جوش ریز سفید روی لثه

جوش ریز سفید روی لثه‌

فهرست مطالب

جوش ریز سفید روی لثه یا حتی روی زبان معمولاً به دلیل تحریک یا نوع خفیف دیگری از بیماری پریودنتال ایجاد می‌شوند. ممکن است به دلیل چیزی که می‌خورید یا به دلیل مسواک زدن بیش از حد ایجاد شود. همچنین این احتمال وجود دارد که برجستگی های سفید نشانه عفونت باکتریایی باشد.

برجستگی های سفید ناشی از بیماری لثه

بیماری لثه بسیار شایع است و برای بسیاری، تورم لثه یا درد دهان چندان جدی نیست. با این حال، بیماری لثه، یا التهاب لثه، نشانه‌ای از این است که اگر اقدامات لازم برای رفع مشکل موجود را انجام ندهید، مشکلی جدی به وجود می آید.

برجستگی‌های ریز سفیدی که به دلیل بیماری لثه روی بافت لثه ایجاد می‌شوند، روشی است که بدن شما می‌گوید: «بیایید قبل از جدی‌تر شدن این مشکل، اکنون از آن مراقبت کنیم». اگر برجستگی های سفید شما ناشی از بیماری لثه است، ممکن است هنگام مسواک زدن یا خوردن برخی غذاها متوجه حساسیت و خونریزی شوید. .

جوش ریز سفید روی لثه‌ها ممکن است به صورت تکه‌ها، لکه‌های کوچک یا تارهای توری شکل ایجاد شوند. آنها ممکن است ضخیم یا سفت شوند و بسته به علت ممکن است ناراحت کننده یا دردناک باشند.

جوش های ریزسفید روی لثه می تواند از یک مشکل خفیف سلامتی که می تواند خود به خود بهبود یابد تا یک نشانه جدی تر از یک بیماری زمینه ای متغیر باشد. سلامت دهان و دندان یک شاخص مهم برای سلامت کلی است.

جوش ریز سفید روی لثه‌ها

علل جوش ریز سفید روی لثه

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به لکه های سفید روی لثه شود:

 1. آفت دهان

آفت دهان یکی از شایع ترین علل جوش های سفید روی لثه است. در حالی که آنها معمولاً به صورت برآمدگی های قرمز شروع می شوند، اغلب دارای یک نقطه سفید یا زرد در مرکز هستند که توسط یک حاشیه قرمز احاطه شده است. آفت دهان با یک درد گزنده همراه است که ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن تشدید شود، به خصوص زمانی که چیزی اسیدی می خورید.

 1. برفک دهان

برفک دهان یکی دیگر از علل شایع است که در آن قارچ کاندیدا در نواحی دهان تجمع می یابد. این می تواند ضایعات کرمی سفید یا زرد روی لثه، زبان، سقف دهان و گونه های داخلی ایجاد کند. این ضایعات ممکن است کمی برآمده باشند و باعث درد یا خونریزی جزئی شوند.

 1. لیکن پلان دهان

تصور می شود که لیکن پلان دهان یک بیماری التهابی مزمن است که می تواند به صورت لکه های توری مانند سفید روی لثه ها و سایر غشاهای مخاطی داخل دهان ظاهر شود. در حالی که جوش های سفید توری ممکن است باعث ناراحتی نشوند، ممکن است به تکه های قرمز، برجسته یا زخم های باز تبدیل شوند. آنها ممکن است باعث ناراحتی یا علائم دیگربیماری شوند.

 1. لکوپلاکیا
ادامه مطلب
ارتودنسی در تهرانپارس

لکوپلاکیا جوش های سفید کوچکی هستند که روی لثه‌ها، داخل گونه‌ها، پایین دهان و زبان ظاهر می‌شوند. آنها ممکن است در طول زمان ضخیم یا سفت شوند و نمی توان آنها را خراش داد. بسیاری از موارد لکوپلاکیا خوش خیم هستند، اما برخی ممکن است پیش سرطانی باشند. لکوپلاکی خالدار، که در آن لکه های سفید با نواحی قرمزتر خالدار هستند، ممکن است به ویژه مستعد ابتلا به پیش سرطانی باشد.

آفت می تواند بسیار ریز و اغلب زرد یا سفید با حاشیه قرمز کوچک باشد. علائم اضافی آفت شامل سوزش  دردناک است که ممکن است قبل از ظاهر شدن واقعی زخم شروع شود. آنها معمولا به تنهایی رخ می دهند، اگرچه می توانند به صورت خوشه ای رخ دهند. ضایعات ناشی از برفک دهان ممکن است ظاهری پنیری داشته باشند و اغلب کمی برآمده هستند.

علائم دیگری که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

لیکن پلان دهان اغلب به تکه‌های برآمده توری و سفید تبدیل می‌شود، اگرچه می‌تواند به تکه‌های قرمز، برجسته یا زخم‌های باز نیز تبدیل شود.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لکوپلاکیا باعث ایجاد جوش های سفید یا خاکستری در دهان می شود که می تواند ضخیم یا سفت شود. این معمولاً دردناک نیست و فقدان علائم عمومی آن اغلب باعث می شود که تشخیص داده نشود. گاهی اوقات، موارد شدید ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • گوش درد هنگام بلع
 • کاهش پیشرونده در توانایی باز کردن کامل دهان

آفت دهان

آفت های خفیف باید در عرض یک هفته خود به خود برطرف شوند.

جوش ریز سفید روی لثه

آفت های بزرگ ممکن است نیاز به درمان داشته باشند و می توان از موارد زیربرای درمان استفاده کرد:

با استفاده از دهانشویه میتوان این آفت ها را درمان کرد.

ادامه مطلب
درمان خانگی سفید کردن دندان

محصولات موضعی

داروهای خوراکی برای کاهش درد و التهاب

در برخی موارد، محصولات حاوی لیدوکائین در ناحیه مورد نظر اعمال می شود. برای تسریع درمان می توانید دهان خود را با آب نمک در خانه بشویید و از مصرف غذاهای تند یا اسیدی خودداری کنید.

در موارد شدید، دندانپزشک شما ممکن است از داروهای استروئیدی خوراکی یا محلول‌های موضعی برای سوزاندن و مهر و موم کردن زخم‌ها و جوشهای سفید استفاده کند.

برفک دهان

برفک دهان اغلب با یک داروی ضد قارچ درمان می شود. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قرص ها

اگر مصرف قرص موثر نبود، یا مشکلات کاندیدا را در نواحی دیگر بدن تجربه می کنید، پزشک ممکن است به شما یک ضد قارچ خوراکی بدهد. برای تسریع درمان می توانید از دهانشویه های آب نمک گرم استفاده کنید.

لیکن پلان دهان

درمان لیکن پلان خوراکی ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب باشد. اینها می توانند موضعی، خوراکی یا تزریقی باشند. در صورت بروز درد، پزشک ممکن است داروهای بی حس کننده موضعی را برای کاهش درد تجویز کند. آنها همچنین ممکن است داروهای طراحی شده برای سرکوب یا کنترل سیستم ایمنی را تجویز کنند. ممکن است شامل ژل های موضعی که مهارکننده های کلسینورین هستند یا داروهای سیستمی که کل بدن را درمان می کنند، باشد.

لکوپلاکیا

لکوپلاکیا وضعیتی است که در آن جوش های سفید یا خاکستری روی لثه ها، زیر زبان و دهان و داخل گونه ها ایجاد می شود. این لکه ها ممکن است در طول زمان سفت یا ضخیم شوند و نمی توان آنها را خراش داد.لکوپلاکیا ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که پیش سرطانی نیست. دندانپزشک شما برای آزمایش آن بیوپسی می گیرد و در صورت لزوم آن را خارج می کند. پزشک ممکن است لکوپلاکیا را با چاقوی جراحی، لیزر یا سیروپروب که سلول‌ها را منجمد و از بین می‌برد، بردارد.

اگر سیگار می‌کشید یا از محصولات تنباکو استفاده می‌کنید، فوراً آن را متوقف کنید، این ممکن است باعث شروع لکوپلاکیا شود. اگر سیستم ایمنی ضعیف باعث لکوپلاکی شما شده باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی برای شما تجویز کند. در برخی موارد ممکن است از درمان های موضعی نیز استفاده شود.

جوش ریز سفید روی لثه

بارداری

بارداری باعث تغییرات هورمونی زیادی در بدن می شود که ممکن است منجر به ایجاد جوش سفید شود.

ادامه مطلب
بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهرانپارس

برجستگی هایی که روی لثه ظاهر می شوند. شاو می گوید که معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند، اما ایده خوبی است که آنها را توسط دندانپزشک معاینه کنید.

در دوران بارداری سطح استروژن و پروژسترون شما افزایش می یابد، که می تواند منجر به تغییرات زیادی در سلامت دهان و دندان شما شود، از جمله افزایش التهاب لثه ها و کاهش توانایی بدن در پاسخ به باکتری های موجود در پلاک.

رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند به کاهش التهاب و تجمع پلاک در دوران بارداری کمک کند.

آبسه پریودنتال

آبسه پریودنتال یک بیماری مزمن لثه است که می تواند باعث جمع شدن پاکت های چرک در بافت های لثه شود. با این وضعیت، ممکن است چرک زرد یا جوش های کوچک سفیدی را ببینید که از لثه متورم بیرون می‌آیند.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از ایجاد جوش های ریز سفید روی لثه و علل مختلف آن انجام دهید. این شامل:

 1. برای تمیز کردن و غربالگری به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 2. مسواک زدن بعد از غذا و نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز
 3. استفاده از مسواک نرم و مسواک زدن به آرامی
 4. تمیز کردن زبان
 5. استفاده از دهانشویه دو بار در روز
 6. از خمیردندان ها و دهانشویه های حاوی سدیم لوریل سولفات خودداری کنید.
 7. کاهش استرس، که می تواند سیستم ایمنی بدن را تشدید کند.
 8. خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که قند محدودی دارد.
 9. درمان سایر بیماری ها به محض وقوع
 10. سیگار نکشید یا از هر نوع فرآورده دخانی استفاده نکنید.

سوالات متداول

دانه های سفید روی لثه می تواند نشانه ای از چندین بیماری دهان و دندان مانند لکوپلاکیا یا زخم شانکر باشد. لکوپلاکیا باعث ایجاد لکه های سفید روی لثه می شود که با مسواک نمی توان آنها را از بین برد. هر دو بیماری معمولا بی حطر هستند، اما گاهی اوقات می توانند نشانه سرطان دهان نیز باشند. یکی دیگر از دلایل لکه های سفید روی لثه، بیماری لثه است که می تواند منجر به خونریزی، تورم و بوی بد دهان شود. اگر لکه های سفیدی روی لثه های خود دارید که از بین نمی روند، باید برای تشخیص و درمان به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

سفید کردن فوری دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

سفید کردن فوری دندان

همه چیز درباره سفید کردن فوری دندان لبخند سفید آرزوی همه است! اکثر مردم یا رنگ دندان‌هایش زرد است یا به دلیل عادت‌هایی بد غذایی،

ادامه مطلب »
پوکی استخوان
دسته‌بندی نشده
دکتر محمد قائمی

پوکی استخوان و افتادن دندان

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها شکننده می شوند و احتمال شکستگی بیشتر می شود. پوکی استخوان شایع ترین نوع بیماری استخوانی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields