چه چیزی برای دندان درد شدید مفید است؟

دندان درد گاهی اوقات می تواند آنقدر شدید باشد که واقعا غیر قابل تحمل باشد. در چنین حالتی، هر کاری که انجام دهید، ممکن است درد از بین نرود. مسواک زدن، غرغره کردن، کمپرس سرد گذاشتن،که هیچکدام اثر بخش نیست. در این صورت باید از مسکن قوی به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که داروهای خوراکی فقط بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه اثر می‌گذارند.

مهم نیست که چند دارو ممکن است بیش از یک دارو مصرف کنید، اما درد از بین نمی رود. به همین دلیل نیم ساعت پس از مصرف دارو صبر کنید و سعی کنید به محض کاهش درد بخوابید.

صبح که از خواب بیدار شدید، به پزشک مراجعه کنید. اگر به دلیل دندان درد در به خواب رفتن مشکل دارید، سعی کنید زمانی که روی تخت دراز می کشید به مدت ۱۵ دقیقه بدون حرکت بخوابید زیرا تحقیقات نشان داده است که اگر فردی به مدت ۱۵ دقیقه حرکت نکند، به خواب می رود. در هنگام خواب به سمتی از سر خود که درد ندارد به بالش تکیه دهید زیرا فشار ایجاد شده هنگام دراز کشیدن روی سمت دردناک می تواند باعث افزایش درد شود.

 

چه چیزی برای درد لثه خوب است؟

درد لثه معمولاً به دلیل بیماری های لثه، آسیب لثه، آسیب به گوشت  لثه توسط باکتری های انباشته شده در دندان های پوسیده یا به دلیل التهاب شدید ایجاد می شود. در این صورت اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی برای این درد مفید است، ابتدا باید با آب نمک فراوان غرغره کنید تا لثه های خود را ترمیم کنید.

در صورت تمایل می توانید به جای آب نمک از دهانشویه نعنا نیز استفاده کنید. دهانشویه نعناع با ایجاد اثر بی حسی و همچنین ترمیم لثه به تسکین درد کمک می کند. اگر التهاب در لثه های شما جمع شده است، این بار باید از یک آنتی بیوتیک مورد تایید پزشک استفاده کنید. یک آنتی بیوتیک مناسب برای دندان درد و التهاب ظرف یک هفته التهاب را از بین می برد و به درد پایان می دهد.

دندان درد

 

چه چیزی برای دندان درد نوزادان مفید است

نوزادان در طول دوره دندان درآوردن درد شدیدی را تجربه می کنند. در این مورد، مادران شروع به فکر کردن به این می کنند که چه چیزی برای دندان درد نوزادان مفید است. اولین کاری که می توانید برای کاهش این درد کودک خود انجام دهید ماساژ دندان های او با انگشتان است. ماساژ به دلیل اثر آرامش بخش، درد را کاهش می دهد، هرچند تا حدی. روش دوم این است که یک تکه پارچه را در فریزر خنک کنید و سپس آن را به آرامی روی ناحیه دندان دردناک فشار دهید.

استفاده از کمپرس سرد تا حدی باعث سرکوب دندان درد کودک می شود. می توانید به جای پارچه از قاشق چایخوری نیز استفاده کنید. در طول دوره دندان درآوردن، خارش همراه با درد وجود خواهد داشت. به همین دلیل می توانید میوه های نرم و سرد را مدام به دستان خود بمالید ونوزاد را وادار به خوردن آن کنید. از آنجایی که بدن نوزادان بسیار حساس است، استفاده از دارو را به دلیل درد توصیه نمی کنیم. اما در صورت تمایل می توانید با توصیه دندانپزشک از ژل مسکن مناسب استفاده کنید.

 

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

درد بعد از کشیدن دندان
مراقبت های بعد از درمان

درد بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که اگرچه در طولانی مدت مفید است، اما بلافاصله پس از آن می‌تواند منجر به ناراحتی و درد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *