عفونت جای دندان کشیده شده

عفونت جای دندان کشیده شده

فهرست مطالب

کشیدن دندان برای اکثر افراد یک نگرانی است. افراد به دلیل درد دندان عقل، پوسیدگی دندان و بسیاری از دلایل دیگر ناچار به کشیدن دندان می‌شوند. روند دردناک و دردسرساز پس از عمل نیز اغلب دشوار است. علاوه بر این موارد، التهاب دندان کشیده شده پس از عمل این فرایند را دشوارتر می‌کند.

درد شدیدی که هنگام بروز التهاب پس از کشیدن دندان تجربه می‌کنیم، زندگی روزمره ما را کاملاً با مشکل روبرو می‌کند. علاوه بر این، دلایل زیادی برای عفونت جای دندان کشیده شده وجود دارد. با توجه به این دلایل، علائم التهاب پس از کشیدن دندان را در این مقاله به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

عفونت جای دندان کشیده چیست؟

پس از کشیدن دندان، در محلی که دندان کشیده شده قرار داشت حفره ایجاد می‌شود. عفونتی که در این فضا رخ می‌دهد می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. علاوه بر این، التهاب دندان کشیده شده؛ بسته به علت و منطقه متفاوت است. یکی از آنها به‌عنوان آلوئولیت شناخته می‌شود. آلوئول نامی است که به ناحیه اتصال دندان‌ها به استخوان داده می‌شود و التهابی که در این ناحیه ایجاد می‌شود نامیده می‌شود.

علت عفونت جای دندان کشیده شده چیست؟

علت عفونت جای دندان کشیده شده چیست؟

در حین عمل کشیدن دندان، زمانی که دندان مشکل دار متصل به استخوان فک برداشته می‌شود، شکافی در آن ناحیه ایجاد می‌شود. این فضا در حین عمل پر از خون می‌شود و انعقاد اتفاق می‌افتد. اگر لخته خونی که در حفره ته نشین می‌شود شکسته شود، ناحیه در برابر عفونت آسیب‌پذیر می‌شود. در نتیجه التهاب محل دندان کشیده شده رخ می‌دهد. به طور خلاصه، لخته خون که نقش مهمی در روند بهبودی پس از کشیدن دندان دارد، باید ساختار خود را تا زمان بهبودی حفظ کند.

دلایل بدتر شدن لخته خونی که پس از کشیدن دندان رخ می‌دهد را می‌توان به‌عنوان دلایل کلی و اعمال نادرست پس از عمل در نظر گرفت. به طور کلی مواردی مانند اهمیت ندادن به بهداشت دهان و دندان، مسواک نکردن مرتب دندان‌ها، سیگار کشیدن و مصرف الکل مشکلات بسیاری را برای سلامتی به همراه دارد.

التهاب پس از کشیدن دندان یکی از آنهاست. ضمناً در ساعات بعد از عمل و روزهای بعد باید در جهت توصیه شده توسط دندانپزشک اقدام شود. به‌عنوان مثال، مکیدن ناحیه عمل بلافاصله پس از کشیدن دندان باعث از بین رفتن لخته می‌شود. به همین ترتیب، دست‌کاری ناحیه عمل با زبان یا یک شی دیگر، ساختار لخته را مختل می‌کند.

علاوه بر این، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار گرم و بسیار سرد در دوره‌ای که پزشک به شما می‌گوید از آن دوری کنید، خطر عفونت پس از کشیدن دندان را نیز ایجاد می‌کند. همچنین دوش گرفتن در این مدت می‌تواند باعث التهاب دندان کشیده شده شود. علاوه بر این، دوز بالای بیهوشی اعمال شده در ناحیه قبل از کشیدن دندان نیز لخته شدن خون را پس از عمل دشوار می‌کند.

علائم التهاب پس از کشیدن دندان

علائم التهاب پس از کشیدن دندان

همان‌طور که در ابتدا گفتیم کشیدن دندان به خودی خود یک وضعیت سخت و ناراحت کننده است. پس از این عمل، درد و سوزن‌سوزن شدن و تورم خفیف در ناحیه عمل نتایج معمول است. اگر علاوه بر اینها انتظار می‌رفت که گوش و سردرد و دندان درد کاهش یابد، اما افزایش یابد، پس از کشیدن دندان باید به عفونت جای دندان کشیده مشکوک بود. برای اطلاعات دقیق‌تر، اجازه دهید علائم التهاب پس از کشیدن دندان را بررسی کنیم.

۱.     شروع  درد در فک و دندان در روز دوم یا سوم پس از کشیدن دندان

۲.     افزایش درد که انتظار می‌رود پس از عمل کاهش یابد

۳.     باز نشدن فک در ابعاد معمولی

۴.     فک، گوش و سردرد شدید

۵.     بو و طعم نامطبوع در دهان

۶.     خستگی و تب بالا

۷.     سفیدی لثه در ناحیه استخراج

۸.     تورم دردناک و شدید لثه‌ها

همه این مشکلات را به‌عنوان علائم التهاب پس از کشیدن دندان تعبیر می‌کنیم. اگر یک یا چند مورد از این علائم را در روزهای پس از کشیدن دندان تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا این موارد نشان دهنده التهاب ناحیه دندان کشیده شده است و باید قبل از ایجاد مشکلات جدی تر درمان شود.

 

چگونه از عفونت جای دندان کشیده جلوگیری کنیم؟

التهاب بعد از کشیدن دندان واقعاً دردناک است. بنابراین وضعیت نامطلوبی است. به همین دلیل، بررسی کامل کارهایی که باید قبل و بعد از کشیدن دندان انجام شود مفید خواهد بود. همچنین ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد اقداماتی که برای جلوگیری از التهاب دندان کشیده شده انجام دهید، صحبت کنید. پزشک به شما می‌گوید که از کدام فعالیت‌ها پس از عمل به صورت یک ساعت و یک روز اجتناب کنید. به همین ترتیب، درمان آنتی‌بیوتیکی ممکن است برای جلوگیری از التهاب پس از کشیدن دندان در نظر گرفته شود.

چه اقدامات فردی می‌توانیم در برابر عفونت جای دندان کشیده انجام دهیم؟

چه اقدامات فردی می‌توانیم در برابر عفونت جای دندان کشیده انجام دهیم؟

بلافاصله پس از کشیدن دندان، دندانپزشک شما یک گاز گازی را روی آن ناحیه قرار می‌دهد تا بافر شود. حداقل به مدت نیم ساعت نباید این پارچه یا پنبه را بردارید یا حرکت دهید. زیرا این بافر برای لخته شدن خون در ناحیه و در نتیجه شروع درمان ضروری است. به طور خلاصه باید با گاز گرفتن پنبه در جای خود نگه داشت تا لخته سالمی تشکیل شود.

برای تغذیه بعد از کشیدن دندان با پزشک خود مشورت کنید. تا چند روز پس از عمل از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های بسیار گرم و بسیار سرد خودداری کنید. در این فرایند باید غذاهای گرم و نرم را ترجیح دهید. باید از غذاهای دانه دار و سفت دوری کنید.

دست‌کاری ناحیه استخراج با زبان یا هر شی دیگری پس از کشیدن دندان کاملاً اشتباه است. به ویژه ساختار لخته خونی را که می‌خواهیم با زبان شما بمکد یا تف کند، مختل می‌کند. بنابراین، بهبودی با تأخیر و مشکل است. به همین دلیل باید از رفتارهایی مانند تف کردن و نوشیدن با نی پرهیز کرد.

اگر سیگار می‌کشید، پس از کشیدن دندان باید مدتی استراحت کنید. زیرا عمل مکیدن در حین استعمال دخانیات صورت می‌گیرد و این امر به لخته خونی که باعث التیام می‌شود آسیب می‌رساند. بنابراین مهم است که تا مدتی پس از کشیدن دندان سیگار نکشید. این بار پزشک به شما خواهد گفت.

 

شما همیشه می‌توانید در برابر عفونت جای دندان کشیده آماده باشید.

شما باید به سلامت و مراقبت از دندان به طور کلی توجه کنید، نه تنها در روند کشیدن دندان. این نه تنها شما را برای التهاب پس از کشیدن دندان آماده می‌کند. شما را از بسیاری از مشکلات سلامت دهان و دندان محافظت می‌کند.

همیشه دندان‌های خود را مرتب مسواک بزنید. زیرا این امر برای سلامت دهان و دندان ضروری است. اگر دندان‌های خود را به طور منظم و صحیح مسواک بزنید، از علائم التهاب پس از کشیدن دندان محافظت خواهید کرد.

اگر بعد از کشیدن دندان دچار التهاب شدید به پزشک خود اطلاع دهید

اگر بعد از کشیدن دندان دچار التهاب شدید به پزشک خود اطلاع دهید

علاوه بر توصیه‌های ذکر شده در بالا؛ رعایت توصیه‌های پزشک برای جلوگیری از التهاب ناحیه کشیده شده دندان بسیار مهم است. پزشک رفتارهایی را که پس از کشیدن دندان باید از آنها دوری کنید، غذاهایی که باید مصرف کنید و از آنها دوری کنید را با جزئیات به شما می‌گوید. اگر فکر می‌کنید که پس از کشیدن دندان علائم التهاب نشان می‌دهد، حتی اگر تمام اقدامات احتیاطی را انجام داده‌اید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

با یک معاینه ساده می‌توان تشخیص داد که آیا پس از کشیدن دندان التهاب وجود دارد یا خیر. سپس، او یک آنتی‌بیوتیک و مسکن مناسب برای شما تجویز می‌کند و در صورت وجود، درمان عفونت جای دندان کشیده را شروع می‌کند. کشیدن دندان به تنهایی یک فرایند چالش برانگیز است. با این حال، به لطف صبر و دقت شما و با کمک یک دندانپزشک موفق، می‌توان به راحتی بر این روند غلبه کرد.

 

روند درمان عفونت جای دندان کشیده چگونه است؟

درمان فقط توسط پزشکان متخصص با دادن مقدار کافی بیهوشی انجام می‌شود. هدف درمان این بیماری به حداقل رساندن درد و سوزش بیمار است. حفره کشیدن دندان توسط دندانپزشک بی حس می‌شود. با آب اکسیژنه یا نمک فیزیولوژیک شسته می‌شود. سپس استخوان آلوئول خون ریزی می‌شود و محل التهاب تمیز می‌شود و یک مسکن در آنجا تزریق می‌شود.

عفونت استخوان پس از کشیدن دندان

عفونت استخوان پس از کشیدن دندان

اگرچه بسیار نادر است، اما امکان ایجاد عفونت استخوانی پس از کشیدن دندان نیز وجود دارد. این وضعیت از نظر بالینی استئومیلیت نامیده می‌شود و اگرچه نادر است، اما می‌تواند جدی باشد. هنگامی که زخم باز ایجاد شده در حین کشیدن دندان آلوده باشد و عفونت به استخوان زیرین سرایت کند، استئومیلیت می‌تواند در دهان ایجاد شود. علائم استئومیلیت مشابه سایر عفونت‌های دندانی است، از جمله:

  1. تب شدید
  2. تورم، حساسیت یا درد در ناحیه آسیب دیده
  3. گرمی یا قرمزی در محل
  4. کاهش وزن و یا احساس خستگی

مجدداً، اگر هر یک از این علائم را بعد از کشیدن دندان مشاهده کردید، فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

پیشگیری و درمان عفونت استخوان

پیشگیری و درمان عفونت استخوان

درمان عفونت استخوان به میزان عفونت بستگی دارد. ممکن است برای تخلیه و تمیز کردن ناحیه عفونی به جراحی و سپس آنتی‌بیوتیک نیاز باشد. در برخی موارد، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است کافی باشند. سایر شرایط ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشد (روش جراحی که از استخوان پیوند شده برای ترمیم و بازسازی استخوان آسیب دیده استفاده می‌کند). ممکن است پس از درمان استئومیلیت به پیگیری منظم با دندانپزشک برای حفظ سلامتی شما نیاز باشد.

 

حفره‌های خشک؟

حفره خشک را می‌توان به‌عنوان التهاب استخوان آلوئولی یک فضای آلوئولی خالی تعریف کرد که مشخصه آن فاقد هرگونه بافت اسکار بودن است. در این حالت، دیوارهای استخوانی ظاهری براق دارند.

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دندان مصنوعی در فرجام
بلاگ
دکتر محمد قائمی

دندان مصنوعی در فرجام

حتی کسانی که به خوبی از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند از احتمال از دست دادن یک یا دو دندان در مقطعی از زندگی خود مستثنی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"(ضروری)" indicates required fields