021-۷۷۷۴۳۱۵۱

دریافت مشاوره

مراحل کشیدن دندان

مراحل کشیدن دندان

فهرست مطالب

همه ما می خواهیم دندان های خود را تا آخر عمر نگه داریم. اما شرایط زیر ما را مجبور به آغاز مراحل کشیدن دندان های خود می کند:

 • ترومای دندانی – آسیب به دندان ها و رباط پریودنتال مرتبط با آن، لثه ها و استخوان آلوئولار. و همچنین بافت های نرم اطراف از جمله لب ها و زبان.
 • بیماری غیرقابل ترمیم دندان – آسیب بیش از حد به دندان به دلیل پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال که باعث مرگ دندان می شود. دندانپزشکان در این مورد تلاش میکنند تا دندان را از طریق ترمیم تاج یا روش کانال ریشه نجات دهند. کشیدن دندان تنها در صورتی انجام می‌شود که دندان غیرقابل ذخیره باشد.
 • شلوغی دندان – به ناهماهنگی بین اندازه دندان و اندازه فک اشاره دارد. این منجر به ناهماهنگی ردیف به دلیل دندان های بزرگ، فک های کوچک یا هر دو می شود. به همین دلیل، بیمار همیشه می تواند درخواست کندن دندان را بدهد.

توجه داشته باشید که دندانپزشکان تمام تلاش خود را برای نجات دندان انجام می دهند. در صورتی که دندان قابل ترمیم نباشد و باعث درد شود، مراحل کشیدن دندان انجام می شود. مراحل کشیدن دندان به شرایط و وضعیت بیمار بستگی دارد.

ضرورت کشیدن دندان

کشیدن دندان به دلایل مختلف ضروری است. شایع‌ترین دلایل شامل پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه و بی نظمی بیش از حد دندان‌ها است. زمانی که دندانی بیش از حد ترمیم آسیب دیده باشد یا تهدیدی برای دندان‌های مجاور باشد، کشیدن بهترین راه حل است.

همین الان رایگان مشاوره شو!

"(ضروری)" indicates required fields

مراحل کشیدن دندان

انواع دندان کشیدن

کشیدن دندان به برداشتن دندان از حفره آن در استخوان فک گفته می شود که می تواند از نظر پیچیدگی و رویکرد انواع مختلفی داشته باشد. دندانپزشکان و جراحان دهان بسته به وضعیت و محل دندان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در این بخش انواع کشیدن دندان بررسی شده است:

۱. کشیدن ساده دندان

کشیدن دندان ساده یک روش معمولی است که بر روی دندان‌هایی که در دهان قابل مشاهده هستند، انجام می شود. دندانپزشک بی حسی موضعی را برای بی حس کردن ناحیه اطراف دندان تجویز می‌کند. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی مانند فورسپس، دندان را در حفره خود شل می‌کند. هنگامی که دندان به اندازه کافی لق شد، دندان پوسیده به آرامی برداشته می شود. این روش برای دندان‌هایی مناسب است که می‌توان بدون عوارض قابل توجهی کشید.

۲. کشیدن دندان به روش جراحی

کشیدن جراحی یک روش پیچیده‌ است که معمولاً برای دندان‌هایی که به راحتی قابل دسترسی نیستند، آسیب‌های زیادی دارند یا نهفته هستند (تا حدی یا به طور کامل در استخوان فک فرو رفته‌اند) مورد نیاز است. دندانپزشک بسته به مورد و ترجیح بیمار بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی را انجام دهد. در صورت لزوم، برشی در بافت لثه برای دسترسی به دندان ایجاد می شود. در برخی موارد، ممکن است برای برداشتن دندان نیاز به برش (برش به قطعات کوچک‌تر) باشد. دندانپزشک با دقت دندان را می کشد و از حداقل آسیب به بافت‌های اطراف اطمینان حاصل می‌کند. سپس برش بسته شده بخیه می شود. کشیدن جراحی اغلب برای دندان‌های عقل نهفته، دندان‌های به شدت پوسیده یا شکسته یا دندان‌هایی با سیستم ریشه پیچیده مورد نیاز است.

۳. کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل نوعی کشیدن دندان عقل با جراحی است که به دندان عقل سوم نیز معروف است. دندانپزشک موقعیت دندان عقل را از طریق اشعه ایکس ارزیابی می‌کند. بی‌حسی موضعی یا عمومی برای راحتی در طول عمل انجام می شود. برای دسترسی به دندان عقل نهفته، برشی در بافت لثه ایجاد می شود. در صورت نیاز ممکن است برای برداشتن راحت‌تر دندان برش داده شود. پس از کشیدن، برش با بخیه بسته می شود. کشیدن دندان عقل رایج است زیرا این دندان‌ها اغلب نهفته می‌شوند یا باعث شلوغی و درد در دهان می‌شوند.

۴. کشیدن چند دندان با هم

در مواردی که چندین دندان نیاز به کشیدن دارند، چه در مجاورت دهان باشند و چه پراکنده در دهان، چندین کشیدن دندان ممکن است در یک جلسه انجام شود. دندانپزشک تمام دندان‌هایی را که قرار است کشیده شوند ارزیابی می‌کند. بی‌حسی برای بی حس کردن نواحی انجام می شود. دندان‌ها یکی، یکی با استفاده از تکنیک مناسب کشیده می‌شوند که ممکن است شامل کشیدن ساده و جراحی باشد. زمانی که چندین دندان در شرایط نامناسبی هستند و برای حفظ سلامت دهان و دندان نیاز به برداشتن دارند، معمولاً چندین بار کشیدن لازم است.

به طور خلاصه، کشیدن دندان یک روش دندانپزشکی است که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از کشیدن ساده برای دندان‌های قابل مشاهده تا کشیدن جراحی برای موارد پیچیده‌تر. کشیدن دندان عقل یک نمونه رایج از کشیدن دندان با جراحی است و در برخی شرایط ممکن است چندین بار کشیدن دندان مورد نیاز باشد. دندانپزشک شما بهترین روش را بر اساس نیازهای دندانی خاص شما تعیین می‌کند.

مراحل کشیدن دندان

قبل از کشیدن دندان، دندانپزشک شما معاینه کامل از جمله اشعه ایکس را برای ارزیابی وضعیت دندان و بافت‌های اطراف انجام می‌دهد. این به تعیین بهترین روش کشیدن کمک می‌کند.

یک استخراج ساده

دندانی که در دهان دیده می شود کشیده می شود. ابتدا دندان با وسیله ای به نام آسانسور لق می شود. سپس دندانپزشک از فورسپس برای برداشتن دندان استفاده می کند.

یک استخراج جراحی دندان

اگر دندان در دهان بیرون نیامده باشد یا در خط لثه شکسته باشد، عمل جراحی ضروری است. در این روش، جراح دندان یک برش کوچک در لثه ایجاد می کند تا دندان عقل نهفته یا دندان شکسته را خارج کند. چه یک کشیدن ساده یا جراحی باشد، اصول کشیدن دندان اساساً یکسان است که شامل موارد زیر میباشد:

کشیدن دندان

مرحله ۱: بی حس کردن دندان

کشیدن دندان با تزریق یک ماده بی حس کننده برای دندان، لثه و بافت استخوانی اطراف آن آغاز می شود. اینکه چقدر گاز گرفتن سوزن را احساس می کنید، اساساً به نوع بافتی که در آن تزریق داروی بی حسی تزریق می شود، بستگی دارد.

هر شات معمولاً دارای این ۳ مرحله اساسی است:

 • وارد کردن سوزن – دندانپزشک در ابتدا پوست اطراف دندان شما را به روشی با سوزن سوراخ می کند. این باید بدون درد باشد، در غیر این صورت درد تنها یک ثانیه طول می کشد.
 • قرار دادن سوزن – هنگامی که پزشک شما سوزن را وارد کرد، سپس آن را به بافت خاصی که باید ماده بیهوشی را در آنجا بگذارد منتقل می کند. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که چگونه آن را به حداقل برسانید.
 • رسوب ماده بیهوشی – پس از قرار دادن سوزن، محلول بی حس کننده در بافت رها می شود.
 • این فرآیند به نظر می رسد که دندان و نواحی اطراف آن را بی حس می کند، مرحله ای ضروری قبل از برداشتن دندان.
ادامه مطلب
مراقبت پس از جراحی دندان عقل
همین الان رایگان مشاوره شو!

"(ضروری)" indicates required fields

مرحله ۲: کشیدن دندان

هنگامی که دندان کشیده می شود، اتفاقی که می افتد این است که دندان از حفره خود (در استخوان فک) کشیده می شود. دندان به طور معمول به طور محکم در سوکت قرار دارد و توسط یک رباط در جای خود نگه داشته می شود. برای برداشتن دندان، پزشک قبل از اینکه بتواند دندان را از رباط جدا کند، حفره را بزرگ می کند و سپس از حفره خارج می شود.

استخوانی که ریشه دندان را می پوشاند نسبتاً اسفنجی است. تاب دادن دندان به سمت جلو و عقب در برابر دیواره سوکت باعث فشرده شدن استخوان می شود. در نهایت فضای کافی وجود خواهد داشت و دندان از رباط جدا می شود.

ابزار مورد استفاده در مراحل کشیدن دندان

ابزار مورد استفاده در مراحل کشیدن دندان

دندانپزشکان برای گرفتن یا اعمال فشار بر روی دندان و برداشتن آن از فورسپس و آسانسور کشیدن دندان استفاده می کنند.

الف) فورسپس استخراجی

اینها ابزار انبر مانندی هستند که برای گرفتن و کشیدن دندان استفاده می شوند. دندانپزشک معمولاً تعدادی فورسپس استخراج دارد.

هر کدام متناسب با شکل دندان ها هستند و می توانند فشار را به دندان ها هدایت کنند.

ز فورسپس نیز برای چرخاندن دندان به جلو و عقب استفاده می شود تا به راحتی از رباط پاره شود.

ب) آسانسورهای دندانپزشکی

اینها شبیه پیچ‌گردان‌های کوچک هستند. آنها طوری طراحی شده اند که بین دندان و استخوان اطراف آن حرکت کنند. فشار دادن آسانسور به این فضا و چرخاندن آن به اطراف دندان را فشار داده و آن را روی استخوان تکان می دهد. به این ترتیب دندانپزشک می تواند سوکت را باز کرده و دندان را از رباطش جدا کند.

داروهای بیهوشی رشته های عصبی را که درد را منتقل می کنند، از بین می برند. اما آنها شما را از احساس فشار باز نمی دارند. با بی حس شدن انتقال دهنده های درد، اصلاً نباید دردی احساس کنید. اگر کمی احساس درد کردید، دریغ نکنید که به دندانپزشک خود بگویید. این بدان معناست که دندان شما به اندازه کافی بیهوش نشده است.

فقط در مورد آنچه در طول کل فرآیند احساس می کنید صادق باشید. اما مراقب باشید. احساس فشار را با احساس درد اشتباه نکنید. انجام این کار باعث می شود که دندانپزشک شما بیهوده مقادیر اضافی بیهوشی به شما بدهد. این به نوبه خود ممکن است شما را در معرض خطر کام پزشکی قرار دهد.

فشار از تکان دادن دندان ناشی می شود. بر خلاف درد، شما این را احساس می کنید، زیرا داروی بی حس کننده روی اعصابی که احساس فشار را منتقل می کنند، کار چندانی نمی کند. همیشه سر و صدا نخواهید شنید. در صورت وجود، ممکن است در حین کشیدن دندان صدایی خفیف یا خش خش بشنوید. این ممکن است از دندان و سوکت، که هر دو بافت سخت هستند، باشد. این کاملا طبیعی است.

مرحله ۳: فضای خالی شده توسط دندان را ببندید

با برداشتن دندان، سوکت باز می ماند. این مراحل برای دندانپزشک برای بستن سوکت است: او معمولاً هر گونه بافت عفونی یا پاتولوژیک را با خراش دادن دیواره سوکت از بین می برد. او همچنین سوکت را با استفاده از انگشت خود فشرده می کند تا اندازه آن را بازگرداند. دندانپزشک همچنین لبه های استخوانی تیز را گرد می کند و حفره را از نظر هرگونه عارضه سینوسی (در صورتی که دندان پشتی بالایی باشد) ارزیابی می کند.

او سوکت را می‌شوید تا تکه‌های دندان یا استخوان شل شده را جدا کند. دندانپزشک همچنین ممکن است گازی برای بند آوردن خونریزی در حفره قرار دهد. در صورت کشیدن دندان با جراحی یا اگر چندین دندان پشت سر هم برداشته شده اند، انتظار داشته باشید که دندانپزشک محل کشیدن را بخیه بزند.

همین الان رایگان مشاوره شو!

"(ضروری)" indicates required fields

کنترل خونریزی

مرحله ۴: کنترل خونریزی

دندانپزشک یک گاز تا شده را روی محل کشیدن دندان قرار می دهد و از شما می خواهد که آن را گاز بگیرید تا فشار محکمی ایجاد شود که خونریزی را کنترل می کند. ممکن است لازم باشد حدود یک ساعت فشار محکمی را روی نیش نگه دارید.

مرحله ۵: تورم را به حداقل برسانید

اگر در صورت انتظار تورم بعد از عمل، پزشک ممکن است به شما یک کیسه یخ بدهد که روی صورت خود قرار دهید.

مرحله ۶: مراقبت پس از کشیدن دندان

با از بین رفتن دندان، برای بهبودی به زمان نیاز دارید. این معمولا چند روز طول می کشد. در این مدت، شما باید خطر عفونت را کاهش دهید، ناراحتی را به حداقل برسانید و به طور کلی سرعت بهبودی خود را افزایش دهید

 1. به آرامی اما محکم روی پد گازی را که دندانپزشک روی دهان شما قرار می دهد گاز بگیرید تا لخته ای در حفره دندان ایجاد شود. پدهای گاز را قبل از آغشته شدن به خون عوض کنید.
 2. داروهای مسکن خود را طبق دستور مصرف کنید.
 3. پس از استخراج حداقل ۲۴ ساعت استراحت کنید.
 4. در همان دوره، دهان خود را آب شویی نکنید و به شدت تف نکنید. این ممکن است لخته تشکیل شده در حفره را از بین ببرد.
 5. در یک روز یا ۲۴ ساعت اول از نوشیدن با نی خودداری کنید.
 6. از سیگار کشیدن خودداری کنید. که می تواند از بهبودی شما جلوگیری کند.
 7. روز بعد از استخراج غذای نرم مصرف کنید. گزینه های شما ممکن است شامل سوپ، ماست، پودینگ یا سس سیب باشد. غذاهای جامد باید به تدریج وارد رژیم غذایی شما شوند تا محل استخراج شما بهبود یابد.
 8. روز بعد (پس از ۲۴ ساعت) دهان خود را با محلولی از ۸ اونس آب گرم و ۱/۲ قاشق چایخوری نمک بشویید.
 9. هنگام دراز کشیدن سر خود را با بالش نگه دارید تا خونریزی طولانی نشود.
 10. هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حتما از محل استخراج دوری کنید.
ادامه مطلب
16 عادت بهداشت دهان و دندان که باید از آنها اجتناب کنید

هنگامی که بیهوشی از بین رفت، به طور معمول مقداری درد احساس خواهید کرد. همچنین طبیعی است که ظرف ۲۴ ساعت پس از کشیدن تورم داشته باشید. با این حال مواردی وجود دارد که نیاز به توجه دندانپزشک شما دارد. برای شروع، اگر بیش از چهار ساعت بعد از عمل احساس درد شدید ویا خونریزی کردید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان بگذارید. همچنین در صورت وجود علائم عفونت مانند تب و لرز یا استفراغ یا حالت تهوع شدید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

همچنین پزشک باید بداند که آیا قرمزی، تورم یا ترشح بیش از حد از ناحیه آسیب دیده وجود دارد یا خیر. اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید به طور کلی از کشیدن دندان خودداری کنید، شما می توانید  به تیم دندانپزشک حرفه ای دندانپزشکی ما برای کشیدن دندان تسکین درد و بهبود بهداشت دهان و دندان خود مراجعه کنید.

همین الان رایگان مشاوره شو!

"(ضروری)" indicates required fields

عوارض کشیدن دندان

عوارض کشیدن دندان شامل چه مواردی می شود؟

کشیدن دندان، مانند هر روش جراحی، می تواند با عوارض احتمالی همراه باشد. در اینجا برخی از عوارض رایجی که ممکن است پس از کشیدن دندان رخ دهد، آورده شده است:

۱- حفر خشک (Dry socket)

یکی از عارضه‌های رایج پس از کشیدن، وضعیتی به نام حفره خشک است که زمانی رخ می‌دهد که لخته خون در محل کشیدن از جای خود خارج شود. این می تواند دردناک باشد اما توسط دندانپزشک قابل درمان است. این کار استخوان و اعصاب زیرین را آشکار می‌کند و منجر به درد شدید می شود. علائم ممکن است شامل درد شدید، بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان باشد.

۲- عفونت بعد از کشیدن دندان

اگر باکتری وارد محل کشیدن دندان شود، عفونت می تواند پس از کشیدن دندان رخ دهد. علائم عفونت ممکن است شامل افزایش درد، تورم، قرمزی، ترشح چرک و تب باشد. عفونت‌ها باید به سرعت با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شوند.

۳- آسیب عصبی بعد از کشیدن دندان

آسیب عصبی می تواند در طول کشیدن دندان، به ویژه با کشیدن دندان عقل رخ دهد البته بسیار نادر است. بی حسی، گزگز، یا از دست دادن حس در لب‌ها، زبان یا گونه‌ها می تواند نشانه آسیب عصبی باشد. در بیشتر موارد، آسیب عصبی موقتی است، اما در موارد نادر می تواند دائمی باشد.

۵- خونریزی جای دندان

کمی خونریزی پس از کشیدن دندان طبیعی است، اما خونریزی بیش از حد یا طولانی مدت می تواند نگران کننده باشد. اگر خونریزی بیش از چند ساعت اول ادامه داشت یا اگر شاهد خونریزی شدید، بودید، برای راهنمایی با دندانپزشک یا جراح دهان خود تماس بگیرید.

۶- تورم و کبودی

 تورم و کبودی در اطراف محل کشیدن و در بافت‌های اطراف آن پس از کشیدن دندان شایع است. این علائم معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته از بین می‌روند.

۷- مشکلات سینوسی

هنگامی که دندان‌های آسیاب بالایی، به ویژه دندان‌های عقل برداشته می‌شوند، خطر ایجاد ارتباط بین دهان و حفره سینوسی وجود دارد. این می تواند منجر به احتقان سینوس، ناراحتی یا عفونت سینوس شود.

۸- سفتی فک

 برخی از بیماران ممکن است پس از کشیدن فک دچار سفتی فک یا محدود شدن باز شدن دهان شوند، مخصوصاً با کشیدن جراحی. این معمولاً موقتی است و با گذشت زمان و تمرینات ملایم بهبود می‌یابد.

۹- واکنش‌های آلرژیک

 در موارد نادر، بیماران ممکن است واکنش‌های آلرژیک به داروهایی که در حین یا بعد از عمل استفاده می‌شوند، تجربه کنند. اگر علائمی مانند بثورات پوستی، خارش، تورم یا مشکل در تنفس در شما بروز کرد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

برای به حداقل رساندن خطر عوارض، رعایت دقیق دستورالعمل‌های مراقبت پس از کشیدن دندان ضروری است. اگر پس از کشیدن دندان هر گونه علائم یا عارضه نگران‌کننده‌ای را تجربه کردید، برای ارزیابی و درمان مناسب با پزشک خود دریغ نکنید. مداخله زودهنگام اغلب می تواند از بدتر شدن عوارض جلوگیری کند.

مراقبت پس از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ (مراقبت پس از کشیدن دندان)

پس از کشیدن دندان، پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت ویژه پس از کشیدن دندان برای بهبود و جلوگیری از عوارض ضروری است. در اینجا چند دستورالعمل برای مراقبت پس از کشیدن دندان وجود دارد:

 • گاز استریل: بلافاصله پس از کشیدن گاز، دندانپزشک شما یک تکه گاز استریل در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کمک به کنترل خونریزی، آن را به آرامی روی محل کشیدن بگذارید. گاز را در صورت نیاز تعویض کنید تا زمانی که خونریزی کاهش یابد، معمولاً ظرف چند ساعت.
 • استراحت: بقیه روز را پس از کشیدن راحت کنید. از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید، زیرا می تواند باعث افزایش جریان خون در محل کشیدن و طولانی شدن خونریزی شود.
 • مدیریت درد بعد از کشیدن دندان: احساس درد و ناراحتی بعد از عمل طبیعی است. دندانپزشک شما ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند یا مسکن‌های بدون نسخه را توصیه کند. دستورالعمل‌های آنها را به دقت دنبال کنید.
 • تورم: تورم در اطراف محل کشیدن شایع است. قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در یک پارچه در قسمت بیرونی گونه به مدت ۲۰ دقیقه و در ۲۴ ساعت اول می تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • رژیم غذایی بعد از کشیدن دندان: چند روز پس از کشیدن به یک رژیم غذایی نرم پایبند باشید. از مصرف غذاهای تند و سفت خودداری کنید. اقلامی مانند ماست، پودینگ، پوره سیب زمینی و اسموتی را انتخاب کنید. با بهبودی به تدریج به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی دندان: در حالی که تمیز نگه داشتن دهان ضروری است، در اطراف محل کشیدن با ملایمت رفتار کنید. از شستشوی شدید یا استفاده از نی در ۲۴ ساعت اول خودداری کنید، زیرا این کار می تواند لخته خونی را که در محل کشیدن ایجاد می شود از بین ببرد. پس از ۲۴ ساعت، دهان خود را با آب نمک گرم (۱/۲ قاشق چایخوری نمک در ۸ اونس آب) چند بار در روز بشویید تا ناحیه تمیز بماند.
 • داروها: هر گونه آنتی‌بیوتیک تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید توسط دندانپزشک شما، به خصوص اگر عفونت یا خطر عفونت مرتبط با کشیدن دندان وجود داشته باشد.
 • اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل: حداقل تا ۷۲ ساعت پس از کشیدن از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید. این فعالیت ها می‌توانند روند بهبودی را کند کرده و خطر عوارض را افزایش دهند.
 • قرارهای بعدی: در هر قرار ملاقات بعدی که با دندانپزشک خود برنامه‌ریزی‌شده است شرکت کنید. آنها پیشرفت بهبودی شما را زیر نظر خواهند داشت و در صورت لزوم هر گونه بخیه را برمی دارند.
 • احتیاط کنید: از ضربه زدن به محل کشیدن با زبان، انگشت یا هر چیز خودداری کنید. لمس این ناحیه می تواند باکتری را وارد کند و روند بهبود را کند، کند.
 • علائم عوارض: مراقب علائم عوارض مانند خونریزی شدید یا طولانی مدت، درد شدیدی که با داروهای تجویز شده تسکین نمی‌یابد، افزایش تورم، تب یا چرک در محل کشیدن، مراقب باشید. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی طرف قرارداد بیمه پارسیان دکتر قائمی

به یاد داشته باشید که مراقبت‌های مناسب پس از کشیدن برای بهبودی روان بسیار مهم است. اگر هر گونه نگرانی یا سؤالی در مورد روند بهبودی خود دارید، در تماس با دندانپزشک خود برای راهنمایی و اطمینان خاطر دریغ نکنید.

نتیجه

کشیدن دندان، در حالی که اغلب ترس وجود دارد، یک روش دندانپزشکی مهم است که می تواند سلامت دهان و دندان و کیفیت کلی زندگی شما را بهبود بخشد. اگر با چشم انداز کشیدن دندان روبرو هستید، مطمئن باشید که دندانپزشکی مدرن این فرایند را راحت‌تر از همیشه کرده است. در این راهنمای جامع، ما به دنیای کشیدن دندان پرداخته‌ایم، اطلاعات ضروری را برای کسانی که با این روش دندانپزشکی روبرو هستند ارائه کرده‌ایم.

به یاد داشته باشید، دندانپزشک شما بهترین منبع شما برای راهنمایی شخصی در کشیدن دندان شما است. همیشه برای راهنمایی‌های شخصی و توصیه‌های مربوط به روش خاص کشیدن دندان و مراقبت‌های پس از کشیدن دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید. آنها می‌توانند برای اطمینان از بهبودی آرام و موفقیت آمیز، توصیه‌های مناسبی را به شما ارائه دهند.

کشیدن دندان به دلیل بی حسی معمولاً در حین عمل دردناک نیست. برخی از ناراحتی‌ها در طول روند بهبودی طبیعی است.

در ابتدا، بهتر است به غذاهای نرم بچسبید و از خوردن غذاهای خیلی داغ یا خیلی سفت خودداری کنید. به تدریج می‌توانید به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.

زمان بهبودی متفاوت است اما معمولاً چند روز تا یک هفته طول می کشد. دستورالعمل‌های مراقبت پس از کشیدن دندان را برای بهبودی روان‌تر دنبال کنید.

کشیدن دندان را می‌توان در هر سنی در صورت لزوم انجام داد، اما روش ممکن است برای کودکان و بزرگسالان متفاوت باشد.

اگر درد شدید، خونریزی یا علائم عفونت را تجربه کردید، فوراً برای راهنمایی با دندانپزشکی قائمی تماس بگیرید.

بین کشیدن دندان شیری و دندان‌های دائمی تفاوت‌هایی وجود دارد. دندان‌های شیری معمولاً کوچک‌تر هستند و ریشه‌های کم‌عمق‌تری دارند که کشیدن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. دندان‌های دائمی، به‌ویژه دندان‌های آسیاب، ممکن است سیستم‌های ریشه‌ای پیچیده‌تری داشته باشند و کشیدن آن‌ها می‌تواند نقش بیشتری داشته باشد. روش کشیدن دندان دائمی اغلب زمانی انجام می شود که آسیب شدید، عفونت، شلوغی یا سایر مشکلات دندانی وجود داشته باشد.

مدیریت ترس و اضطراب در مورد کشیدن دندان برای یک تجربه راحت‌تر ضروری است. در اینجا چند نکته وجود دارد:

در مورد نگرانی‌های خود با دندانپزشک خود در ارتباط باشید.

برای درک کامل روش، سؤال بپرسید.

برای کاهش اضطراب، داروهای آرام بخش یا بی حسی را در نظر بگیرید.

از تکنیک‌های آرام سازی مانند تنفس عمیق یا تجسم استفاده کنید.

در طول عمل هدفون به همراه داشته باشید و به موسیقی آرام بخش گوش دهید.

روی مزایای عصاره برای سلامت دهان خود تمرکز کنید.

زمان بهبودی بسته به پیچیدگی کشیدن و سلامت کلی شما می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، دوره بهبود اولیه برای بسته شدن بافت لثه حدود ۱-۲ هفته است. با این حال، بهبود کامل استخوان و بافت ممکن است چندین ماه طول بکشد. دستورالعمل‌های مراقبت پس از کشیدن دندان را برای بهبودی سریع‌تر و روان‌تر دنبال کنید.

پس از کشیدن دندان، بهتر است چند روز اول یک رژیم غذایی نرم داشته باشید. غذاهایی مانند ماست، پودینگ، پوره سیب زمینی و اسموتی‌ها در محل کشیدن ملایم هستند. در این دوران از خوردن غذاهای  تند و سفت خودداری کنید. با بهبودی و پیروی از توصیه‌های غذایی دندانپزشک، به تدریج به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.

حداقل تا ۷۲ ساعت پس از کشیدن دندان باید از کشیدن سیگار خودداری کرد. سیگار کشیدن می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند و خطر عوارض از جمله خشکی حفره را افزایش دهد. بهتر است در مرحله بهبودی اولیه از استعمال دخانیات خودداری کنید و در صورت امکان، برای ارتقای سلامت دهان و دندان، سیگار را به طور کامل ترک کنید.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

درد بعد از کشیدن دندان
مراقبت های بعد از درمان

درد بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که اگرچه در طولانی مدت مفید است، اما بلافاصله پس از آن می‌تواند منجر به ناراحتی و درد

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *