021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

فیستول دندان

فیستول دندان

فهرست مطالب

فیستول دندان چیست؟ چگونه تشخیص داده می شود؟

اصطلاحات تخصصی مختلفی وجود دارد که ممکن است قبلاً از متخصصان دندانپزشکی بشنوید. یکی از این اصطلاحات فیستول دندان است. عوامل متعددی می تواند باعث آن شود و هنگامی که به دندانپزشک با تجربه مراجعه نشود، فیستول دندان می تواند منجر به شرایط بدتری نیز بشود.

فیستول دندانی کانال کوچکی است که از ناحیه عفونی دندان تا سطح خارجی لثه تشکیل شده است که معمولاً با نوک ریشه منطبق است. گذرگاه مانند یک گودال چرک عمل می کند و وقتی پر می شود برآمدگی کوچکی به شکل نقطه ای در نزدیکی لثه ایجاد می کند. با ترکیدن برآمدگی، چرک در دهان جاری می شود.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی تحت پوشش بیمه

 

عفونت های دندانی می توانند در هر جایی در داخل یا خارج از حفره دهان رخ دهند.

تشکیل فیستول دهان یک واکنش طبیعی بدن به یک نقطه کانونی التهاب در ریشه دندان است. در صورت عدم درمان، التهاب به سرعت گسترش می یابد و مزمن می شود. با افزایش التهاب، میزان چرک نیز افزایش می یابد. تجمع چرک فشار زیادی به فک وارد می کند و باعث می شود که چرک به داخل حفره دهان راه پیدا کند. این یک لوله کوچک ایجاد می کند که به اصطلاح لوله فیستول است. حالا چرک پخش شده، اما هنوز تخلیه نشده است. در این مرحله، دندانپزشک برای دارو یا یک روش جراحی مورد نیاز است.

فیستول دندان

فیستول دندان چگونه تشکیل می شود؟

این بیماری از التهاب ریشه یا نوک ریشه دندان ناشی می شود که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. التهاب اغلب به دلیل بهداشت نامناسب دهان یا در نتیجه فشار نقاط ناشی از دندان مصنوعی نامناسب رخ می دهد. گاهی اوقات فیستول دندان پس از کاشت ایجاد می شود، گاهی اوقات به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می شود.

استعداد نیز نقش خاصی دارد. در برخی از خانواده ها، فیستول های دندان اغلب شایع است. فیستول های دندانی که از دندان خارج می شوند، فیستول ادنتوژنیک نامیده می شوند. اگر در ناحیه فک قرار گیرند به آن فیستول غیر ادنتوژنیک می گویند.

علائم و نشانه های کلی  فیستول دندان به شرح زیر است:

 • ظاهر شدن برجستگی های کوچک روی لثه که به آن جوش لثه نیز می گویند
 • ترشحات چرک در دهان، گاهی اوقات با طعم ناخوشایند
 • دندان دردهایی که ممکن است به گردن و گوش انتقال یابد یا ضربان داشته باشند
 • تورم
 • تب
 • گره های ملتهب و بزرگ شده در ناحیه فک و گردن
 • حساسیت دندان
 • همچنین، ممکن است در بلع و تنفس مشکل داشته باشید.
ادامه مطلب
مراقبت های بعد از درمان ترمیمی و زیبایی

دلایل فیستول دندان

در زیر برخی از علل فیستول آورده شده است:

پوسیدگی عمیق دندان:

باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند می توانند به پالپ دندان رسیده و فیستول ایجاد کنند. برای جلوگیری از این امر باید مراقبت های ویژه ای انجام شود و بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود. در صورت تشخیص پوسیدگی دندان، حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل

 

بیماری پریودنتیت:

پریودنتیت به شدت لثه های شما را تحت تاثیر قرار می دهد، آنها را عفونی می کند و به بافت نرم آسیب می رساند. این آسیب شناسی می تواند به استخوان دندان برسد. علاوه بر ایجاد ناراحتی جدی در دهان، می تواند باعث تشکیل فیستول دندان  نیز بشود.

درمان نادرست کانال ریشه یا پوسیدگی دندانی که به خوبی درمان نشده است:

اگر پوسیدگی دندان به درستی درمان نشود و طولانی شدن آن به این معنی است که درمان ریشه  نیز باید از قبل انجام شود و اگر این نیز به درستی انجام نشود، باکتری ها می توانند مسیر آن را دنبال کنند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

 

فیستول دندان

دندان عقل:

دندان عقل در دوران بزرگسالی در پشت دهان ظاهر می شود و می تواند مشکلاتی ایجاد کند. یکی از این مشکلات بهداشت آنهاست. دسترسی به آنها به دلیل محل قرارگیری آنها پیچیده هستند، زیرا پوسیدگی دندان می تواند با باقی ماندن غذا بین دندان ها و لثه ها رخ دهد. این، به مشکل عدم رویش مناسب (که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند) اضافه شود، می تواند باعث ایجاد فیستول دندان شود.

فیستول لثه:

فیستول به طور معمول روی لثه در بالای دندان ظاهر می شود. همانطور که اشاره کردیم، این یک توده چرکی است که به دلایل مختلف ایجاد می شود. چرکی که از طریق عفونت استخوان جمع شده است از این فیستول خارج می شود.

خود ارگانیسم وظیفه دارد با یافتن عامل عفونی، این فیستول را ایجاد کند تا چرک از سوراخی در لثه خارج شود تا چرک را تخلیه کند.

در میان راه حل ها، ممکن است دندانپزشک آنتی بیوتیک ها را برای از بین بردن عفونت توصیه کند، اما متخصص باید علت را پیدا کند و آن را درمان کند، زیرا دارو تنها چیزی نیست که می تواند مشکل را حل کند.

ادامه مطلب
مراحل کشیدن دندان

پس علل اصلی آبسه و فیستول دندان به شرح زیر است:

جراحت

بهداشت ضعیف دندان

درمان های قبلی دندان مانند عمل ریشه

و یا با پیروی از یک رژیم غذایی با قند بالا، خشکی دهان و روال دندانپزشکی نامناسب در معرض خطر ابتلا به فیستول دندانی هستید.

چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که عفونت دندان وجود دارد، به طور معمول تورم در داخل و خارج از ناحیه عفونی وجود دارد. به ندرت، فشار ناشی از تورم، ناحیه ای از ضعف را در بافت نرم پیدا می کند و راه فرار از عفونت ایجاد می کند.

وجود فیستول همیشه دردناک نیست و به همین دلیل نادیده گرفته می شود. با این حال، این کار توصیه نمی شود زیرا وجود عفونت دهانی که نیاز به درمان دارد یک علامت هشدار دهنده است. بنابراین، هنگام تشخیص آبسه دندان همراه با فیستول دندان، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدانید عفونت از کجا آمده است و بنابراین در مورد درمان انتخابی تصمیم گیری کنید.

فیستول دندان

عوامل خطر برای ایجاد فیستول دندان

شایع ترین فیستول در دهان، فیستول ریشه دندان است. تقریباً همیشه با التهاب نوک ریشه ایجاد می شود که منجر به مرگ بافت واقع در دندان می شود. گاهی اوقات، فیستول فک نیز از دندان های باقی مانده که در طول رشد طبیعی خود به طور کامل وارد دهان نشده اند، تشکیل می شود.

کراتوسیست ها به طور قابل توجهی کمتر شایع هستند. اینها تومورهای خوش خیم و سریع رشد هستند که بافت های دیگر را جابجا کرده و درمان می کنند. تشکیل فیستول توسط میکروب ها مورد علاقه است. با رعایت بهداشت نامناسب دهان، خطر ابتلا به آن بسیار بیشتر از مراقبت‌های معمول دندان‌پزشکی است.

چگونه فیستول دندان را درمان کنیم؟

چه اخیراً متوجه شده باشید و چه مدت کمی است می‌دانید که فیستول دندانی دارید، بسیار مهم است که فوراً آن را درمان کنید. اگر عفونت پیشرفت کند، سریع التیام نمی یابد و ممکن است به سایر روش های پزشکی نیاز داشته باشد. همچنین، عفونت ممکن است گسترش یابد و منجر به عوارض شدید و تهدید کننده زندگی شود.

آبسه لثه و دندان باعث ایجاد فیستول های دندانی می شود و برای درمان مستقیم آنها نمی توانید کار زیادی انجام دهید. اغلب، درمان فیستول شما برای رفع علل زمینه ای خود عفونت است.

ادامه مطلب
مشکل سلامتی که با ارتودنسی قابل درمان است

درمان آبسه دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. کشیدن دندان عفونی
 2. عصب کشی
 3. اثرات آنتی بیوتیک برای درمان علت عفونت
 4. تخلیه ناحیه عفونت

برای کاهش درد آبسه یا فیستول می توان درمان های خانگی مانند موارد زیر را نیز انجام داد:

 • استفاده از کمپرس سرد در ناحیه گونه نزدیک قسمت دردناک
 • روال عادی مراقبت از دهان را به آرامی رعایت کنید
 • داروهای مسکن بدون نسخه را که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید
 • دهان خود را با آب نمک ولرم بشویید

خبر خوب این است که هیچ راه‌حل مخفی برای پیشگیری از عفونت یا آبسه‌ها و فیستول‌های ناشی از آن وجود ندارد. بهترین کار شما این است که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و یک رژیم غذایی سالم را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و آبسه های ناشی از آن رعایت کنید.

فیستول دندان

شما می توانید با موارد زیر به جلوگیری از آبسه و فیستول دندان کمک کنید:

 • دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید
 • استفاده از خمیردندان فلوراید دار، دهانشویه یا آب (بیشتر آب لوله کشی حاوی فلوراید است!)
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم که غذاهای بیش از حد اسیدی یا شیرین را محدود می کند
 • جویدن آدامس بدون قند یا مصرف لبنیات برای کمک به تولید بزاق
 • برای ویزیت های منظم با متخصص دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید

اگر فیستول یا آبسه دندانی دارید، توصیه می کنیم در اسرع وقت برای درمان علت زمینه ای دندانپزشکی مراجعه کنید. ممکن است مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی استرس زا باشد، اما آسوده خاطر خواهید شد که انتخابی صحیح برای سلامتی خود داشته اید. شما با مطالعه یک وضعیت چالش برانگیز و افزایش درک خود از سلامت دهان، کار فوق العاده ای انجام داده اید.

نتیجه

سلامت دهان و دندان شما نیاز به مراقبت و توجه شما دارد. فیستول دندان یکی از مشکلات دندانی است که در صورت نادیده گرفتن بهداشت دندان ممکن است فرد به آن مبتلا شود. یادگیری علل، علائم، درمان و پیشگیری از این بیماری بسیار مهم است تا خطر ابتلا به مشکلات نامطلوب بیشتر کاهش یابد.

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *