پروتز پارسیل

فهرست مطالب

پروتز پارسیل چیست؟

پروتز پارسیل ، پروتزهایی هستند که در مواردی استفاده می شوند که نمی توان از پروتز ثابت استفاده کرد. به آن پروتز قلاب دار نیز می گویند زیرا با قلاب پروتز به دندان کناری متصل می شود.

ساخت پروتزهای پروتز پارسیل چند روز طول می کشد ؟

مراحل پروتز پارسیل همان مراحل پروتز کامل است. پروتز پارسیل نیز به طور متوسط ​​در ۵ جلسه با اندازه گیری ها و تمرین های مختلف تهیه می شود.

آیا استفاده از پروتز پارسیل آسان است؟

پروتز پارسیل توسط دندان ها با کمک قلاب ها حمایت می شوند. در حالی که اتصال و درآوردن آن بسیار سخت است، اما به مرور زمان گذاشتن و درآوردن آن راحت تر می شود. راحتی و کارایی جویدن پروتزهای ثابت را نمی توان در دندان مصنوعی پارسیل انتظار داشت.

آیا من به استفاده از دندان مصنوعی پارسیل عادت خواهم کرد؟

این نوع پروتز دندان دارای قطعات فلزی است که در فک پایین از زیر زبان و در فک بالا از زیر کام عبور می کند. وجود این قطعات در پروتز باعث می شود که در عادت به آن با مشکل روبرو شویم. با این حال، پس از مدتی مشخص، اکثر بیماران از این پروتزها به گونه ای استفاده می کنند که گویی دندان های خودشان است.

آیا می توانم با این نوع دندان مصنوعی راحت غذا بخورم؟

از آنجایی که پروتزهای پارسیل با حمایت از بافت نرم و دندان های موجود ساخته می شوند، مشکلی در حفظ آنها وجود ندارد. عملکرد برش، گاز گرفتن و آسیاب به راحتی انجام می شود.

ادامه مطلب
ترمیم دندان

آیا پروتز من هنگام غذا خوردن حرکت می کند؟

قلاب های پروتز پارسیل مانع از جابجایی دندان مصنوعی می شوند، بنابراین در هنگام غذا خوردن حرکت نمی کنند. با گذشت زمان ممکن است قلاب ها شل شوند، در این حالت قلاب ها به راحتی توسط دندانپزشک سفت می شوند تا از حرکت پروتز جلوگیری شود.

هنگام استفاده از پروتز پارسیل به چه نکاتی توجه کنم؟

در حین اتصال و برداشتن قلاب ها آسیبی به پروتز وارد نکنید. اتصال و برداشتن باید به آرامی و با دقت انجام شود. پس از اطمینان از قرار گرفتن کامل پروتز دندان، فک باید بسته شود. پروتز نباید با بستن فک قرار گیرد، در این صورت ممکن است قلاب ها خم شوند.

آیا می توان پروتز دندان را در صورت شکستگی یا افتادن دندان ترمیم کرد؟

همانند پروتزهای کامل، در پروتز پارسیل نیز می توان به راحتی قسمت پایه و دندان را ترمیم کرد. در صورت شکستن قلاب ها می توان با اندازه گیری آنها را ترمیم کرد.

آیا می توان از پروتز پارسیل در بیماران مبتلا به پوکی استخوان استفاده کرد؟

حجم بافت استخوانی در پروتز پارسیل اهمیت چندانی ندارد. از آنجایی که این پروتز با تکیه بر دندان های موجود ساخته شده است، استحکام دندان ها اهمیت دارد.

آیا می توان از پروتز پارسیل در بیماران آلرژیک استفاده کرد؟

ابتدا باید تست آلرژی انجام شود و مشخص شود که آلرژی دارید یا خیر. در پروتزهای پارسیل از مواد فلزی و اکریلیک استفاده می شود. در صورت وجود حساسیت به فلز می توان تشخیص داد که به کدام فلز آلرژی دارید و با استفاده از فلز دیگری می توان از این پروتز استفاده کرد. اما در صورت وجود حساسیت به اکریلیک نمی توان از پروتزهای جزئی استفاده کرد.

ادامه مطلب
پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت

طول عمر پروتز پارسیل چقدر است؟

پروتزهای پارسیل در صورتی که به درستی مراقبت شوند، برای سال های زیادی دوام می آورند. در موارد پوکی استخوان، ممکن است پروتز شل شود. جدای از این، ممکن است با خم شدن و شکستن قلاب ها مواجه شویم. علاوه بر این، از دست دادن دندان نگهدارنده نیز امکان پذیر است. در این صورت می توان دندان از دست رفته را به پروتز پارسیل اضافه کرد.

آیا جایگزینی بدون قلاب برای دندان مصنوعی پارسیل وجود دارد؟

جایگزین بدون قلاب پروتز پارسیل، پروتز گیره ای است. در پروتز گیره ای قسمتی از پروتز که توسط دندان ها حمایت می شود در داخل پروتز قرار دارد و قابل رویت نیست.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

ارتودنسی اطفال
بلاگ
دکتر محمد قائمی

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال: ایجاد لبخندهای زیبا برای کودکان ما به عنوان والدین بهترین ها را برای فرزندانمان می خواهیم، از جمله لبخندی سالم و مطمئن. ارتودنسی

ادامه مطلب »
جراحی عفونت دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

جراحی عفونت دندان

عفونت های دندانی در صورت عدم درمان می تواند منبع ناراحتی قابل توجه و عوارض بالقوه باشد. وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields