دندان مصنوعی کامل

فهرست مطالب

دندان مصنوعی که به دلایل مختلف به منظور تکمیل دندان های از دست رفته و برای اطمینان از یکپارچگی دندان ها استفاده می شود، پروتز نامیده می شوند. کمبودها و اختلال در سلامت دهان و دندان را می توان با دندان مصنوعی برطرف می شود.

پروتز کامل دندان (دندان مصنوعی) چیست؟

پروتز کامل دندان ، پروتزهایی هستند که در صورت عدم وجود دندان در دهان استفاده می شوند و روی کام پایین و بالایی قرار می گیرد.

ساخت پروتز کامل دندان چند روز طول می کشد چند بار باید مراجع کنیم؟

پروتزهای کامل به طور متوسط ​​در ۵ جلسه با قالب گیری و پروب ساخته می شوند. به طور متوسط ​​۲ هفته برای انجام این ۵ جلسه کافی است.

استفاده از پروتز کامل دندان آسان است؟

به دلیل این که پروتزهای کام، پروتزهای متحرک هستند، استفاده از آنها نسبت به سایر پروتزها دشوارتر است. به راحتی می توان پروتز کامل دندان را در فک پایین و بالا قرار داد و خارج کرد، اما راحتی و کارایی جویدن پروتز ثابت را ندارد.

آیا من به استفاده از این دندان مصنوعی عادت خواهم کرد؟

هنگامی که برای اولین بار استفاده می شود، ممکن است ضربه و زخم در برخی از نواحی ایجاد شود، پس از مدت معینی به طوری عمل می کند که گویی دندان های خود فرد هستند.

پروتز کامل دندان را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن پروتزهای کامل زیر آب با کمک صابون و برس انجام می شود. خمیر دندان برای تمیز کردن آن استفاده نمی شود. می توان آن را با مسواک های معمولی و همچنین برس های تمیز کننده مخصوص پروتز کامل تمیز کرد.

ادامه مطلب
کشیدن دندان

آیا می توانم با دندان مصنوعی کامل غذا بخورم؟

طول عمر پروتز که به صورت سفارشی با اندازه گیری فک ساخته می شود به میزان استخوان فک پایین و بالا دارد. اگر مقدار استخوان کافی باشد، حفظ و تثبیت پروتز نیز خوب است و غذا را می توان به راحتی با پروتز آسیاب کرد. هنگامی که پروتز کامل برای اولین بار استفاده می شود، عادت ماهیچه های گونه و لب دشوار است. پس از عادت کردن عملکرد های گاز گرفتن، جویدن و ساییدن را می توان به راحتی انجام داد.

آیا دندان مصنوعی هنگام غذا خوردن حرکت می کند؟

اگر میزان استخوان فک پایین و بالا کافی نباشد، ماندگاری و تثبیت دندان های مصنوعی نیز کاهش می یابد و ممکن است پروتز در حین غذا خوردن حرکت کند. در این حالت می توان از چسب های مخصوص استفاده کرد و یا ممکن است نیاز به استفاده از ایمپلنت در استخوان فک برای جلوگیری از حرکت پروتز باشد.

هنگام استفاده از پروتز کامل دندان به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای تمیز کردن پروتزهای کامل باید دقت کرد و هرگز نباید با آب جوش تمیز کرد. هنگام خوابیدن، پروتز باید از دهان خارج شود و در ظرف مخصوص نگهداری شود. علاوه بر این نباید فراموش کرد که در هنگام تمیز کردن پروتز کامل دندان ، باید مراقب باشیم تا به آن آسیبی نرسانیم.

آیا هنگام شکستگی یا افتادن دندان ها می توان دندان مصنوعی را ترمیم کرد؟

معمولاً می توان پروتز کامل دندان را به راحتی ترمیم کرد و ممکن است برای ترمیم نیاز به اندازه گیری فک باشد. افتادن دندان از پروتز نیز به راحتی قابل ترمیم است.

ادامه مطلب
پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت

ترمیم دندان مصنوعی چقدر طول می کشد؟

اگرچه نسبت به شکل و اندازه شکستگی مدت زمان ترمیم متفاوت است، اما معمولاً امکان ترمیم آن در ۱ یا ۲ روز وجود دارد.

آیا می توان از دندان مصنوعی در بیماران دیابتی استفاده کرد؟

پروتز کامل دندان را می توان تقریبا برای هر بیمار در صورت بی دندانی کامل استفاده کرد و به راحتی برای بیماران دیابتی قابل استفاده است. روند بهبود زخم‌ها ممکن است بیشتر طول بکشد و استفاده از ژل‌های مخصوص و بزاق مصنوعی ممکن است ضروری باشد، زیرا ممکن است مشکل خشکی دهان نیز وجود داشته باشد.

آیا امکان استفاده از دندان مصنوعی در بیماران پوکی استخوان وجود دارد؟

تحلیل استخوان در بدن و تحلیل استخوان در دهان معمولاً ارتباطی با یکدیگر ندارند. ضخامت و ارتفاع استخوان با معاینه داخل دهانی بررسی می شود و پروتز ساخته می شود. در صورت تحلیل بیش از حد ، می توان با برداشتن استخوان از نواحی مختلف با جراحی، حجم استخوان را افزایش داد.

آیا می توان از دندان مصنوعی در بیماران آلرژیک استفاده کرد؟

ابتدا باید تست آلرژی انجام شود و مشخص شود که آلرژی نسبت به چه موادی وجود دارد. از آنجایی که هیچ فلزی در دندان مصنوعی کامل وجود ندارد، می توان آن را به راحتی برای افرادی که به فلز حساسیت دارند استفاده کرد. اما در صورت وجود حساسیت به اکریلیک که یک ماده پروتز کامل است، نمی توان از پروتز کامل استفاده کرد، در این صورت می توان از پروتزهای متکی به ایمپلنت استفاده کرد.

طول عمر پروتزهای کامل چقدر است؟

پروتزهای کامل در صورتی که با مراقبت و بهداشت خوب همراهی شوند، برای سالیان متمادی کار می کنند. در موارد پوکی استخوان، ممکن است پروتز شل شود.

ادامه مطلب
کشیدن دندان

پروتز کاملی که من سالهاست استفاده می کنم شروع به شل شدن و بازی کرده است، چه کار می توان کرد؟

برای شل شدن در اثر ضعیف شدن و تحلیل استخوان می توان دوباره پروتز موجود را بازسازی کرد. در صورت ایجاد تغییرات زیاد در فک ممکن است نیاز به ساخت مجدد پروتز دندان باشد.

من از پروتزی که سالها پیش درست کرده بودم بسیار راضی هستم، فقط تغییر رنگ و تیرگی دارد، آیا پروتز بازسازی می شود؟

تغییر رنگ و تیره شدن پروتز کامل در یک تمیز کردن حرفه ای از بین می رود. در غیر این صورت می توان یک کپی از پروتز موجود تهیه کرد. برای این کار باید چند روزی از پروتز استفاده نکنید.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

ارتودنسی اطفال
بلاگ
دکتر محمد قائمی

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال: ایجاد لبخندهای زیبا برای کودکان ما به عنوان والدین بهترین ها را برای فرزندانمان می خواهیم، از جمله لبخندی سالم و مطمئن. ارتودنسی

ادامه مطلب »
جراحی عفونت دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

جراحی عفونت دندان

عفونت های دندانی در صورت عدم درمان می تواند منبع ناراحتی قابل توجه و عوارض بالقوه باشد. وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields