مراحل کشیدن دندان

مراحل کشیدن دندان

فهرست مطالب

همه ما می خواهیم دندان های خود را تا آخر عمر نگه داریم. اما شرایط زیر ما را مجبور به آغاز مراحل کشیدن دندان های خود می کند:

 • ترومای دندانی – آسیب به دندان ها و رباط پریودنتال مرتبط با آن، لثه ها و استخوان آلوئولار. و همچنین بافت های نرم اطراف از جمله لب ها و زبان.
 • بیماری غیرقابل ترمیم دندان – آسیب بیش از حد به دندان به دلیل پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال که باعث مرگ دندان می شود. دندانپزشکان در این مورد تلاش میکنند تا دندان را از طریق ترمیم تاج یا روش کانال ریشه نجات دهند. کشیدن دندان تنها در صورتی انجام می‌شود که دندان غیرقابل ذخیره باشد.
 • شلوغی دندان – به ناهماهنگی بین اندازه دندان و اندازه فک اشاره دارد. این منجر به ناهماهنگی ردیف به دلیل دندان های بزرگ، فک های کوچک یا هر دو می شود. به همین دلیل، بیمار همیشه می تواند درخواست کندن دندان را بدهد.

توجه داشته باشید که دندانپزشکان تمام تلاش خود را برای نجات دندان انجام می دهند. در صورتی که دندان قابل ترمیم نباشد و باعث درد شود، مراحل کشیدن دندان انجام می شود. مراحل کشیدن دندان به شرایط و وضعیت بیمار بستگی دارد.

مراحل کشیدن دندان

مراحل کشیدن دندان

یک استخراج ساده

دندانی که در دهان دیده می شود کشیده می شود. ابتدا دندان با وسیله ای به نام آسانسور لق می شود. سپس دندانپزشک از فورسپس برای برداشتن دندان استفاده می کند.

یک استخراج جراحی دندان

اگر دندان در دهان بیرون نیامده باشد یا در خط لثه شکسته باشد، عمل جراحی ضروری است. در این روش، جراح دندان یک برش کوچک در لثه ایجاد می کند تا دندان عقل نهفته یا دندان شکسته را خارج کند. چه یک کشیدن ساده یا جراحی باشد، اصول کشیدن دندان اساساً یکسان است که شامل موارد زیر میباشد:

کشیدن دندان

مرحله ۱: بی حس کردن دندان

کشیدن دندان با تزریق یک ماده بی حس کننده برای دندان، لثه و بافت استخوانی اطراف آن آغاز می شود. اینکه چقدر گاز گرفتن سوزن را احساس می کنید، اساساً به نوع بافتی که در آن تزریق داروی بی حسی تزریق می شود، بستگی دارد.

هر شات معمولاً دارای این ۳ مرحله اساسی است:

 • وارد کردن سوزن – دندانپزشک در ابتدا پوست اطراف دندان شما را به روشی با سوزن سوراخ می کند. این باید بدون درد باشد، در غیر این صورت درد تنها یک ثانیه طول می کشد.
 • قرار دادن سوزن – هنگامی که پزشک شما سوزن را وارد کرد، سپس آن را به بافت خاصی که باید ماده بیهوشی را در آنجا بگذارد منتقل می کند. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که چگونه آن را به حداقل برسانید.
 • رسوب ماده بیهوشی – پس از قرار دادن سوزن، محلول بی حس کننده در بافت رها می شود.
 • این فرآیند به نظر می رسد که دندان و نواحی اطراف آن را بی حس می کند، مرحله ای ضروری قبل از برداشتن دندان.
ادامه مطلب
جراحی کشیدن دندان

مرحله ۲: کشیدن دندان

هنگامی که دندان کشیده می شود، اتفاقی که می افتد این است که دندان از حفره خود (در استخوان فک) کشیده می شود. دندان به طور معمول به طور محکم در سوکت قرار دارد و توسط یک رباط در جای خود نگه داشته می شود. برای برداشتن دندان، پزشک قبل از اینکه بتواند دندان را از رباط جدا کند، حفره را بزرگ می کند و سپس از حفره خارج می شود.

استخوانی که ریشه دندان را می پوشاند نسبتاً اسفنجی است. تاب دادن دندان به سمت جلو و عقب در برابر دیواره سوکت باعث فشرده شدن استخوان می شود. در نهایت فضای کافی وجود خواهد داشت و دندان از رباط جدا می شود.

ابزار مورد استفاده در مراحل کشیدن دندان

ابزار مورد استفاده در مراحل کشیدن دندان

دندانپزشکان برای گرفتن یا اعمال فشار بر روی دندان و برداشتن آن از فورسپس و آسانسور کشیدن دندان استفاده می کنند.

الف) فورسپس استخراجی

اینها ابزار انبر مانندی هستند که برای گرفتن و کشیدن دندان استفاده می شوند. دندانپزشک معمولاً تعدادی فورسپس استخراج دارد.

هر کدام متناسب با شکل دندان ها هستند و می توانند فشار را به دندان ها هدایت کنند.

ز فورسپس نیز برای چرخاندن دندان به جلو و عقب استفاده می شود تا به راحتی از رباط پاره شود.

ب) آسانسورهای دندانپزشکی

اینها شبیه پیچ‌گردان‌های کوچک هستند. آنها طوری طراحی شده اند که بین دندان و استخوان اطراف آن حرکت کنند. فشار دادن آسانسور به این فضا و چرخاندن آن به اطراف دندان را فشار داده و آن را روی استخوان تکان می دهد. به این ترتیب دندانپزشک می تواند سوکت را باز کرده و دندان را از رباطش جدا کند.

داروهای بیهوشی رشته های عصبی را که درد را منتقل می کنند، از بین می برند. اما آنها شما را از احساس فشار باز نمی دارند. با بی حس شدن انتقال دهنده های درد، اصلاً نباید دردی احساس کنید. اگر کمی احساس درد کردید، دریغ نکنید که به دندانپزشک خود بگویید. این بدان معناست که دندان شما به اندازه کافی بیهوش نشده است.

ادامه مطلب
کلینیک دندانپزشکی دردشت

فقط در مورد آنچه در طول کل فرآیند احساس می کنید صادق باشید. اما مراقب باشید. احساس فشار را با احساس درد اشتباه نکنید. انجام این کار باعث می شود که دندانپزشک شما بیهوده مقادیر اضافی بیهوشی به شما بدهد. این به نوبه خود ممکن است شما را در معرض خطر کام پزشکی قرار دهد.

فشار از تکان دادن دندان ناشی می شود. بر خلاف درد، شما این را احساس می کنید، زیرا داروی بی حس کننده روی اعصابی که احساس فشار را منتقل می کنند، کار چندانی نمی کند. همیشه سر و صدا نخواهید شنید. در صورت وجود، ممکن است در حین کشیدن دندان صدایی خفیف یا خش خش بشنوید. این ممکن است از دندان و سوکت، که هر دو بافت سخت هستند، باشد. این کاملا طبیعی است.

مرحله ۳: فضای خالی شده توسط دندان را ببندید

با برداشتن دندان، سوکت باز می ماند. این مراحل برای دندانپزشک برای بستن سوکت است: او معمولاً هر گونه بافت عفونی یا پاتولوژیک را با خراش دادن دیواره سوکت از بین می برد. او همچنین سوکت را با استفاده از انگشت خود فشرده می کند تا اندازه آن را بازگرداند. دندانپزشک همچنین لبه های استخوانی تیز را گرد می کند و حفره را از نظر هرگونه عارضه سینوسی (در صورتی که دندان پشتی بالایی باشد) ارزیابی می کند.

او سوکت را می‌شوید تا تکه‌های دندان یا استخوان شل شده را جدا کند. دندانپزشک همچنین ممکن است گازی برای بند آوردن خونریزی در حفره قرار دهد. در صورت کشیدن دندان با جراحی یا اگر چندین دندان پشت سر هم برداشته شده اند، انتظار داشته باشید که دندانپزشک محل کشیدن را بخیه بزند.

کنترل خونریزی

مرحله ۴: کنترل خونریزی

دندانپزشک یک گاز تا شده را روی محل کشیدن دندان قرار می دهد و از شما می خواهد که آن را گاز بگیرید تا فشار محکمی ایجاد شود که خونریزی را کنترل می کند. ممکن است لازم باشد حدود یک ساعت فشار محکمی را روی نیش نگه دارید.

مرحله ۵: تورم را به حداقل برسانید

اگر در صورت انتظار تورم بعد از عمل، پزشک ممکن است به شما یک کیسه یخ بدهد که روی صورت خود قرار دهید.

مرحله ۶: مراقبت پس از کشیدن دندان

با از بین رفتن دندان، برای بهبودی به زمان نیاز دارید. این معمولا چند روز طول می کشد. در این مدت، شما باید خطر عفونت را کاهش دهید، ناراحتی را به حداقل برسانید و به طور کلی سرعت بهبودی خود را افزایش دهید

 1. به آرامی اما محکم روی پد گازی را که دندانپزشک روی دهان شما قرار می دهد گاز بگیرید تا لخته ای در حفره دندان ایجاد شود. پدهای گاز را قبل از آغشته شدن به خون عوض کنید.
 2. داروهای مسکن خود را طبق دستور مصرف کنید.
 3. پس از استخراج حداقل ۲۴ ساعت استراحت کنید.
 4. در همان دوره، دهان خود را آب شویی نکنید و به شدت تف نکنید. این ممکن است لخته تشکیل شده در حفره را از بین ببرد.
 5. در یک روز یا ۲۴ ساعت اول از نوشیدن با نی خودداری کنید.
 6. از سیگار کشیدن خودداری کنید. که می تواند از بهبودی شما جلوگیری کند.
 7. روز بعد از استخراج غذای نرم مصرف کنید. گزینه های شما ممکن است شامل سوپ، ماست، پودینگ یا سس سیب باشد. غذاهای جامد باید به تدریج وارد رژیم غذایی شما شوند تا محل استخراج شما بهبود یابد.
 8. روز بعد (پس از ۲۴ ساعت) دهان خود را با محلولی از ۸ اونس آب گرم و ۱/۲ قاشق چایخوری نمک بشویید.
 9. هنگام دراز کشیدن سر خود را با بالش نگه دارید تا خونریزی طولانی نشود.
 10. هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حتما از محل استخراج دوری کنید.
ادامه مطلب
جراحی کشیدن ریشه باقی مانده دندان

هنگامی که بیهوشی از بین رفت، به طور معمول مقداری درد احساس خواهید کرد. همچنین طبیعی است که ظرف ۲۴ ساعت پس از کشیدن تورم داشته باشید. با این حال مواردی وجود دارد که نیاز به توجه دندانپزشک شما دارد. برای شروع، اگر بیش از چهار ساعت بعد از عمل احساس درد شدید ویا خونریزی کردید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان بگذارید. همچنین در صورت وجود علائم عفونت مانند تب و لرز یا استفراغ یا حالت تهوع شدید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

همچنین پزشک باید بداند که آیا قرمزی، تورم یا ترشح بیش از حد از ناحیه آسیب دیده وجود دارد یا خیر. اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید به طور کلی از کشیدن دندان خودداری کنید، شما می توانید  به تیم دندانپزشک حرفه ای دندانپزشکی ما برای کشیدن دندان تسکین درد و بهبود بهداشت دهان و دندان خود مراجعه کنید.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

"(ضروری)" indicates required fields