021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

فلوراید تراپی

فهرست مطالب

فلوراید تراپی

در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمده است که مصرف بیش از حد فلوراید بر سلامت تأثیر منفی می گذارد و در صورت مصرف کم  آن باعث ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان می شود. موثرترین روش برای محافظت از دندان در برابر پوسیدگی، فلورایدی است که از منابع طبیعی گرفته شده است. فلوئور به مقدار کم در آبی که می نوشیم یافت می شود. فلوئور همچنین در غذاها و نوشیدنی هایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و چای یافت می شود. فلوئور همچنین در آب، خمیردندان ها و دهانشویه های ضد عفونی کننده در برخی کشور ها می شود. گاهی فلوراید دریافتی بدن کافی نیست، در این صورت از فلوراید تراپی استفاده می شود.

آیا فلوراید تراپی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

فلوراید تراپی ایمن ترین و مقرون به صرفه ترین کاربرد در دندانپرشکی پیشگیرانه است که هم برای محافظت از دندان در برابر پوسیدگی و هم برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی استفاده می شود.

مهمترین شاخص خطر پوسیدگی دندان کودکان:

  • اهمیتی که به حفظ سلامت دهان و دندان داده می شود
  • بهداشت دهان و دندان (تمیز کردن دندان ها)
  • دندان هایی است که از قبل کشیده شده و یا پر شده است.

فلوراید چگونه از دندان ها محافظت می کند؟

دندان های شیری بخش مهمی از رشد خود را در رحم مادر تکمیل می کنند. رشد دندان های دائمی نیز از رحم مادر شروع می شود و به تدریج در طول سال ها در فک رشد می کند. در طول رشد دندان ها، فلورایدی که کودک با استفاده از آب فلورایددار یا قرص فلوئور دریافت می کند، در سراسر بدن پخش می شود و مقداری از آن در ساختار دندان های در حال رشد قرار می گیرد. فلوراید که در هنگام کلسیفیکاسیون وارد ساختار دندان می شود، باعث تقویت ساختار دندان و افزایش مقاومت آن در برابر پوسیدگی می شود. ما این را اثر محافظت سیستمیک فلوراید می نامیم. قرص فلوئور قطره چیست؟

ادامه مطلب
دندانپزشکی اطفال

در مناطقی که در آب فلوراید وجود ندارد، هم دندانپزشکان و هم متخصصان اطفال سعی می کنند با دادن فلوراید به کودکان با خطر پوسیدگی ، محافظتی مشابه با فلوئور در آب ایجاد کنند.

فلوئور چیست؟

یکی از هفت عنصر کمیاب با ارزش حیاتی برای بدن انسان است. این ماده معدنی با ارزش ترین ماده معدنی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

فلوراید تراپی چیست؟

دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی برای کودکان اهمیت دارند. مصرف موضعی فلوراید برای دندان‌های شیری و دائمی در کودکان، دندان‌ها را تقویت کرده و آن‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم‌ تر می‌کند. فلوئور ماده ای است که ساختار دندان را تقویت می کند. هنگامی که فلوراید استفاده می شود، با ساختار ارگانیک دندان در تعامل است و مقاومت در برابر پوسیدگی را افزایش می دهد.

کاربرد فلوراید تراپی

همانطور که می دانید دندان های شیری راحت تر پوسیده می شوند. با توجه به دشواری کودکان در دستیابی به عادات مسواک زدن ، استفاده از فلوراید تراپی روشی علمی برای مبارزه با پوسیدگی است.

آیا استفاده از فلوراید تراپی مضر است؟

اگرچه برخی پیش داوری ها مبنی بر مضر بودن مصرف فلوراید در کودکان وجود دارد، اما اگر توسط متخصصان تحت شرایط مناسب استفاده شود، هیچ ضرری برای سلامتی ندارد.  استفاده از فلوراید مضر نیست و یک کاربرد بسیار بی خطر است. هنگامی که روی سطح دندان قرار می گیرد، خطر بلع و مسمومیت با فلوراید وجود ندارد، زیرا در اثر تماس با بزاق در مدت کوتاهی سفت می شود. فلوراید پوسیدگی دندان را ۳۰-۴۰ درصد کاهش می دهد. به همین دلیل می توان آن را با خیال راحت در کودکان استفاده کرد.

ادامه مطلب
بیماری لثه

آیا استفاده از فلوراید تراپی توصیه شود؟

فلوئور موثرترین ماده معدنی شناخته شده برای جلوگیری از تشکیل پوسیدگی دندان است. پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی دکتر قائمی استفاده از فلوراید را برای کودکان توصیه می کنند.

فلوراید تراپی چگونه انجام می شود؟

استفاده از فلوراید تراپی همانطور که مشخص است روی دندان های شیری رایج تر است. با توجه به دشواری کودکان در دستیابی به عادات صحیح دهان و دندان تا سنین خاص، استفاده از فلوراید تراپی روش مناسبی برای مبارزه با پوسیدگی دندان است. استفاده از فلوراید که باید هر ۴ تا ۶ ماه یکبار در کودکان انجام شود، یک کاربرد بسیار ساده است که تحت نظر دندان پزشک انجام می شود. پس از تمیز کردن سطح دندان ها از باقی مانده مواد غذایی و پلاک، فلوراید به صورت ژل روی دندان استفاده می شود.

پس از فلوراید تراپی، بیمار باید ۱ تا ۲ ساعت از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کند، استفاده از غذا و نوشیدنی با مشورت پزشک مفید است.  به دلیل این که فلوراید تراپی فقط روی سطوح دندان کاربرد دارد، به راحتی انجام می شود. فلوراید تراپی تقریبا هیچ گونه عارضه جانبی ندارد، اما در استفاده از فلوراید برای کودکان باید دقت کرد زیرا استفاده از دوز های غیر استاندارد فلوراید برای کودکان مضر است و حتی در آینده می تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی دندان ها شود.

قیمت فلوراید تراپی دندانپزشکی چقدر است؟

محدوده قیمتی مشخصی برای قیمت کاربرد فلوراید تراپی وجود ندارد. برای تعیین قیمت باید معاینه دهان و دندان بیمار انجام شود. به ویژه، نسبت به کلینیکی که درمان در آن انجام می شود و نیازهای بیمار قیمت فلوراید تراپی متغیر است. مراجعه به پزشکان متخصص و با تجربه برای انجام درمان دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است.

ادامه مطلب
جراحی دندان عقل + [مراحل و هزینه ها]

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *