021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

فضا نگهدار

فهرست مطالب

فضا نگهدار چیست؟

 فضا نگهدار ابزاری است که برای محافظت از فضای ایجاد شده پس از کشیدن دندان شیری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از فضای دندان از دست رفته محافظت نشود، می تواند مشکلات متعددی در زمینه ارتودنسی ، صحبت کردن و جویدن برای کودکان شما ایجاد کند.

از دست دادن زودهنگام دندان های شیری

به دلیل پوسیدگی دندان ممکن است نیاز به کشیدن دندان های شیری کودکان خود داشته باشیم. در موارد از دست دادن زودرس دندان شیری، از فضا نگهدار برای محافظت از فضای دندان از دست رفته و اطمینان از رشد صحیح دندان ‌های دائمی استفاده می‌شود. با از دست دادن زودهنگام دندان های شیری، دندان های کناری به سمت این حفره حرکت می کنند. اگر دندان شیری کودک شما به دلیل پوسیدگی یا ضربه زودهنگام از دست رفته است، محافظت از فضای دندان شیری با کمک فضا نگهدار برای کودک شما بسیار مهم است تا در آینده تراز دندان ها صحیح باشد.

در از دست دادن زودهنگام دندان های شیری در دندان های خلفی، دندان از دست رفته باعث حرکت دندان های مجاور به این قسمت می شود. در نتیجه قوس فضای مورد نیاز برای رشد دندان ‌های دائمی محدود می شود. در چنین حالتی، نیاز به درمان ارتودنسی در کودکی ایجاد می شود که در حالت عادی نیازی به درمان ارتودنسی ندارد.

مداخلات بعد از از دست دادن زودرس دندان شیری

پس از از دست دادن دندان شیری، بیشترین لغزش بین دوهفته اول تا اتفاق می افتد. هنگامی که بهبودی پس از کشیدن دندان کامل شد، باید با انجام اندازه گیری ها یک فضا نگهدار تهیه شود. از طرفی نباید فراموش کرد که پس از از دست دادن دندان های شیری بین دندان نیش در کودکان قبل از ۴ و ۳ سالگی،  نیازی به استفاده از فضا نگهدار نیست. به منظور تصمیم گیری در مورد استفاده از فضا نگهدار ، مقدار سطح استخوان بالای دندان ها ارزیابی می شود. حداقل ۶ ماه طول می کشد تا این دندان ها ۱ میلی متر استخوان را ذوب کنند و حرکت کنند.

ادامه مطلب
روکش تمام سرامیکی

نقش فضا نگهدار چیست؟

شکاف ایجاد شده در اثر از دست دادن دندان در دهان باید به وسیله یک فضا نگهدار محافظت شود تا زمانی که دندان دائمی زیر آن رویش پیدا کند. فضا نگهدار با دقت زیادی ساخته می شود، مطابق با ساختار دندان و فک کودکان طراحی می شود. استفاده از فضا نگهدار برای کودکان بسیار آسان است.

قوس زبانی چیست؟

قوس زبانی در صورت از دست دادن چند دندان در فک پایین استفاده می شود. استفاده از آن آسان است زیرا یک فضا نگهدار ثابت است و نیازی به عادت بیمار ندارد. این یک مزیت است که بیش از یک دندان جای خود را حفظ می کند.

فضا نگهدار نانس چیست؟

این وسیله زمانی استفاده می شود که بیش از یک دندان از دست رفته در فک بالا باشد. دستگاه Nance توسط دندان های آسیاب نگه داشته شده و با استفاده از یک دکمه اکریلیک بر روی گنبد کام قرار می گیرد.  کام از سر خوردن فضا نگهدار نانس به سمت جلو جلوگیری می کند. استفاده از آن آسان است زیرا یک دستگاه ثابت است.

فضا نگهدار قوس ترانس پالاتال (TPA) چیست؟

فضا نگهدار قوس ترانس پالاتال در از دست دادن بیش از یک دندان در فک بالا استفاده می شود. با گرفتن تکیه گاه از دندان های آسیاب از لغزش فضا نگهدار به فضای خالی جلوگیری می کند. فضا نگهدار قوس ترانس پالاتال یک دستگاه ثابت است.

مسائلی که والدین باید در مورد فضا نگهدار ها بدانند

در صورت عدم درمان وضعیت فعلی، باید به والدین توضیح داد که ممکن است در آینده باعث اختلالات شدید ارتودنسی برای کودکان شود. فضا نگهدار باید در فواصل زمانی ۴ تا ۶ ماهه بررسی شود. اگر فضا نگهدار شل شود، با تنظیم مجدد می توان همان فضا نگهدار را دوباره وصل کرد.

ادامه مطلب
درمان زبان قهوه‌ ای

 

ویژگی های فضا نگهدار چیست؟

  • فقط یک جلسه برای قرار گرفتن آن کافی است.
  • فضا نگهدار مشکلات پریودنتال ایجاد نمی کند.
  • فضا نگهدار حساسیت فلزی ایجاد نمی کند.

بعد از چسباندن فضا نگهدار به دهان چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

  • در دهان نباید با زبان یا انگشت به فضا نگهدار فشار داده شود.
  • باید مرتب مسواک زده شود. محیط اطراف فضا نگهدار باید تا حد امکان بهداشتی باشد.
  • کنترل منظم دندانپزشک پس از چسباندن فضا نگهدار ضروری است.
  • در مواردی که فضا نگهدار جابجا شده است، می توان با مراجعه فوری به متخصص ارتودنسی یا پدودنتیست، فضا نگهدار را مجددا وصل کرد.

فضا نگهدار برای چه افرادی استفاده می شود ؟

آنها را می توان برای کودکانی که چندین دندان از دست داده اند، استفاده کرد. آنها وظیفه دارند تا عملکرد اکلوزال و دندان های از دست رفته را شبیه سازی کنند.

چگونه از فضا نگهدار محافظت کنیم؟

فضا نگهدار ثابت مانند سایر دندان ها محافظت می شوند. باید مراقب باشید که به طور مرتب اطراف فضا نگهدار را مسواک بزنید. حین غذا خوردن، توصیه می‌شود که فضا نگهدار برداشته شود. این وسیله درمانی باید بعد از غذا خوردن و مسواک زدن در جای خود قرار داده شود. شما باید در مورد استفاده از این لوازم حساس باشید. اگر بهداشت دهان و دندان مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است پوسیدگی دندان جدیدی ایجاد شود.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

درد بعد از کشیدن دندان
مراقبت های بعد از درمان

درد بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که اگرچه در طولانی مدت مفید است، اما بلافاصله پس از آن می‌تواند منجر به ناراحتی و درد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *