021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

ترمیم دندان

ترمیم دندان

فهرست مطالب

روش های پر کردن که توسط پزشکان متخصص انجام می شود ، نتایج موفقیت آمیزی در از بین بردن پوسیدگی و ترمیم دندان دارد.

پر کردن دندان چیست؟

موضوع اصلی که در مورد سلامت دهان و دندان باید به آن توجه شود ، تغذیه است. به دلیل مصرف غذاهای شیرین، نوشیدنی های اسیدی، غذاهای حاوی کربوهیدرات و مصرف سیگار، چای و قهوه، دندان ها به مرور پوسیده می شوند. اگر پوسیدگی دندان به مدت طولانی درمان نشود و اندازه و اثرات پوسیدگی گسترش یابد، پوسیدگی به قسمت های عصبی دندان می رسد. تشکیل پوسیدگی باید در اسرع وقت درمان شود. این مداخله معمولاً با پر کردن دندان امکان پذیر است. علاوه بر پوسیدگی، مشکلاتی مانند شکستگی یا ترک خوردن دندان نیز ممکن است نیاز به ترمیم دندان داشته باشد.

پوسیدگی دندان چیست؟

 

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی است که به دلیل ناتوانی در تمیز کردن کافی سطوح دندان پس از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و محصولات اسیدی ایجاد می شود که باعث از بین رفتن بافت دندان می شود.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه باید کرد؟

 • توجه به مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و چسبناک که باعث پوسیدگی دندان می شوند
 • مسواک زدن منظم
 • استفاده از نخ دندان
 • باید دو بار در سال به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

درمان پر کردن

درمان پر کردن

یکی از اصلی ترین کارهایی که در رابطه با حفظ سلامت دهان و دندان باید انجام شود، جلوگیری از پوسیدگی دندان است. اما در مواردی که به تغذیه توجهی نمی شود، پوسیدگی دندان اجتناب ناپذیر است. پیشگیری از پوسیدگی راحت تر از ترمیم و درمان آن است.

ادامه مطلب
بهترین دندانپزشکی شبانه روزی در شرق تهران (دندانپزشکی دکتر قائمی)

درمان پرکردن دندان که به عنوان ترمیم دندان نیز شناخته می شود، در مقایسه با سایر روش های درمانی فرآیند ساده ‌تری دارد. روش های پر کردن دندان که توسط پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی دکتر قائمی انجام می شود نتایج موفقیت آمیزی در از بین بردن پوسیدگی دندان به همراه دارد.

برای درمان پوسیدگی، ابتدا از بی حس کننده موضعی استفاده می شود. وقتی بی حسی اثر کرد، قسمتی که پوسیدگی در آن قرار دارد با کمک فرز تمیز می شود. اینکه از کدام پر کننده استفاده خواهد شد قبل از آغاز درمان مشخص می شود. مطابق با پر کننده انتخاب شده، دندان شکل دهی می‌شود.

اگر پر کردن آمالگام استفاده شود، آمالگام روی محل قرار می‌گیرد و پس از ۲۴ ساعت فرآیندی که می‌توان آن را پولیش نامید انجام می‌شود. اگر قرار باشد پرکننده کامپوزیت استفاده شود، یک سطح دندان متخلخل می‌شود تا از چسبندگی بین پرکننده و دندان اطمینان حاصل شود. با کمک نور لیزری، ساختار پرکننده کامپوزیتی محکم می شود.

در آخرین مرحله ساختار و سازگاری ارتفاع بین دندان پر شده و سایر دندان ها بررسی می شود. وقتی صحبت از روکش دندان به میان می آید، ممکن است یک جلسه دیگر مورد نیاز باشد. مناسب ترین روش درمانی برای دندان های پوسیده شما توسط دندانپزشک تعیین می شود. اگر روی دندان های خود پوسیدگی دارید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.  

چگونه می توانیم بفهمیم که پوسیدگی دندان دارید؟

تغییر رنگ و بدتر شدن یکپارچگی دندان ها ممکن است نشان دهنده پوسیدگی دندان باشد. علاوه بر این، بوی بد دهان، حساسیت در دندان ها به دلیل خوردن غذاها و نوشیدنی های سرد و شیرین می تواند نشانه پوسیدگی باشد.

ادامه مطلب
ارتودنسی در تهرانپارس

ترمیم دندان

در ترمیم دندان بافت های پوسیده دندان تمیز می شوند و بافت آسیب دیده با مواد پرکننده  بازسازی می شود. مواد پرکننده؛ ممکن است از مواد مختلفی مانند کامپوزیت، گلاس آینومر، آمالگام یا سرامیک ساخته شود.

آیا می توان دندان هایی را که بافت زیادی از دست داده اند ترمیم کرد؟

آیا می توان دندان هایی را که بافت زیادی از دست داده اند ترمیم کرد؟

اگر بافت دندانی آسیب جزئی دیده باشد، براحتی می توان از مواد کامپوزیتی و آمالگام برای ترمیم دندان ها استفاده کرد. اما اگر بافت دندان به شدت تخریب شده باشد برای ترمیم دندان باید از روکش دندان استفاده شود که همراه با عصب کشی انجام می شود.

آیا هر حساسیت دندانی نیاز به ترمیم دندان دارد؟

با بررسی علت حساسیت دندان و اندازه بافت آسیب دیده، در مورد روش ترمیم دندان تصمیم گیری می شود. در برخی موارد مانند سایش دندان یا عقب نشینی لثه که پوسیدگی ایجاد می شود، می توان به جای پرکردن از مواد ضد حساسیت استفاده کرد.

علل سایش دندان:

 1. مسواک زدن بیش از حد سخت، طولانی مدت و نادرست
 2. استفاده از خمیر دندان های ساینده
 3. مسواک خیلی محکم
 4. مصرف زیاد غذاها و نوشیدنی های اسیدی
 5. دندان قروچه  
 6. اختلال در بسته شدن دندان ها

دلایل تغییر رنگ دندان

 • اختلالات رشد در دندان ها
 • هر گونه آسیب به دندان
 • مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی رنگ ها (چای، قهوه، آب آلبالو و غیره)
 • استعمال دخانیات
 • افزایش سن
 • بیماری های سیستماتیک
 • داروها، دهانشویه های حاوی رنگ

چرا ترمیم دندان قبل از سفید کردن دندان ضروری است؟

چرا ترمیم دندان قبل از سفید کردن دندان ضروری است؟

بهداشت دهان و دندان فردی که قرار است سفید شود باید ایده آل باشد و هیچ گونه لکه و تارتار روی سطوح دندان ایجاد نشود. قبل از عمل باید دندان هایی که قرار است سفید شوند معاینه شود و درمان های لازم مانند ترمیم دندان و جرمگیری انجام شود.

ادامه مطلب
یک مخترع از امریکا یک مرطوب کننده هوا انقلابی را با الهام از فناوری مسواک به ثبت رساند.

قیمت پر کردن دندان

برای هر بیماری که به دندانپزشک مراجعه می کند، یک روند درمانی جداگانه برنامه ریزی می شود. مشکلات دهان و دندان باید به دقت بررسی شود و در نتیجه معاینات ، روش درمانی مشخص شود. به توجه به این موارد، هزینه های درمان نمی تواند محدوده مشخصی داشته باشد. اندازه و شدت پوسیدگی، تعداد دندان‌های مشکل‌ دار و مواد پرکننده مورد استفاده باعث تغییر قیمت پرکننده‌های دندانی می‌شود.

طول عمر پر کننده دندان

طول عمر متوسط ​​پر کردن دندان حدود پنج سال است. اما طول عمر ترمیم دندان بستگی به عادات غذایی، بهداشت دهان و دندان و غیره دارد. این بازه زمانی نسبت به عوامل محیطی و شخصی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگرچه انواع پرکننده‌ها بسیار زیاد است، اما دو نوع پرکننده وجود دارد که به طور کلی استفاده می‌شود. یکی از آنها آمالگام و دیگری پرکننده کامپوزیت است.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *