021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

شماره گذاری دندان

شماره گذاری دندان

فهرست مطالب

چند تا دندان داریم؟

یکی از کلیدهای آناتومی دهان این است که بدانیم چند دندان داریم و شماره گذاری دندان است، اگرچه این یک علم دقیق نیست. یک لبخند کامل از کودکی تا بزرگسالی بسیار متفاوت است. بنابراین، امروز قصد داریم هر آنچه که باید در مورد دندان های خود بدانید را به شما بگوییم.

آیا تا به حال فکر کرده اید که ما چند دندان داریم؟ حتما بله! خب امروز قصد داریم تمام ابهامات شما را حل کنیم. علاوه بر این، توجه به این نکته حائز اهمیت است که دندان های شیری به طور قابل توجهی با دندان های دائمی تفاوت دارد. به عبارت دیگر، در کودکی دندان های شیری کمتری داریم که باید بسیار مراقب آنها باشیم تا دندان های دائمی سالم و قوی رشد کنند.

ما در کودکی چند دندان داریم؟

در کلینیک دندانپزشکی دکتر قائمی ما در سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان متخصص هستیم. پس بیایید از ابتدا شروع کنیم. هدف این مقاله این است که به شما بگوییم در هر مرحله از زندگی چند دندان داریم.

به عنوان یک قاعده کلی، دندان شیری کودکان قبل از یک سالگی شروع به رشد می کنند. تا سن ۱۲ سالگی، داشتن دندان های شیری در دهان کودکان رایج است. علاوه بر این، در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی مرحله ای را می گذرانیم که به آن دندان مختلط می گویند. این نام به این دلیل است که هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی در این زمان در دهان کودکان وجود دارند.

کودکان در مجموع ۲۰ دندان شیری دارند که در آینده جای خود را به دندان های دائمی می دهند. درست است که تعداد دندان ها کمتر است، اما ساختارهای دهان به مرور زمان رشد می کند.

نحوه توزیع دندان های شیری کودکان به این صورت است:

  • ۸ دندان ثنایا
  • ۸ دندان آسیاب
  • ۴ دندان نیش

مراقبت از دندان شیری کودکان

بسیار عادی است که فکر کنیم دندان های شیری به مراقبت زیادی نیاز ندارند زیرا در آینده خواهند افتاد. این یک اشتباه جدی است. اطمینان از سلامت دندان کودکان، کلیدی است که لبخند بزرگسالی آنها را بی عیب و نقص نشان می دهد. بنابراین توصیه ما این است که فرزندان خود را از سنین پایین نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

آیا دندان های آسیاب می افتند؟

آخرین مجموعه دندان های شیری دندان نیش و مولر هستند. دندان های نیش معمولا بین سنین ۹ تا ۱۲ سالگی از می افتند، در حالی که دندان های آسیاب آخرین دندان های شیری هستند که کودک شما از دست می دهد. این دسته از دندان ها معمولاً در سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی می افتد.

دندانپزشک اطفال از یک سالگی می تواند اطلاعات روشنی در مورد روند دندان درآوردن کودک به دست آورد. اگر نیاز به برنامه ‌ریزی درمان ‌های پیشگیرانه برای حفظ سلامت دندان‌ های شیری شما باشد، دندانپزشک روش درمانی مورد نیاز را برنامه ‌ریزی می‌کند.

ادامه مطلب
دندانپزشکی بدون درد

علاوه بر این، مهم است که فرزندان خود را در زمانی که تمام دندان های شیری خود را دارند به یک مشاوره دندانپزشکی ببرید. می توانیم از طریق ارتودنسی رهگیری یا فانکشنال رشد دندان ها را هدایت کنیم و مشکلات مال اکلوژن یا تراز دندانی را درمان کنیم.

در بزرگسالی چند دندان داریم؟

پس از افتادن دندان های شیری، این دندان ها دائمی هستند که با قدرت بیرون می آیند و جای خود را در قوس های دندانی می گیرند. به طور معمول در سن ۱۲ سالگی، کودکان شروع به درآوردن تمام دندان های دائمی خود می کنند.

اگر سوال شما این است که ما در بزرگسالی چند دندان داریم، این مقاله به ما می گوید که در مجموع باید ۳۲ دندان داشته باشیم. اما این  امر همیشه صدق نمیکند.

انواع دندان در بزرگسالان

چهار نوع اصلی دندان چیست؟

اکثر بزرگسالان حدود ۳۲ دندان دارند و دندان ها را می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد: دندان های ثنایا، دندان نیش، دندان پرمولر و دندان مولر.

دندان های ثنایا: بزرگسالان در مجموع ۸ دندان ثنایا دارند. آنها دندان هایی هستند که با آنها غذا می خوریم، یعنی دندان هایی که با آن ها گاز می گیریم. ما چهار دندان در قسمت بالا و چهار دندان در قسمت پایین داریم.

نیش: باید چهار دندان نیش در دهان شما وجود داشته باشد که در هر قوس دندانی دو عدد نیش وجود دارد. شکل ظاهری آنها خاص است، زیرا آنها به یک نقطه ختم می شوند.

دندان نیش: به دلیل شباهتشان به دندان نیش سگ به آن ها دندان نیش می گویند. در حالی که دندان‌های نیش ما به اندازه دندان‌های سگ بلند، برجسته یا تیز نیستند، اما معمولاً بلندتر و تیزتر از دندان‌های دیگر هستند. دندان های نیش به دلیل قرار گرفتن در زیر چشم، گاهی اوقات به عنوان دندان چشم نیز شناخته می شوند.

پرمولرها: پرمولل دندان هایی هستند که قبل از دندان های آسیاب در می آیند. این دندان ها وظیفه ساییدن غذا را بر عهده دارند. باید ۴ دندان پرمولر داشته باشیم.

مولرها: از این دندان ها در کل باید ۱۲ عدد داشته باشیم که شامل چهار دندان عقل می شود. با این حال ، افرادی هستند که این دندان ها را ندارند. از دندان های آسیاب برای جویدن غذا استفاده می شود. در گذشته این دندان ها مهم بودند، اما آناتومی دهان ما با عادات روزانه فعلی تنظیم شده است.

کدام دندان بزرگترین دندان است؟

دندان های آسیاب بزرگ ترین دندان های ما هستند که دارای چندین ریشه هستند.

اگر از خود بپرسیم چند دندان داریم، پاسخ ۳۲ عدد است. اما همانطور که می بینید، همه دندان هایمان یکسان نیست. ممکن است دندان عقل شما بیرون نیامده باشد یا برای جلوگیری از مشکلات دهان و دندان باید آنها را کشید. در صورتی که دندان های آسیاب دیگر دندان های مجاور را در معرض خطر قرار دهند، کشیدن دندان عقل ضروری است. علاوه بر این، در نتیجه عادات سبک زندگی نامناسب یا بهداشت نامناسب دهان، دندان ها ممکن است از بین بروند. درمان های ایمپلنت دندانی ما به شما کمک می کند تا در مدت زمان کوتاهی دندان های بی نقصی داشته باشید.

ادامه مطلب
پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی

اگر می خواهید لبخندی بی نقص و آراسته داشته باشید، از کلینیک دکتر قائمی وقت بگیرید. تیم پزشکی ما به شما توضیح می دهد که چند دندان دارید و مطمئن می شود که دندان های شما هر روز می درخشند.

آخرین دندان در دهان شما چه نام دارد؟

دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان در می آید . گاهی اوقات دندان عقل در زیر لثه شما گیر می کند و با زاویه ای عجیب رشد می کند و احتمالاً مشکلاتی هم ایجاد می کند.

آیا دندان ها در ۳۰ سالگی رشد می کنند؟

آخرین دندان‌های دائمی که در می آیند، دندان‌های عقل یا آسیاب هستند که معمولاً در سنین ۱۷ و ۲۰ سالگی در می آیند و حداقل ۹۰ درصد از افراد ۲۰ ساله حداقل یک دندان عقل دارند که بیرون نیامده است. دندان عقل می تواند تا سن ۳۰ سالگی به رشد خود ادامه دهد.

دندان A چیست؟

دندان A آخرین دندان سمت راست دهان در فک بالایی است.

کدام دندان به سیستم عصبی متصل است؟

از سوی دیگر، دندان های عقل به سیستم عصبی مرکزی، قلب، کبد و روده ها متصل می شوند. آنها همچنین می توانند نشان دهنده فشار خون بالا، اگزما، سردرد، بیماری کبدی، درد در اندام ها و بیماری های قلبی عروقی باشند.

آیا دندان عقل را می کشند؟

به گفته انجمن دندانپزشکی ما ، اگر دندان عقل عفونی باشد، به دندان های دیگر آسیب می رساند و باید آن ها را کشید. غفلت از کشیدن دندان عقل نهفته ممکن است باعث عفونت های دهانی جدی تری شود.

دندان های k9 برای چیست؟

این دندان ها دارای سطح نیش دار و نوک تیز هستند و در نزدیکی گوشه های قوس های دندان شما بین دندان های ثنایا شما قرار دارند. اگرچه رژیم غذایی ما قطعاً از رژیم اجدادی شکارچی گردآورنده ما تکامل یافته است، اما انسان های امروزی هنوز هم مانند اجداد ما از دندان های نیش برای گاز گرفتن و پاره کردن غذا استفاده می کنند.

آیا همه دندان های شیری می افتند؟

دندان های نوزادان قبل از به دنیا آمدن شروع به رشد می کنند، اما در بیشتر موارد بین ۶ تا ۱۲ ماهگی رشد می کنند. اکثر کودکان تا سن ۳ سالگی یک مجموعه کامل از ۲۰ دندان شیری دارند. این دندان ها در سن ۵ یا ۶ سالگی، شروع به افتادن می کنند و راه را برای دندان های دائمی باز می کنند.

ادامه مطلب
معرفی صفر تا صد مراحل کامپوزیت دندان

مطمئنا برای شما پیش آمده که به پیش دندانپزشکی رفته باشید و برای گفتن این که کدام یک از دندان های شما خراب شده است با شمردن دندان‌ های تان و یا گاهی اوقات با دست و زبان دندان های تان را نشان داده اید. اما اگر نام گذاری دندان‌های تان را بدانید به آسانی  می ‌توانستید دندان خراب خود را مشخص کنید و آسان تر مشکل تان را به پزشک متخصص بگویید.

 این مشکل را خیلی وقت پیش با شماره گذاری دندان حل کرده اند تا لازم نباشد با ایما و اشاره نه شما با دکتر حرف بزنید نه ایشان به سختی متوجه حرف شما شود و با دانستن شماره یا نام دندان تان می توانید به راحتی به پزشک مربوزه خود مشکل خود را توضیح دهید و ایشان خیلی سریع به بررسی و آزمایش خود ادامه دهد. در ادامه مقاله با نحوه شماره‌ گذاری دندان‌ ها آشنا می شوید.

نکته قابل توجه : کودکان تنها ٢٠ دندان شیری ‌دارند. تعداد دندان‌ ها در بزرگسالان  ٣٢ می باشد، تعداد و نوع دندان ها در فک بالا و پایین یکسان می باشد. در هر فک هم تعداد و نوع دندان های نیمه راست و چپ یکسان می باشند.

yellow tape measure 1616001
شماره گذاری دندان ۶

یونیورسال یا ناسیونال (معمولی ترین شیوه شماره گذاری دندان)

معمولی ترین شیوه نام گذاری دندان ها در قاره آمریکا روش یونیورسال یا ناسیونال می باشد. در این شیوه به دندان های دائمی بزرگسالان عددی از ۱ الی ۳۲ و به دندان های شیری کودک عددی از ۱ الی ۲۰ می دهند. شماره گذاری هم از سمت راست فک بالا و از دندان عقل یا دندان آسیای سوم شروع می گردد و آخرین دندانی که شماره ۳۲ می‌گیرد، دندانِ عقلِ فکِ پایین در سمت راست می باشد

شماره گذاری دندان ها به شیوه پالمر (palmer)

در این شیوه به دندان‌ های دائمی موجود در هر کوادران یا هر نیم فک اعداد ۱ الی ۸ می دهند. اولین دندان پیش یا ثنایا در ابتدای هر کوادران شماره  1 قرار می‌گیرد با این سیستم در دهان ۴ دندان هم وجود دارند. بنابراین برای اینکه دندان ها با هم اشتباه گرفته نشوند و زود شناسایی شوند، از (└┘ ┌┐) استفاده می گردد.

در روش نامگذاری پالمر، دندان‌های شیری با حروف A الی E برای هر ربع دهان استفاده می گردند. به این ترتیب که اولین دندان پیش یا ثنایا در هر بخش حرف A گفته می شود و آخرین دندان هم E است.

نام گذاری دندان ها به شیوه ی اف دی آی (FDI)

از این شیوه نام گذاری عموما در کشورهای اروپایی و کانادا استفاده می گردد. در این شیوه از ۲ عدد برای شماره گذاری دندان ها استفاده می گردد. عدد اول برای تعیین کردن نیم فک و عدد دوم مشابه سیستم پالمر از اعداد ۱ الی ۸ استفاده می گردد.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

درد بعد از کشیدن دندان
مراقبت های بعد از درمان

درد بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که اگرچه در طولانی مدت مفید است، اما بلافاصله پس از آن می‌تواند منجر به ناراحتی و درد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *