طراحی لبخند

طراحی لبخند

فهرست مطالب

طراحی لبخند امروزه زیر شاخه ای جداگانه در دندانپزشکی زیبایی است. مشکلات زیبایی که افراد مبتلا به پوسیدگی دندان ، بیماری های لثه و دندان های کج در لبخند خود تجربه می کنند، زندگی اجتماعی و کاری افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. عدم اعتماد به نفس، عدم تمایل به خندیدن در جمع و موقعیت های مشابه باعث می شود افرادی که دندان هایشان مشکل دارد، منزوی شوند. طراحی لبخند برای زیبایی لبخند و بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته اهمیت بالایی دارد. طراحی لبخند یک رویکرد چند رشته ای در دندانپزشکی زیبایی است که با ترکیب روش های دندانپزشکی مختلف در کنار هم انجام می شود .

روش هایی که در طراحی لبخند مورد استفاده قرار می گیرد چیست؟

روش هایی که در طراحی لبخند مورد استفاده قرار می گیرد چیست؟

کاربردهایی که در طراحی لبخند مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، زیرا انتظارات و نیازهای هر بیمار متفاوت خواهد بود. هنگام تعیین این روش ها عواملی مانند ویژگی های صورت، جنسیت، سن و خواسته های بیمار که می خواهد لبخند زیبایی داشته باشد در نظر گرفته می شود.

به طور کلی کاربردهای زیبایی با درمان لثه شروع می شود، دندان های پوسیده بیمار درمان می شوند. سپس اقداماتی که باید با توجه به نیاز و تقاضای بیماران انجام شود برنامه ریزی می شود. به طور کلی، فرآیندهای استفاده شده در طراحی لبخند عبارتند از:

 • روش های زیبایی لثه به نام gingivectomy
 • روش های سفید کردن دندان به نام بلیچینگ
 • در صورت از دست دادن دندان، درمان ایمپلنت ، پروتز و بریج
 • لمینت سرامیکی و روش های روکش دندان
 • روکش زیرکونیا
 • درمان های ارتودنسی
 • کامپوزیت ونیر
ادامه مطلب
ارتودنسی در تهرانپارس

این روش ها شامل تمام مراحل لازم برای به دست آوردن یک لبخند زیبا است.

روش طراحی لبخند

روش طراحی لبخند

همانطور که در ابتدای مقاله خود در کاربردهای زیبایی لبخند اشاره کردیم، درک صحیح خواسته های زیبایی بیمار بسیار مهم است. زیرا رویه هایی که در طراحی لبخند باید اعمال شود با توجه به این خواسته ها و نیازها تعیین می شود. در طراحی لبخند ، ابتدا دهان بیمار اندازه گیری و مدل سازی می شود. سپس اهداف طراحی از طریق این مدل سازی مشخص شوند.

عکس دهان و صورت بیمار با اندازه گیری های دیجیتالی در محیط کامپیوتر با فرم صورت سازگار می شود. پس از این مراحل اولیه، ترمیم های متناسب با دهان بیمار شروع می شود و با تایید نهایی طرح لبخند بیمار، برنامه های کاربردی مورد نیاز آغاز می شود.

اگر پس از اتمام برنامه ریزی، مشکلی در لثه ها و ردیف دندان های بیمار وجود نداشته باشد، درمان مستقیماً با تمرکز بر زیبایی روی لثه ها شروع می شود. در صورت نیاز از بلیچینگ استفاده می شود. با توجه به درخواست بیمار، روش های طراحی لبخند با روکش زیرکونیوم یا سرامیکی انجام می شود.

زیبایی لثه در طراحی زیبایی لبخند چگونه انجام می شود؟

زیبایی لثه در طراحی لبخند زیبایی چگونه انجام می شود؟

زیبایی لثه در طراحی لبخند برای تنظیم سطح لثه ها و متقارن شدن آنها بسیار مهم است. مداخله روی لثه ها با لیزر انجام می شود. با این حال، اگر فرآیند پیشرفته‌تری مورد نیاز باشد، ممکن است جراحی لثه انجام شود. لیزر از نظر راحتی بیمار مزیت زیادی دارد.

درمان هایی که می توان در طراحی لبخند انجام داد چیست؟

درمان هایی که می تواند در طراحی لبخند اعمال شود:

 • سفید کردن دندان در حدود ۴۰ دقیقه امکان پذیر است. پس از انجام فرآیند سفید کردن دندان ها باید به عادات تغذیه ای توجه کرد و دندان های سفید می توانند رنگ خود را به مدت ۱ سال حفظ کنند.
 • تکنیک روکش زیرکونیوم یکی از پرکاربردترین درمان های اضافی برای دستیابی به ظاهری زیباتر است.  
 • برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند، درمان ایمپلنت نیز اعمال می شود.
ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی طرف قرارداد بیمه پاسارگاد (دکتر قائمی)

در کاربرد طراحی لبخند چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در روند درمان باید به رضایت بیمار اهمیت داد. باید بررسی شود که بیمار از چه چیزی در لبخند و ساختار دندان خود ناراحت است. عوامل مختلفی مانند ساختار لب بیمار، طول دندان ها، ویژگی های لثه، هماهنگی لب ها و دندان ها باید در نظر گرفته شود.

در طراحی لبخند; ساختار دندان باید با فرم صورت هماهنگ باشد. علاوه بر این، جنسیت نیز می تواند در طراحی لبخند موثر باشد. در حالی که دندان‌های بیضی شکل برای خانم‌ها ترجیح داده می‌شوند، دندان‌های زاویه‌دار برای آقایان ترجیح داده می شود.

طراحی لبخند در چند جلسه می تواند تکمیل شود؟

طراحی لبخند در چند جلسه می تواند تکمیل شود؟

مدت زمان درمان اصلاح طرح لبخند با توجه به روش هایی که برای بیمار اعمال می شود، متفاوت است. از آنجایی که روش های مورد نیاز هر بیمار برای رسیدن به زیبایی متفاوت است، برنامه درمانی و در نتیجه مدت زمان درمان نیز متفاوت است. این فرآیند می تواند در یک جلسه یا در چند جلسه تکمیل شود. طراحی لبخند را می توان تقریباً در ۲ تا ۱۵ روز کامل کرد.

مزایای طراحی لبخند چیست؟

مزایای اصلاح طرح لبخند به شرح زیر است:

 1. دندان ها با فک و صورت سازگار می شود و طبیعی تر به نظر می رسند.
 2. رنگ دندان ها شفاف تر و یک رنگ تر می شوند.
 3. لثه ها سالم تر به نظر می رسند.
 4. شکستگی دندان ها با طراحی لبخند قابل اصلاح است.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

آموزش مسواک زدن به کودکان
بهداشت دهان و دندان
دکتر محمد قائمی

آموزش مسواک زدن به کودکان

آموزش مسواک زدن به کودکان یکی از چالش‌هایی است که والدین ممکن است با آن روبرو شوند، اما اهمیت آن بسیار بزرگ است و نباید

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

"(ضروری)" indicates required fields