021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

فیشور سیلانت

فهرست مطالب

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت ، درمانی است که از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری می کند. در این روش درمانی با استفاده از مواد مخصوص، فرورفتگی ها و برآمدگی های سطح دندان را می پوشانیم.

روند درمان بسیار آسان است و هیچ دردی احساس نمی شود و یکی از کاربردهایی است که باعث حفظ سلامت دندان ها می شود. فیشور یکی از اولین کاربردهای دندانپزشکی کودکان است که از ایجاد فوبیای دندانپزشکی در کودکان نیز جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان با تکنولوژی مدرن و جدید

 

فیشور چیست؟

بر روی سطح جونده دندان های آسیاب فرورفتگی ها و برآمدگی هایی وجود دارد که به آنها فیشور می گوییم. هرچه این نواحی عمیق تر باشند، میزبان تجمع  باکتری ها و مناطق غیرقابل دسترس برای مسواک بیشتر می شوند.

 

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت یک روش درمای پیشیگیرانه برای جلوگیری از تشکیل پوسیدگی با پر کردن سطح دندان است. فیشور سیلانت یکی از روش های شناخته شده دندانپزشکی پیشگیرانه است.

آیا فیشور سیلانت روش درمانی گران قیمتی است؟

قیمت فیشور سیلانت به عواملی مانند دندان مورد استفاده بستگی دارد، اما بسیار مقرون به صرفه تر از پر کردن دندان است. قیمت ها از کلینیکی به کلینیک دیگر متفاوت است. برای اطلاعات در مورد قیمت دقیق فیشور سیلانت می توانید با کلینیک دکتر قائمی تماس بگیرید.

اگر واکسن فیشور سیلانت استفاده نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر فیشور سیلانت استفاده نشود، دندان های آسیاب کودک مستعد پوسیدگی هستند. امکان پیشگیری از پوسیدگی وجود ندارد. بنابراین کودک در سنین پایین با پوسیدگی دندان مواجه می شود. این امر در بلند مدت سلامت دهان و دندان کودک را مختل می کند.

ادامه مطلب
لمینیت سرامیکی

آیا فیشورسیلانت باید برای هر کودکی استفاده شود؟

اگر کودک در گروه پرخطر پوسیدگی دندان قرار دارد، حتما باید از این روش درمانی استفاده کرد. استفاده از آن برای کودکان در گروه کم خطر که بهداشت دهان و دندان مناسبی دارند، ضروری نیست. باید توسط پزشک با کنترل های معمول پیگیری شود و ضرورت آن بررسی شود. همه افراد، از جمله کودکان، باید به طور معمول معاینه دندانپزشکی داشته باشند و مشکلاتی که با درمان های کوتاه مدت و هزینه های کم قابل حل است، قبل از پیشرفت باید مداخله شود.

اگر فیشور سیلانت بیافتد چه اتفاقی می افتد؟

فیشور سیلانت ممکن است بعد از مدت زمان معینی تحت فشار ایجاد شده در حین جویدن بشکند یا بیافتد. می توانید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید و دوباره دندان های خود را سیلانت کنید. برای این کار لازم است به دندانپزشکان متخصص اطفال مراجعه کنید. این روش درمانی درمانی تحت حوزه تخصص این پزشکان است.

آیا فیشور سیلانت فقط برای کودکان است؟

خیر اگر پزشک شما توصیه کند، می توان آن را در بزرگسالان در گروه پرخطر نیز انجام داد. همانطور که اشاره کردیم هدف از این فرآیند جلوگیری از رشد باکتری در قسمت های عمیق سطح دندان است.

مراحل فیشورسیلانت چقدر طول می کشد؟

نسبت به انطباق بیمار این بازه زمانی می تواند متفاوت است، اما زمان اعمال آن برای هر دندان حدود ۵ دقیقه است.

آیا فیشور سیلانت مادام العمر در دهان می ماند؟

اگر در کنترل‌های معمولی که توسط پزشکتان انجام شود فیشور سیلانت دچار شکستگی شده باشد ، مجدداً انجام می‌شود. به دلیل این که آنها نازک هستند و ماده خیلی محکمی نیستند، نباید انتظار داشت که برای تمام عمر در دهان باقی بمانند. با رسیدن به سن خاصی و تغییر گروه خطر پوسیدگی به متوسط ​​یا پایین، ممکن است استفاده از آن دیگر توجیهی نداشته باشد. برای افزایش طول عمر فیشور سیلانت باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

ادامه مطلب
دندانپزشکی اقساطی شرق تهران (کلینیک قائمی)

ویزیت های معمول دندانپزشکی

مسواک زدن صحیح

استفاده از نخ دندان

این ۳ قانون طلایی است که کودک و خانواده را از مشکلات آینده دندانپزششکی محافظت می کند. اگر به این قوانین توجه کنیم، طول عمر دندان شما افزایش می یابد.

 فیشور سیلانت چه زمانی انجام نمی شود؟

در مواردی که شیارهای دندانی که به آن فیشور می گوییم بسیار کم عمق است. اگر در طول درمان نتوان بزاق را از روی دندان جدا کرد.

اگر دندان دچار پوسیدگی شده است به جای فیشورسیلانت به درمان پرکننده ترمیمی نیاز دارد، در صورت وجود پوسیدگی در نواحی تماس دندان ها، یعنی در نواحی بین پروگزیمال ، درمان های پرکننده توصیه می شود.

آیا استفاده از فیشورسیلانت برای دندان مضر است؟

این روش درمانی هیچ آسیبی به دندان وارد نمی کند. با توجه به این که از ایجاد پوسیدگی دندان جلوگیری می کند، نه تنها مضر نیست فواید زیادی دارد.

فیشور سیلانت از چه موادی تشکیل شده است؟

از نظر محتوا مشابه مواد پرکننده ترکیبی است. مواد گلاس آینومر نیز می توانند به عنوان فیشور سیلانت استفاده شوند، اما در مقایسه با مواد کامپوزیتی، مشکل آب بندی دارند.

در صورت افتادن سیلانت چه باید کرد؟

در صورت افتادن سیلانت ، باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا سیلانت نیاز به تکرار دارد یا خیر.

آیا فیشور سیلانت رنگی وجود دارد؟

می‌توان سیلانت رنگارنگ را به منظور تسهیل استفاده از درمان در کودکان و سرگرم‌ کننده ‌تر کردن فرآیند درمان استفاده کرد. رنگ استفاده شده هیچ ارتباطی با موفقیت روند درمان ندارند.

ادامه مطلب
لمینت سرامیکی و انواع آن

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *