درمان کانال ریشه ( عصب کشی دندان)

فهرست مطالب

یکی از اهداف اصلی دندانپزشکی جلوگیری از از دست دادن بسیاری از عملکردها مانند گفتار، جویدن و زیبایی با اطمینان از سلامتی دندان ها است. اما اگر دندان به دلایلی مانند پوسیدگی، ضربه و شکستگی آسیب ببیند، بدن با علائمی مانند التهاب ، درد و تورم به این مشکلات واکنش نشان می دهد. از بین بردن این عفونت و دندان درد تنها با درمان دندانپزشکی امکان پذیر خواهد بود. در شرایطی که پالپ دندان دچار عفونت شده باشد ، باید این عفونت خارج شود. فرآیند برداشتن بافت دندان آسیب دیده و پرکردن آن با مواد مناسب را درمان عصب کشی می گویند.

مراحل درمان عصب کشی دندان

 1. در اولین مرحله با تزریق داروی بی حسی هیچ دردی احساس نمی کنید.
 2. قسمت پوسیدگی تمیز می شود یا ناحیه شکسته برداشته می شود و به اعصاب دندان دسترسی پیدا می کنیم.
 3. اعصاب و بافت های ریشه دندان تمیز می شوند. کانال ریشه تا نوک ریشه ها ضدعفونی می شود.
 4. در بین جلسات درمانی، پانسمان با داروهایی انجام می شود که ریشه و نوک ریشه را ضدعفونی می کنند.
 5. در پایان درمان عصب کشی دندان ، کانال دندان تا نوک ریشه با مواد پرکننده مخصوص ترمیم می شود.

آیا درمان عصب کشی یک روش درمانی دردناک است؟

از آنجایی که تمامی این اقدامات ذکر شده با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود، در طول فرآیند درمان دردی احساس نمی کنید. با این حال، در موارد نادری که التهاب بیش از حد پیشرفت کرده است، در ابتدای عمل بی حسی تاثیر گذار نیست.

ادامه مطلب
فلوراید تراپی

درمان عصب کشی چقدر طول می کشد؟

دوره درمان می تواند در یک یا چند جلسه نسبت به وضعیت دندان و شدت عفونت برنامه ریزی می شود.

درمان عصب کشی در چه مواردی انجام می شود؟

 1. در صورت وجود درد طولانی مدت
 2. در مواردی که بعد از ترمیم دندان حساسیت به فشار و حرارت وجود دارد.
 3. دندان در اثر عواملی مانند پوسیدگی عمیق، شکستگی، ضربه مواد زیادی از دست داده است.
 4. دندان هایی که زیر پروتز یا روکش قرار دارند و به دلیل نشت روکش دچار پوسیدگی می شوند.
 5. دندان درد و حساسیت در حین روکش
 6. ریشه دندان شکسته در اثر ضربه و پوسیدگی
 7. بیماری پیشرفته لثه ( پریودنتیت ) باعث نکروز ریشه دندان شده است.

میزان موفقیت درمان عصب کشی چقدر است؟

آمار نشان می دهد که میزان موفقیت درمان عصب کشی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد است. اگر مراقبت منظم از دهان و دندان خود انجام دهید و کنترل منظم دندانپزشکی را فراموش نکنید، می توانید طول عمر دندان های خود را افزایش دهید. در صورت شکست روند درمان ، می توانید عصب کشی مجدد انجام دهید.

قیمت درمان عصب کشی

مانند تمام انواع روش های درمانی ، ارائه قیمت مشخص برای عصب کشی قبل از معاینه درست نیست. قیمت درمان عصب کشی به متغیرهای زیادی وابسته است. مواد مورد استفاده در طول درمان را می توان از جمله عوامل تعیین کننده قیمت نام برشمرد. به عنوان مثال قیمت مواد پر کننده کامپوزیتی بیشتر از مواد آمالگامی است. بیمارانی که با دندان درد به کلینیک ما مراجعه می کنند پس از اولین معاینه توسط پزشک متخصص از قیمت روش درمانی مطلع می شوند. برای اطلاعات دقیق در مورد این فرآیند می توانید با ما تماس بگیرید.

ادامه مطلب
ترمیم دندان

آیا دندان عصب کشی شده درد دارد؟

با درمان ریشه عواملی که باعث ایجاد درد در دندان می شوند، از بین می روند. بنابراین دندان تحت تأثیر عواملی مانند سرد و گرم قرار نمی گیرد و شکایات موجود درمان می شود. با این حال، در چند هفته اول پس از درمان، ممکن است درد یا حساسیت در جویدن وجود داشته باشد، زیرا دندان مانند هر بافتی در بدن ما برای ترمیم به زمان نیاز دارد. در موارد نادری که شکایات پس از درمان ادامه داشته باشد، ممکن است تکرار درمان یا کشیدن مجدد در نظر گرفته شود.

تکرار درمان عصب کشی

درمان عصب کشی مجدد; روشی است که هدف آن بازگرداندن سلامت دندان و بافت‌های اطراف به حالت قبلی با برداشتن کانال قدیمی و ضدعفونی کردن مجدد کانال‌های ریشه است. اگرچه میزان موفقیت کمتر از اولین اقدام برای درمان عصب کشی است، اما جایگزین بهتری برای کشیدن دندان است. مراقبت پس از درمان بسیار حائز اهمیت است. وضعیت بهبودی دندان به دلایل زیادی از جمله سن بیمار و وضعیت فعلی دندان بستگی دارد. تکرار درمان کانال ریشه معمولاً نسبت به شرایط دندان، در چند جلسه انجام می شود.

آیا درمان کانال ریشه در یک جلسه قابل انجام است؟

روند درمان ریشه ممکن است متناسب با وضعیت دندانی که قرار است درمان شود، متفاوت باشد. یک جلسه در شرایط عادی ممکن است کافی باشد، ولی ممکن است چندین جلسه اضافی برای دندان های ملتهب و عفونی لازم باشد.

آیا در اثر التهاب در دندان نیاز به کشیدن دندان داریم؟

امروزه به لطف مواد و تکنیک هایی که در درمان ریشه استفاده می شود، التهاب انتهای ریشه دندان قابل درمان هستند و در نتیجه نیازی به کشیدن دندان نیست.

ادامه مطلب
ایمپلنت

آیا استفاده از آنتی بیوتیک در عفونت ریشه ضروری است؟

در شرایط عادی نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک در طول درمان عصب کشی دندان نیست. اما در صورت وجود عفونت پیشرفته یا حساسیت بیش از حد در دندان، می توان آنتی بیوتیک استفاده کرد.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

سفید کردن فوری دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

سفید کردن فوری دندان

همه چیز درباره سفید کردن فوری دندان لبخند سفید آرزوی همه است! اکثر مردم یا رنگ دندان‌هایش زرد است یا به دلیل عادت‌هایی بد غذایی،

ادامه مطلب »
پوکی استخوان
دسته‌بندی نشده
دکتر محمد قائمی

پوکی استخوان و افتادن دندان

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها شکننده می شوند و احتمال شکستگی بیشتر می شود. پوکی استخوان شایع ترین نوع بیماری استخوانی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields