۶ نشانه درآمدن دندان عقل  

درآمدن دندان عقل

فهرست مطالب

دندان های عقل که در پشت دهان رشد می کنند، دندان های آسیاب سوم پایینی و بالایی دندان ها را شکل می دهند. درآمدن دندان عقل معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی اتفاق می افتد و از آنجایی که این زمانی است که افراد به رشد عقلی رسیده اند، به آنها دندان عقل می گویند.

نکته جالب در مورد دندان عقل این است که حدود ۳۵ درصد از افراد جامعه هیچ دندان عقلی ندارند. افرادی که دندان عقل دارند باید برای چند نشانه درآمدن دندان عقل آماده باشند. برای اطلاع از نشانه های درآمدن دندان عقل به خواندن این مقاله ادامه دهید.

چه چیزی درآمدن دندان عقل را نشان می دهد ؟

برای درآمدن دندان عقل هیچ علامت شاخصی وجود ندارد. دلیل اصلی این امر این است که دندان عقل معمولاً کاملاً با خط فک و همچنین سایر مجموعه دندان‌ها هماهنگ است. با این وجود علائم جزئی وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید تا بتوانید خود را برای درآمدن دندان عقل آماده کنید. این علائم عبارتند از:

رویش دندان عقل و التهاب لثه

۱. تحریک لثه

ممکن است در نزدیکی زمانی که دندان عقل شما خارج می شود، سوزش خفیفی در لثه های آن ناحیه احساس کنید. این سوزش در ناحیه پشت دندان آسیاب دوم احساس می شود. همچنین ممکن است احساس درد و میل به خارش در لثه های خود داشته باشید. لثه های ناحیه درآمدن دندان عقل ممکن است کمی متورم شوند.

۲. درد مکرر

شکل درد در هنگام رویش دندان عقل معمولاً در افراد مختلف متفاوت است. یکی از مواردی که برای بیشتر بیماران مشترک است این است که درد در ابتدا خفیف است و با شروع رویش دندان عقل بیشتر می شود.

ادامه مطلب
ارتودنسی در تهرانپارس

در صورتی که دندان عقل نهفته عفونی شود، ممکن است احساس درد مبهمی داشته باشید که هر از گاهی با درد شدید همراه است. در چنین شرایطی توصیه می شود جراحی دندان عقل انجام شود، می توانید این جراحی را در یک جلسه انجام دهید.

 

۳. قرمزی در ناحیه درآمدن دندان عقل

هنگامی که دندان عقل شروع به رویش می کند، فلاپ لثه روی دندان عقل قرمز یا صورتی تیره می شود. همچنین ممکن است حین مسواک زدن متوجه خونریزی از آن ناحیه شوید. تمیز نگه داشتن فلپ ضروری است زیرا جمع آوری بقایای غذا در زیر آن می تواند منجر به عفونت شود.

درآمدن دندان عقل

۴. شکل دندان عقل قبل از درآمدن دندان عقل

هنگامی که دندان ها کمی رویش پیدا می کنند، دندان نیز نمایان می شدند. دندان های عقل معمولاً به صورت لکه های سفیدی که فقط روی لثه قابل مشاهده هستند ظاهر می شوند. مسواک زدن این دندان ها ضروری است.

 

۵. گاز گرفتن مکرر زبان و گونه

دندان عقل معمولاً هنگام ورود به دهان باعث ازدحام دندان ها می شود زیرا فضای مخصوص به خود را با توجه به اندازه فک ندارد. این محدودیت منجر به افزایش تعداد دفعاتی می شود که به طور تصادفی زبان یا گونه خود را گاز می گیرید. این معمولاً هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن اتفاق می افتد.

جراحی دندان عقل نهفته

۶. درد در نواحی دیگر سر

دندان عقل همراه با دندان های دیگر در شروع به فشار دادن اعصاب می کند و این فشار روی اعصاب می تواند منجر به درد در نواحی دیگر سر شما شود. درد به طور معمول در فک، چشم و گوش شما احساس می شود و معمولاً در طول شب احساس می شود.

ادامه مطلب
جراحی کشیدن ریشه باقی مانده دندان

آیا دندان عقل شما به طور معمولی رویش پیدا می کند؟

چندین شاخص مختلف وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا دندان عقل شما به طور طبیعی در می آید یا خیر. اگر دندان عقل شما به طور طبیعی رویش پیدا نکند، شروع به فشار دادن به دندان های دیگر می کند.

این فشار ممکن است به این دلیل ایجاد شود که این دندان ها در یک موقعیت جانبی رشد می کنند. دندان عقل نهفته بر اساس ردیف دندان ها به چهار دسته کلی طبقه بندی می شود.

دسته بندی دندان عقل نهفته عبارتند از:

 1. نهفتگی مزیوآنگولار: در این فرم رویش، دندان به صورت رو به جلو بیرون می‌آید.
 2. نهفتگی وتیکول: در این شکل رویش، دندان به طور کامل از خط لثه بیرون نمی‌آید.
 3. نهفتگی دیستوآنگولار: برعکس نهفتگی مزیوآنگولار است زیرا دندان در حالت عقب بیرون می آید.
 4. نهفتگی افقی: در این فرم رویش نادر، دندان به صورت جانبی بیرون می آید و در واقع شروع به رشد در ریشه دندان آسیاب دوم می کند.

درآمدن دندان عقل و دندان درد

تورم و درد بیش از حد معمولاً همراه با بیرون آمدن دندان عقل با زاویه نامناسب تشدید می شود. علائم دیگر رشد دندان عقل عبارتند از:

 1. تورم و خونریزی لثه
 2. درد فک
 3. سردرد
 4. پوسیدگی دندان
 5. سفتی در فک
 6. تحریک لثه
 7. فشار روی دندان های دیگر و کل دهان

درآمدن دندان عقل

درمان مشکلات درآمدن دندان عقل

اگر این مشکلات باعث درد می شوند، بهتر است برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان رایج برای درد درآمدن دندان عقل، کشیدن دندان است. دندانپزشک ابتدا از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کند، مسیری را از طریق لثه ایجاد می کند و قبل از اینکه به طور کامل دندان را خارج کند، آن را به قطعات کوچک تقسیم می کند.

ادامه مطلب
خونریزی لثه

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

ارتودنسی اطفال
بلاگ
دکتر محمد قائمی

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال: ایجاد لبخندهای زیبا برای کودکان ما به عنوان والدین بهترین ها را برای فرزندانمان می خواهیم، از جمله لبخندی سالم و مطمئن. ارتودنسی

ادامه مطلب »
جراحی عفونت دندان
بلاگ
دکتر محمد قائمی

جراحی عفونت دندان

عفونت های دندانی در صورت عدم درمان می تواند منبع ناراحتی قابل توجه و عوارض بالقوه باشد. وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان می

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields